پرسش و پاسخ

چگونه ميتوانيم تغييرات استاندارد ايزو ١٧٠٢٥ ويرايش ٢٠١٧ را در سيستم كيفيت آزمايشگاه كه مبتني بر ويرايش ٢٠٠٥ مي باشد را اعمال نماييم؟

در اين خصوص با متخصصين ما در شركت كالا كيفيت ستاك تماس بگيريد تا بصورت رايگان نقشه راه را براي شما ترسيم نمايند.

[بالا]
تغييرات ايزو ١٧٠٢٥ در ويرايش ٢٠١٧ چيست؟

سومين ويرايش استاندارد ايزو ١٧٠٢٥ در سال ٢٠١٧ تهيه و در سال ٢٠١٨ منتشر گرديد. ويرايش دوم در سال ٢٠٠٥ منتشر گرديده بود. در ويرايش سوم استاندارد ISO 17025: 2017 شاهد تغييرات بنيادي و ساختاري در الزامات مديريتي و سيستمي بوده ايم. اما در خصوص الزامات فني بجز موارد معدودي نظير قابليت رديابي Traceability و يا گزارش دهي نتايج و... شاهد تغييرات محسوسي نمي باشيم. مثلا تخمين عدم قطعيت يا آموزش يا ... تغييري ننموده اند. تغييرات اساسي شامل موارد زير مي باشند:
١- تاكيد بر نگاه ، نگرش و رويكرد فرآيندي Process approach مطابق با استانداردهاي ايزو ٩٠٠١ و ايزو ١٥١٨٩ و ايزو ١-١٧٠٢١ تاكيد گرديده و بعنوان الزامات جديد درنظر گرفته شده است. و نگاه جزيره اي مبتني بر توصيف دقيق كارها و تشريح مراحل كار ، جاي خود را به رويكرد مبتني بر فرآيندها داده است.
٢- يك فصل جديد با تمرکز بیشتر بر فن آوری های اطلاعات Information technologies افزوده شده است بطور مثال استفاده از سیستم های کامپیوتری، پرونده الکترونیکی و تولید نتایج و گزارش های الکترونیکی به رسمیت بيشتري شناخته شده است .
٣- Risk Assessment - نسخه جدید استاندارد ايزو آي اي سي 17025 شامل فصل جديد تفکر مبتنی بر ریسک و توصیف مشترکات با نسخه جدید ISO 9001: 2015 ميباشد. كلمه ريسك بيش از ٣٠ بار در ويرايش ٢٠١٧ بكار رفته است درحاليكه در ويرايش ٢٠٠٥، تنها ٤ دفعه بكار رفته بود.
٤- اصطلاح شناسي Terminology اصطلاحات به روز شده است و این واقعیت که مدارك ، مستندات ، سوابق و گزارشهای سخت افزاری به آرامی به نفع نسخه های الکترونیکی به حاشيه رفته اند. نمونه هایی از جمله تغییرات واژگان بین المللی مترولوژی (VIM) و هماهنگی با اصطلاحات ISO / IEC و...
٥- یک ساختار جدید برای تطبیق اين استاندارد با استانداردهای ارزیابی انطباق ISO / IEC موجود مانند سری ISO / IEC 17000 در مورد ارزیابی انطباق، معرفي و توضيح داده شده است.
٦- اسكوپ و دامنه كاربرد Scope استاندارد مورد بازنگري قرار گرفته است.
جهت كسب اطلاعات درخصوص مراحل اخذ ايزو ١٧٠٢٥، دريافت فرمهاي نمونه، مشاوره رايگان و يا بازديد از آزمايشگاه ما، لطفا باكارشناسان ما تماس بگيريد.

[بالا]
منظور از axial gradient و radial gradient در حمام کالیبراسیون چیست ؟

واژه گرادیان gradient در کالیبراسیون به معنای تغییرات و یا شیب تغییرات می باشد. axial gradient میزان تغییرات درجه حرارت محیط Bath از حدفاصل پایین ترین سطح عمق فروبری تا بالا و سطح سیال کالیبراتور . همچنین radial gradient اختلاف دما بین هریک از سوراخهای اینزرت در کوره مرطوب می باشد.

[بالا]
آیا شرایط محیطی خاصی برای بکاربردن فیلترهای جامد جذبی (اسپکتروفتومتر) باید درنظر گرفت؟

توصیه های شرکت Starna Scientific در این خصوص بصورت زیر است:
مهم است که از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت تغییرات زیاد درجه حرارت و رطوبت جلوگیری شود. برای کاهش خطر آسیب ناشی از شوک حرارتی، توصیه می کنیم
دمای عملیاتی 70 درجه سانتیگراد و حداکثر تغییر درجه حرارت 5 درجه سانتیگراد در دقیقه باشد.

[بالا]
برای حفظ و نگهداری خوب و ایمن فیلترهای جامد جذبی (فیلتر اسپکتروفتومتر) باید چه کار کنیم؟

شرکت کالا کیفیت ستاک برای آزمایشگاه های کالیبراسیون و آزمون بیشماری فیلترهای جامد جذبی تهیه و تامین نموده است. از جمله آنها : آروین سیستم - دقت پویا - دقت گستر - سپهر - پارس صحت آزمون - سکا - بهسا - پژوهشگران ناظران شرق - افق نوین هما - میزان کاران نوین - سنجش برتر خلیج فارس - تکاپو طب - آتانا تجهیز و بسیاری آزمایشگاههای کالیبراسیون و مراکز معتبر تحقیقاتی دیگر در کشور.توصیه های زیر از شرکت Starna Scientific انگلستان که یکی از بزرگترین تولید کنندگان فیلترهای نوری در دنیا می باشد ، می باشد:
توصیه می کنیم فیلترهای خود را هر سه ماه یکبار تمیز کنید ( نه بیشتر)
اما اگر محیط استفاده از فیلترها گرد و خاکی است یا اغلب فیلترها را بین برنامه های کاربردی عوض می کنید، تمیز کردن به طور منظم تر ممنوع است!!!! لذا پیشنهاد میکنیم درخواست کنید محلول مخصوص شستشوی فیلترها را از شرکت Starna و سپس فیلتر را با استفاده از یک حرکت دایره ای مالش دهید. و خواص این محلول شستشو بصورت زیر تعریف میگردد:
Absolutely clean glass or quartz cell in the photometer measurement to get high-precision analysis of the results is very necessary. Starna CellClean Cylinder Cleaner is an aqueous solution that uses a unique formulation that can perform cleaning processes such as digestion, dispersion, emulsification, isolation, dissolution, suspension or decomposition. It can remove oil, grease, resin, tar, wax, biological substances, insoluble oxides, particulates and many other contaminants.
تمیز بودن سل های شیشه ای یا کوارتز در اندازه گیری فوتومتر برای به دست آوردن دقیق و تجزیه و تحلیل نتایج بسیار ضروری است. پاک کننده CellClean استارنا یک محلول آبی است که از فرمول منحصر به فردی استفاده می کند که می تواند فرآیندهای تمیز کردن مانند هضم، پراکندگی، امولسیون، انزوا، انحلال، تعلیق یا تجزیه را انجام دهد. همچنین می تواند روغن، گریس، رزین، قیر، موم، مواد بیولوژیکی، اکسید های نامحلول، ذرات و بسیاری از آلاینده های دیگر را حذف کند.
شرکت کالا کیفیت ستاک نماینده فروش و خدمات پس از فروش شرکت استارنا انگلستان در ایران می باشد. جهت دریافت محلولهای مخصوص شستشو با شماره 22978806 تماس حاصل نمایید.

[بالا]
آزمون نفوذ پذیری در صحه گذاری Validation & Verification اتوکلاوها به چه معنایی می باشد؟

کنترل کیفی Quality Control تجهیزات استریل کننده شامل اتوکلاو بخار و اتیلن اکساید و همچنین فور که عمدتا در بخش های CSR ، اتاق های عمل ،آزمایشگاه ها و یا سایر قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرند از اهمیت ویژه ای بر خوردارست. در خصوص آزمایش نفوذ وکیفیت بخار در دستگاههای پری واکیوم بایستی گفت که :
آزمون Process Challenge Device) PCD) یا Bowie & Dick Evaluation
این آزمون با استفاده از اندیکاتورهای شیمیایی کلاس ۲و۵ و یا استفاده از دیتالاگرهای Wireless انجام میگردد. برای پایش نفوذ و هواگیری فرآیندهای استریلیزاسیون از نظر خروج هوا ، نفوذ گازهای استریل کننده ، نشتی ها در دستگاه ، بررسی گازهای غیر قابل تراکم (NCGs)و پایش سطوح داخلی وسایل توخالی ، لوله های باریک و تیوب ها و لوازم متخلخل استفاده می‌گردد. سیستم PCD همه جوانب هر فرآیند را پایش می کند تا اطمینان حاصل شود که استریلیزاسیون در مورد بسته ها به طور دقیق و صحیح انجام شده است. PCD از یک کپسول استیل متصل به یک لوله از جنس تفلون متشکل شده است ،این کپسول محل قرارگیری نشاندهنده شیمیایی می باشد . بخار از طریق سر آزاد تیوب وارد شده و باعث تغییر رنگ اندیکاتور شیمیایی می‌شود که این اندیکاتور شیمیایی تنها به اشباع بخار حساس بوده و حتی در حضور هوا با دمای 140 درجه سانتیگراد نیز تغییر رنگ نمی دهد. تغییر رنگ این اندیکاتور معرف میزان حضور بخار و هوا در محفظه دستگاه می‌باشد. بنابراین اگر اندیکاتور به رنگ مشکی تغییر رنگ دهد استریلیزاسیون به صورت کامل صورت گرفته است و چنانچه تغییر رنگ آن ترکیبی از قهوه ای، مشکی یا حتی زرد باشد نشان دهنده عدم خروج کامل هوا می باشد. همچنین این آزمون را می توان از طریق قرار دادن کاغذها و فویلهای مخصوص در داخل اتوکلاو انجام داد که تغییر رنگ آنها مشابه توضیحات ارایه شده می باشد. این آزمون جزو آزمون های بیولوژیک محسوب شده و یادآوری نکات ذیل حایز اهمیت می باشد:
یک - در شروع کار روزانه جهت آزمایش نفوذ وکیفیت بخار - فقط یکبار در روز برای هر دستگاه در شروع سیکل
دوم - در تمام پک های بزرگ اتوکلاوها نیز بسته های مخصوص اعمال جراحی حساس از اندیکاتور شیمیایی کلاس6 استفاده می شود.
سوم - در تمام ست های کوچک اتوکلاوهای بخار و اتیلن اکساید از اندیکاتورهای شیمیایی کالس 4 ویژه استفاده می شود.
چهارم - در تمامی بسته های فور از اندیکاتورهای شیمیایی کالس 6 ویژه فور استفاده می شود.
پنجم - در این مورد لحاظ نمودن توصیه های CDC( مرکز جهانی کنترل بیماری ها)در خصوص اعمال جراحی حساس مانند پیوند اعضاء و جراحی های داخل عروق ضروری است .
ششم - نتایج حاصل از تست های BD همراه با تست پک شاهد در بخش CSR و در فایل هر دستگاه بایگانی می شود.

[بالا]
برای اعتبار سنجیValidationوکالیبراسیون اتوکلاوهاکدام استانداردهای بین المللی قابل استناداست؟

استانداردهای بین المللی زیر برای صحه گذاری اتوکلاوهای بخار
Autoclave Steam sterilizers پیشنهاد میگردند که مورد استفاده در اکثریت آزمایشگاهها و مراکز پزشکی و دارویی و .. می باشند:
FDA-Guidance for Industry -Sterile Drug Products -5882
BS EN 285- Sterilization — Steam sterilizers — Large sterilizers
و همچنین استانداردهای ذیل
ISO EN 17665
ISO EN 11134
ISO EN 11138
HTM 2010
PDA Technical Report No. 1 Validation of Moist Heat Sterilization Processes

[بالا]
برای تهیه نقشه دمایی Thermal Mapping چه مراکزی مورد تایید سازمان غذا و دارو هستند ؟

شرکت کالا کیفیت ستاک Caltesco خدمات مربوط به تهیه نقشه دمایی Thermal Mapping را مطابق با الزامات سازمان غذا و دارو و بر اساس استاندارد WHO با عنوان
Temperature mapping of storage areas ارایه می نماید. در پایان کار یک کتابچه حاوی محاسبات و نمودارها به عنوان خروجی کار به مشتری ارایه می گردد. نقشه دمایی عموما برای انبارها ، محیط های دمایی ویا رطوبتی و سردخانه های ثابت و متحرک و یا اتوکلاوها و تونلهای دمایی و ... انجام می گردد. در شرکت کالا کیفیت ستاک کلیه تجهیزات انجام این کار نظیر ترموکوپلها Thermocouple و دماسنجهای مقاومتی RTD و دیتالاگرهای سیمی و Wireless توسط مراکز معتبر ملی و بین المللی کالیبره شده اند. همچنین در صورت درخواست مشتری پروتکل IQ-OQ-PQ در قالب یک دفترچه برای کلیه تجهیزات اندازه گیری و آزمون و کالیبراسیون مشتری ، قابل ارایه می باشد.

[بالا]
برای اعتبار سنجی یک اتوکلاو به ظرفیت 4000 لیتر یا بعبارتی 4 متر مکعب ، نیاز به چند عدد دیتالاگر می باشد؟

در صورتیکه اتوکلاو نو باشد و پس از نصب بخواهید اقدام به صحه گذاری Validation پس از نصب را انجام دهید( Installation Qualification) بهتر است و بایستی بر اساس توصیه سازنده دستگاه یعنی Factory Acceptance Test : FAT آزمون پذیرش دستگاه عمل نمایید. در غیر این صورت مطابق با استاندارد GMP بایستی توجه داشت که : در استریلیزاسیون بخار Steam Sterilization که گرمای افزوده شده بصورت بخار مرطوب تحت فشار Pressurized wet steam می باشد، هر چیزی که بتواند برروی توزیع و انتشار بخار ورودی تاثیر گذارد، می تواند بر یکنواختی دما Uniformity موثر واقع گردد. همچنین هر عاملی که بتواند گرما را بالا ببرد در چمبر ، می تواند بر یکنواختی دما تاثیر بگذارد. مطابق با راهنمایی های بین المللی در هریک از هشت گوشه چمبر دیتالاگر دما قرار دهید و یک دیتالاگر هم در مرکز قرار دهید. که مجموعا می شود 9 عدد دیتالاگر دما.علاوه بر این در موقعیتهای داخل چمبر که بیشترین و سریعترین نرخ از دست دادن دما را داریم نظیر حوالی درب ، Drain، و یا موقعیت نزدیک به پراب دمایی اتوکلاو ، بایستی دیتالاگر دما قرار داد. در مجموع برای اتوکلاو بخار به حجم 1.5 تا 2.5 مترمکعب ( 1500 لیتر تا 2500 لیتر ) نیاز به حدود 11 دیتالاگر دما جهت فرآیند Validation و Qualification نیاز می باشد. برای حجم های بیشتر نظیر مثلا 4000 لیتر ، باید در قسمت بالا و پایین دربها و در طول مسیر تونل ، دیتالاگر هایی قرارداد. پیشنهاد بنده برای حجم 4000 لیتر ، تعداد 16 تا 20 دیتالاگر دما می باشد. همچنین برای این حجم نیاز به یک یا دو عدد دیتالاگر فشار می باشد. البته جهت صحه گذاری اتوکلاو بایستی به کیفیت و خلوص بخار آب نیز توجه ویژه ای داشت.

[بالا]
موضوع استاندارد 21CFRPart11 چیست و کجا کاربرد دارد ؟

استاندارد 21CFRPart11 یکی از الزامات سازمان غذا و دارو یعنی( FDA (Food and Drug Administration's
می باشد. عنوان این استاندارد بصورت زیر می باشد: راهنمایی ها در خصوص سوابق الکترونیکی و امضا الکترونیکی - محدوده و دامنه کاربرد
Guidance for Industry
Part 11
Electronic Records
Electronic Signatures
Scope and Application

[بالا]
پروتکل IQ-OQ-PQ چیست و چرا در صنایع داروسازی و غذا از الزامات ضروری می باشند؟

مطابق با توضیحات FDA :
IQ مخفف کلمه Installation Qualification می باشد. صحه گذاری نصب:
فراهم آوری شواهد عینی برای اثبات اینکه مشخصات اساسی در نصب تجهیزات و کلیه سیستمهای وابسته، مطابق است با مشخصات مورد تایید سازنده دستگاه نظیر نقشه های نصب تجهیزات و اینکه کلیه توصیه های سازنده دستگاه مورد بررسی قرار گرفته است.
OQ مخفف کلمه Operational Qualification می باشد. صحه گذاری اجرا
PQ مخفف کلمه Performance Qualification می باشد. صحه گذاری کارایی
در استانداردهای FDA - Food and Drug Administrations's این اصطلاحات بکار گرفته شده اند.
منظور کلی از این سه اصطلاح (پروتکل) در واقع فرآیند صحه گذاری Qualification مراحل نصب و راه اندازی و کارایی تجهیزات می باشد. زمانیکه شما دارید مشخصات طراحی محصول را تایید نهایی کنید در واقع دارید فاز IQ و OQ را اجرا می کنید. البته غالبا پایه و اساس IQ و PQ همان دفترچه راهنمای Manual تجهیزات می باشد. که معیاری است برای نصب و راه اندازی و پارامترها و مشخصات تجهیزات و میتوان با این معیارها تجهیزات را صحه گذاری نمود. تفاوت دو فاز OQ و PQ این است که در فاز OQ مشخصات و پارامترهای تجهیزات در حالت بدون بار بررسی می شوند اما در فاز PQ این بررسی در حالتی است که تجهیزات تحت بار خروجی قرار میگیرند. بطور نمونه می توانم بگویم که در صنایع خودرو سازی و قطعه سازی(مطابق با استاندارد ایزو 16949 ) ، این سه فاز ذکر شده معادل همان APQP طرحریزی پیشاپیش کیفیت محصول می باشد. طرحريزي پيشاپيش کيفيت محصول (Advance Product Quality Planning) (APQP) يک روش ساختار يافته است که براي برقراري مراحل ضروري از فاز دريافت الزامات محصول تا توليد محصول، و انجام فعاليتهاي مربوطه در زمان لازم در جهت رضايت مشتري صورت مي گيرد. البته بد نیست بدانید که دو واژه Validation و Verification با معانی متفاوتی بکار میروند. Verification صحه گذاری مدارک و طرح ها می باشد و Validation صحه گذاری محصول ساخته شده یا نیمه ساخته می باشد
در پایان اجرای سه فاز ذکر شده ، تجهیزات آماده کار و مناسب برای فرآیندهای مورد نظر می باشند. قسمت بعدی سوال این بود که : و چرا در صنایع داروسازی و غذا اجرای این سه فاز از الزامات ضروری می باشند؟ و جواب آن این است که در جهت افزایش اثربخشی effectiveness و کارایی efficiency و Cost effective ( مقرون بصرفه بودن ) و اینکه این صنعت ارتباط مستقیمی با سلامت انسانها دارد .

[بالا]
آیا فلوک ESA 620 دارای حافظه داخلی جهت ذخیره اطلاعات می باشد ؟

خیر ندارد . شاید منظور شما مقایسه این مدل با مدل ESA 601 باشد که باید خاطرنشان کنم که در مدل ESA601 ، قابلیت ذخیره اطلاعات حدود 1000 دستگاه در حافظه داخلی Internal Memory میسر میباشد که این قابلیت در ESA620 وجود ندارد.

[بالا]
آیا آنالایزر ایمنی الکتریکی FLUKE ESA 620 قابلیتی مشابه با شبیه ساز ECG در دستگاه FLUKE Impulse 7000DP دارد؟

خیر ندارد و اصلا برای این منظور ساخته نشده است.

[بالا]
آیا دستگاه آنالایزر ایمنی الکتریکی فلوک 601 مجاز به آزمون تجهیزات با 20 آمپر جریان می باشد؟

خیر ، دستگاه آنالایزر ایمنی الکتریکی Electrical Safety Analyzer Fluke 601 فقط قادر به آزمون تجهیزات با حداکثر جریان 15 آمپر می باشد.

[بالا]
آیا آنالایزر ایمنی الکتریکی Fluke 601 منطبق با استانداردهای IEC و AAMI و VDE می باشد؟

آنالایزر ایمنی الکتریکی ساخت شرکت فلوک مدل FLUKE 601 با ارایه دادن خروجی های استاندارد زیر ، با اکثریت استانداردهای بین المللی نظیر : IEC و AAMI و VDE منطبق و Compatible میباشد:
- 1 آمپر تست جریان
- 500 ولت تست ایزولاسیون
- نشتی بیمار
- VDE differential current
- VDE equivalent device leakage test
- VDE equivalent patient leakage

[بالا]
سرفصل های دوره آموزشی کالیبراسیون الکتریک RF چه می باشد؟

سيلابس درسي دوره آموزشي RF
اهداف دوره:
آشنایي با تجهیزات اندازه گیری RF و کاربردها و قابليتهاي آنها
آشنایي با روش کالیبراسیون تجهیزات RF
رئوس مطالب دوره:
- آشنایي با دستگاه اسپکتروم آنالایزر
- آشنایي با کاربردهاي اسپکتروم آنالایزر
- آشنایي با نحوه کار کرد با دستگاه اسپکتروم آنالایزر
- آشنایی با روش کالیبراسیون دستگاه اسپکتروم آنالایزر
- آشنایي با دستگاه کانتر
- آشنایي با کاربردهاي کانتر
- آشنایي با نحوه کار کرد با دستگاه کانتر
- آشنایی با روش کالیبراسیون دستگاه کانتر
- آشنایي با دستگاه سیگنال ژنراتور
- آشنایي با کاربردهاي سیگنال ژنراتور
- آشنایي با نحوه کار کرد با دستگاه سیگنال ژنراتور
- آشنایی با روش کالیبراسیون دستگاه سیگنال ژنراتور
- آشنایي با دستگاه پاورمتر
- آشنایي با کاربردهاي پاورمتر
- آشنایي با نحوه کار کرد با پاورمتر
- آشنایی با روش کالیبراسیون دستگاه پاورمتر
-آشنایي با دستگاه نت ورک آنالایزر
- آشنایي با کاربردهاي نت ورک آنالایزر
- آشنایي با نحوه کار کرد با نت ورک آنالایزر
- آشنایی با روش کالیبراسیون دستگاه نت ورک آنالایزر
در پایان این دوره دانشجویان عزیز علاوه بر فراگیری روش کالیبراسیون تجهیزات فوق قادر به اندازه گیری پارامترهای ذیل خواهند گردید.
• اندازه گیری فرکانس - پریود و سایر پارامترهای زمان ( TIME INTERVAL-WIDTH )
• اندازه گیری تضعیف
• اندازه گیری SWR
• اندازه گیری هارمونیک ها و غیرهارمونیکها
• اندازه گیری توان
• اندازه گیری مدولاسیون
• اندازه گیری پهنای باند انواع فیلترها
• اندازه گیری مدولاسیون AM & FM
شرکت کالا کیفیت ستاک برگزار کننده دوره تخصصی کالیبراسیون RF در ایران می باشد که با همراهی بهترین متخصصین و کارشناسان زبده در سطح کشور ، دوره کالیبراسیون RF را برگزار می نماید.
منتظر تماستان هستیم ...

[بالا]
آزمایشگاه کالیبراسیون RF چه تجهیزاتی را کالیبره می کند ؟

در آزمایشگاه کالیبراسیون الکتریک فرکانس رادیویی Radio Frequency بصورت کلی تجهیزات ذیل کالیبره می گردد:
- دستگاه اسپکتروم آنالایزر Spectrum Analyzer
- دستگاه کانتر Counter
- سیگنال ژنراتور Signal generator
- دستگاه پاورمتر Power meter
- دستگاه پاورمتر سنسور Power Sensor
- دستگاه نت ورک آنالایزر Network Analyzer
- رادیو تستر Radio Tester
- Tacho Meter
- Strob scop
- High Power Meter
- Plug In
- Step Attenuator

عموما قوی ترین و گسترده ترین (از لحاظ اسکوپ کاری و فرکانس )آزمایشگاه کالیبراسیون RF در ایران و در سایر کشورهای جهان ، مربوط میشود به صنایع دفاعی و نظامی. در ایران هم صنایع الکترونیک شیراز ، صنایع شهید شیرودی ، پنها ، صنایع هواپیما سازی از جمله معتبرترین آزمایشگاههای RF در ایران می باشند.
شرکت کالا کیفیت ستاک CALTESCO دوره های آموزشی کالیبراسیون RF و مایکروویو را در بالاترین سطح و کیفیت برگزار می نماید. مدرسین این دوره ها ، کارشناسان خبره از بهترین آزمایشگاههای RF و مایکروویو در سطح کشور می باشند. برخی از آموخته ها و توانایی های شرکت کنندگان در دوره های RF شرکت کالا کیفیت ستاک ، که در پایان دوره قادر خواهند بود تا موارد زیر را انجام دهند:
• اندازه گیری فرکانس - پریود و سایر پارامترهای زمان ( TIME INTERVAL-WIDTH )
• اندازه گیری تضعیف
• اندازه گیری SWR
• اندازه گیری هارمونیک ها و غیرهارمونیکها
• اندازه گیری توان
• اندازه گیری مدولاسیون
• اندازه گیری پهنای باند انواع فیلترها
• اندازه گیری مدولاسیون AM & FM
منتظر تماسهای شما هستیم تا بهتر ، مفصلتر و جامع تر توضیحاتی را خدمت شما ارایه نماییم.
09126387256 مهندس سهرابی

[بالا]
آیا مطابق با استاندارد ایزو17025 ما مجاز هستیم که گزارشهای کالیبراسیون آزمایشگاه همکار را در فرمت گواهی خودمان به مشتری تحویل دهیم؟

بنده در حدود 15 سال است که مشاور سیستمهای مدیریت کیفیت هستم. نظری که بین ممیزین و مشاورین مورد قبول است این است که در صورتیکه کار انجام شده توسط آزمایشگاه همکار در اسکوپ شما باشد، شما مجازید تا گواهینامه آزمایشگاه همکار را به مشتری تحویل نداده و گزارشهای ارایه شده را در فرمت گواهینامه های خودتان به مشتری تحویل دهید . اما اگر کار انجام شده در اسکوپ کاری شما نباشد آنگاه مجاز نیستید تا این کار را انجام دهید و بایستی عینا گواهینامه کالیبراسیون آزمایشگاه همکار را تحویل مشتری دهید. البته بنده به همراه تعدادی از ممیزین و همکاران قدیمی مخالف این حالت دوم هستیم و عقیده داریم که در هر شرایطی شما مجازید تا گزارشهای ارایه شده را در فرمتهای گواهینامه آزمون و کالیبراسیون خودتان به مشتری تحویل دهید. منوط به اینکه قبل از شروع کار موارد را به مشتری گفته باشید و تاییدیه لازم را از مشتری داشته باشید. و در این صورت است که حقوق مالکیت معنوی شما بر مشتریان حفظ میگردد. بنده حاضرم با هر شخصی که خلاف این موضوع را می گوید ، با معیار قراردادن استاندارد ایزو 17025 به گفتگو و تبادل نظر بپردازم و در روز ممیزی از حقوق شما دفاع نماییم.
شرکت کالا کیفیت ستاک همواره آماده پاسخگویی به ابهامات شما در خصوص بندهای استاندارد ایزو 17025 میباشد و بعنوان یک شخص بیطرف آماده پاسخگویی و تبادل نظر با مشتریان و همکاران در خصوص اختلافات بین آنها و مشتریان و یا تناقضات بین نظرات ممیزین و ... می باشد.

[بالا]
دمای نقطه شبنم چیست ؟

به پاسخ سوال رطوبت نسبی در آزمایشگاه چیست مراجع فرمایید.

[بالا]
رطوبت نسبی در آزمایشگاه چیست؟ مثلا وقتی گفته می شود رطوبت نسبی 60% یا 100% چه معنایی دارد؟

Relative Humidity یا رطوبت نسبی درواقع معیاری است برای اینکه ببینیم چه مقدار رطوبت بصورت نسبی در هوای محیط آزمایشگاه وجود دارد. با بیانی خیلی ساده این موضوع را تشریح میکنم و در پایان به تعاریف جالبی از نقطه شبنم Dew Point میرسیم. توضیح را گوش دهید:
مولکولهای هوا گنجایش دارند تا مقادیر مختلفی از رطوبت را در خود جای دهند. اگر مولکولهای هوا را بصورت یک چهار ضلعی در نظر بگیرید ، آنگاه با سرد شدن هوا این چهار ضلعی منقبض و کوچکتر می شود و با گرم شدن هوا بزرگتر خواهد شد. پس با سرد شدن هوا و کوچک شدن این چهار ضلعی(فضای بین مولکولی) طبعا مقادیر کمتری از رطوبت و بخار آب میتواند بصورت مخلوط در این فضای بین مولکولی قرار گیرد. اما با گرم شدن هوا حجم این فضای بین مولکولی هوا افزایش یافته و مقادیر بیشتری از رطوبت میتواند در این فضا جای گیرد. پس در نتیجه هوای محیط که مخلوطی از گازهای نیتروژن و اکسیژن و .. است -در فشار بارومتریک ثابت - در دماهای مختلف گنجایش و ظرفیتهای مختلفی دارد تا بخارات آب و رطوبت را بصورت مخلوط در خود نگه دارد ، بصورتی که این بخارات با چشم دیده نشوند و یا سطوح اجسام- فرضا روی شیشه یا روی سطوح تجهیزات در داخل آزمایشگاه - را بصورت محسوسی نمناک نکنند. مولکولهای هوا در یک فشار بارومتریک معین، گنجایش پذیرش حجم مشخصی از رطوبت را دارند و اگر بحالت اشباع برسند آنگاه رطوبت با همان سرعت تبخیر ، تقطیر خواهد شد یعنی بصورت قطرات آب(شبنم) بر روی سطوح خواهد نشست یا بصورت معلق در هوا (مه) مشاهده خواهد گردید. رطوبت نسبی 100% یعنی حالتی که مولکولهای هوا به صورت کامل اشباع شده اند و دیگر ظرفیت جذب و جایدهی رطوبت را در خود ندارند و در این حالت ما با پدیده نمناک شدن تجهیزات و زنگزدگی و خوردگی و تاثیرات زیانبار فیزکی بر نتایج اندازه گیری را در آزمایشگاه شاهد خواهیم بود. رطوبت نسبی 60% یعنی اینکه تا حدود 60% هوا به حالت اشباع رسیده است و 40% دیگر ظرفیت دارد تا رطوبت را بصورت مخلوط در خود نگه دارد. عموما رطوبت نسبی حداکثر در فضای آزمایشگاهی تا 60% تعیین میگردد. حالا به بیان علمی تر میگویم که:
رطوبت نسبی Relative Humidity برابر است با نسبت مولی بخار آب، تقسیم بر نسبت مولی بخار آب در همان دما اما در شرایط هوای اشباع. در واقع رطوبت نسبی معیاری است برای اینکه ببینیم چقدر به اشباع نزدیک هستیم، اما باید گفت که رطوبت نسبی مقدار دقیق رطوبت موجود در هوا را تعیین نمیکند. پس اگه رطوبت نسبی 50% باشه، یعنی اینکه هوا نصف راه رو برای اشباع طی کرده. یا به عبارت دیگه هوا نصف حداکثر بخار آبی که می تونه تو خودش بپذیره (در اون دمای مشخص) را دارد. ولی به ما هیچ نشانه ای از اینکه چقدر بخار توی هوا هست نمیده.
در اثر بالا و پایین شدن دمای هوا مقدار "رطوبت نسبی" تغییر میکنه. اما مقدار "رطوبتی" که توی هوا هست تغییر نمی کنه !!! در موقعیت اشباع رطوبت نسبی 100% هست. وقتی رطوبت نسبی 100% باشه می دونیم که هوا بخار آب بیش تری نمی تونه بپذیره، اما هنوز هم نمی دونیم مقدار بخار آب توی هوا چقدره !!
از نظر تئوری، هوا در هر دمایی می تونه اشباع شه. مثلا از 10- درجه سانتیگراد تا 20+درجه سانتیگراد. ولی طبعا هوای اشباع در دمای 20 درجه مقدار بخار بیش تری توی خودش می پذیره.
رطوبت نسبی صبح ها که هوا سردتره بیش ترین مقدارش هست (چون دما به نقطه شبنم نزدیک تره.) ولی با طلوع خورشید و گرم شدن هوا مقدار رطوبت نسبی کم تره می شه. مثلا توی یک روز مقدار رطوبت نسبی از 100% تا 50% می تونه تغییر کنه. اما مقدار رطوبت ثابته !!
دمای نقطه شبنم Dew Point هم با این توضیحات تعریف گردید.نقطه شبنم معیاری برای اندازه گیری میزان بخارآب در هوا است. برای رسیدن به هوای اشباع، باید دما رو تا جایی که قطره تشکیل شه (نقطه شبنم) پایین آورد. (چون وقتی دما را کم می کنیم توانایی هوا برای نگه داشتن بخار آب در خود کم می شود و وقتی از نقطه اشباع اندکی رد شد بخار آب اضافی به صورت قطره از هوا جدا می شود.)نقطه شبنم معیاری برای نشان دادن بالا یا پایین بودن مقدار رطوبت در هوا است. و همینطور نشون میده چقدر دمای هوا باید پایین بیاد تا قطره تشکیل شه (بصورت مه در هوا)
در این دما نسبت رطوبت (جرم بخار آب) تغییری نکرده، اما مخلوط به حالت اشباع دراومده.
دمای نقطه شبنم td در واقع دمایی است که در آن دما هوا به حالت اشباع رسیده باشد و دیگر نتواند بخارات آب یا رطوبت را بحالت مخلوط در خود نگه دارد و این رطوبت بصورت قطرات شبنم یا مه ظاهر گردند. حالتی را فرض کنید که یک حجم مشخصی از هوای مخلوط با رطوبت را در اختیار دارید و به شما گفته شود که دمای نقطه شبنم آنرا اندازه گیری کنید. در اینجا شما مجاز نیستید که با اضافه کردن رطوبت به هوا ، آنرا به حالت اشباع برسانید اما می توانید با سرد کردن آن ، این حجم مشخص را منقبض کرده و فضای بین مولکولی آنرا کم کرده و در نتیجه به نقطه ای برسید که قطرات شبنم را بر روی سطوح جامدی مشاهده کنید.مقدار بخار آبی که هوا می تونه توی خودش بپذیره، به دمای هوا بستگی داره. هر چی دما بالاتر باشه، مقدار بخار آبی که هوا میتونه بپذیره بیش تره. (هوای گرم توانایی بیش‌تری برای بخار کردن آب دارد. برای همین در هوای گرم تر بخار آب بیش تری در هوا وجود دارد.)
این در حقیقت اصول کار یک دستگاه اندازه گیر نقطه شبنم می باشد. یک مثال ساده هم می گویم: یک لیوان را بردارید و مقداری آب و یخ در آن بریزید. یک سنسور اندازه گیری دما بر روی بدنه خارجی آن نصب کنید بصورتی که این سنسور خیلی حساس بوده و به محض مرطوبت شدن دیواره خارجی لیوان بتواند دمای قطرات آب نشسته بر سطح خارجی لیوان را اندازه گیری نماید. این دما ، دمای نقطه شبنم هوای محیط اطراف لیوان است و این مثال ساده تشریح اصول کار یک Dew Point میتر می باشد. یامثلا اگر یک قوطی نوشیدنی سرد را برای چند دقیقه از یخچال خارج کنید مشاهده می کنید که جداره خارجی ظرف مرطوب میشود. دلیل این امر برخورد هوای مرطوب به سطح سرد است. بصورت کلی میتوان گفت که رسیدن به نقطه شبنم و اندازه گیری آن با سردن کردن حجم مشخصی از گاز انجام می گردد. برای این منظور جداول استانداردی تهیه گردیده است که مشخص می کند در مخلوطهای مختلف گاز(مشخص) و رطوبت - در فشار بارومتریک مشخص- ، دمای نقطه شبنم چه مقدار است . مثلا رابطه نقطه شبنم و رطوبت در گاز خالص برای ppm (vol/vol) 0.1% رطوبت ، برابراست با -90 درجه سانتیگراد. یا برای ppm (vol/vol) 20.6% رطوبت ، برابراست با -55درجه سانتیگراد.
گاز CNG که در ایستگاههای گاز به خودروها تزریق میشود نیز باید داری نقطه شبنم مشخصی باشد چرا که اگر میزان رطوبت در گاز بالا باشد ، در زمستان این رطوبت تبدیل به قطرات آب شده و خسارات زیادی به تاسیسات جایگاههای CNG و مکانیزمهای خودرو می رساند. بنابراین در این جایگاههای گاز مکانیزمی وجود دارد بنام درایر Dryer که وظیفه خشک کردن گاز تا مقدار مشخصی دارد و همچنین یکعدد Dew Point میتر هم در هرجایگاه وجود دارد برای اندازه گیری نقطه شبنم گاز خروجی از درایر . شرکت کالا کیفیت ستاک تامین کننده تجهیزات اندازه گیری نقطه شبنم و همچنین کالیبراتورهای میترهای نقطه شبنم می باشد. فرآیند خشک کردن گاز در چاههای نفت و گاز و سیستمهای انتقال گاز نیز انجام میگردد و در نتیجه در بخشهای نفت و گاز و پتروشیمی هم با میترهای نقطه شبنم Dew Point مواجه هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر باکارشناسان ما تماس بگیرید. همواره منتظر تماسهای شما هستیم ...

[بالا]
نمودار سایکرومتری Psychometric charts چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

Psychometric charts نمودار سایکرومتری یك ابزار مفيد براي روشن شدن وضعيت كنترل دما و مقدار رطوبت، منحني سايكرومتريك است. هواي موجود در جو، مخلوطي از هوا و بخار آب است. منحني سايكرومتريك،منحني است كه غلظت هايي مختلف بخار آب در هوا و همچنين دما هايي مربوط به را نشان مي دهد.

[بالا]
EMC و EMI چه فرقی با هم دارند و آیا امکان ایجاد آزمایشگاه EMC با هزینه های پایین مقدور می باشد؟

EMC و EMI به ترتیب به معنای سازگاری الکترومغناطیسی Electromagnetic Compatibility و تداخل الکترومغناطیسی Electromagnetic Interfierence می باشد. در عمل EMC و EMI را غالبا به عنوان یک اصطلاح ترکیبی "EMI/EMC" نام می برند. در اروپا و آمریکا کلیه تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی برای بتوانند به بازارهای مصرف برسند حتما بایستی استاندارد EMC را داشته باشند. اما در ایران این موضوع هنوز جا نیفتاده است الا در صنایع نظامی و اخیرا در برخی صنایع نظیر خودروسازی. بچه بودیم مادرمان در خانه جاروبرقی را روشن میکرد یا ماشین صورت تراشی روشن میشد به یکباره بر روی صفحه تلوزیون نویز و پارازیت ایجا میشد.(ولی الان و در حال حاضر با تلوزیونهای جدید و جاروبرقی های جدید و غیره دیگر این اتفاق نمی افتد) این همان اختلال الکترومغناطیسی است که به دو دلیل ایجاد شده است: اول اینکه تلوزیونهای قدیمی ما طوری طراحی نشده بودند تا سطحی از مصونیت در برابر امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از تجهیزات دیگر را داشته باشند. دوم اینکه تجهیزات دیگر مانند جاروبرقی و ماشین صورت تراشی های قدیمی طوری طراحی نشده بودند که گسیل امواج الکترومغناطیسی کمتری داشته باشند.(سوار ماشین پژو 206 صندوقدار بودم و موبایلم را گذاشته بودم جلوی نمایشگر الکترونیکی داشبورد. یکباره موبایلم زنگ خورد و با کمال ناباوری دیدم که صفحه نمایشگر الکترونیکی خودرو یکبار Reset شد . که این هم همان تداخلات الکترومغناطیسی بود اما چرا این بار و در این زمان دوباره اتفاق افتاد ؟ دلیلش عدم مصونیت نشانگر الکترونیکی خودرو پژو 206 بود که ساخت داخل کشور می باشد و با اینکه این موضوع را بنده و دوستانم بارها با خودروساز مطرح ساخته ایم با این حال هنوز این مشکل رفع نشده است) پس با این توضیحات مفهوم نهایی استاندارد EMC عبارت خواهد بود از : بکارگیری روشهایی جهت مصونیت تجهیزات در برابر پارازیتها و همچنین کاهش سطوح امواج پارازیت از تجهیزات. که این موضوعات بر میگردد به روشهای طراحی محصولات. بحث بعدی آزمایشگاه EMC می باشد که در این آزمایشگاهها بصورت کلی دو موضوع در مورد تجهیزات الکترونیکی بررسی می شوند : 1- Immunity مصونیت 2- Radiation تشعشع
در کل ایران هم اکنون یک آزمایشگاه EMC مطابق با استانداردهای بین المللی وجود ندارد. وجو دارد نمگویم وجود ندارد . مگر ایران خودرو وجود ندارد ولی آیا مطابق با استانداردهای بین المللی می باشد؟ آیا موسسه استاندارد ایران مطابق با مراکز اندازه شناسی در ترکیه ، مالزی ، هند و .. می باشد. خیلی فاصله داریم. اما در خصوص یک آزمایشگاه EMC استاندارد شاید بیش از 500 میلیون یا خیلی بیشتر سرمایه گذاری نیاز هست. در خصوص آزمایشگاه پیش تست و آزمایشگاههای در کارخانجات که میخواهند پس از طراحی محصول و یا در حین آماده سازی پرتوتایپها و نمونه های اولیه آزمونهایی انجام دهند و اطمینان کسب کنند و از شکستهای طراحی محصول و هزینه های ناشی از آزمون EMC نهایی جلوگیری کنند ، آنگاه راه حلهایی وجود دارد و میتوان آزمایشگاههای پیش تست راه اندازی نمود. این آزمایشگاهها نیز میتوانند متنوع باشند و با توجه به بودجه سازمانها از حدود 50 میلیون تومان به بالا راه اندازی شوند. شرکت کالا کیفیت ستاک راه حل های مناسب و کارا و اثربخشی را برای این موضوعات به شما پیشنها خواهد داد. کارشناسان ما با راه اندازی مراکز پیش تست EMC در صنایع ایران و تجربیاتی که از بازدید از مراکز استاندارد EMC در کشورهای خارجی داشته اند میتوانند مطابق با نیاز شما خدمات متنوعی را ارایه دهند. البته در بخش مهندسی محصول هم ما قادر هستیم تا با آموزش تیم مهندسی و مونتاژ مشتری ، راه حل های متنوعی ارایه دهیم در جهت کاهش ناخواسته امواج الکترومغناطیسی ساطع شده از محصولات شما و همچنین تدابیری جهت مصونیت تجهیزات شما در برابر EMI. ما تجربیاتمان را در اختیار شما قرار خواهیم داد. منتظر تماسهای شما هستیم. گروه EMC شرکت کالا کیفیت ستاک

[بالا]
اصطلاح CMC چیست و تفاوت آن با BMC چه می باشد؟

با توافق بین المللی در سال 2010، عبارت سنتی BMC که توسط آزمایشگاههای کالیبراسیون مورد استفاده قرار میگرفت جایگزین شد با عبارت CMC که توسط انجمن بین المللی اعتباربخشی آزمایشگاهی International Laboratory Accreditation Cooperation یا همان ILAK پیشنهاد گردیده بود. و این هم به دلیل ترمینولوژی و زبان مشترکی بود که BIPM و NMIs و RABs و ILAK قصد دارند داشته باشند و اصطلاح CMC سابقا بر این توسط NIMs مورد استفاده قرار گرفته بود. در نهایت در بیانیه مشترک CIPM-ILAC تصمیم گیری شد که CMC بصورت زیر تعریف گردد:
a CMC is a calibration and measurement capability available to customers under normal conditions:
یعنی: توانایی و قابلیت کالیبراسیون و اندازه گیری آزمایشگاه تحت شرایط عادی مطابق زیر:
a) as published in the BIPM key comparison database (KCDB) of the CIPM MRA; or
b) as described in the laboratory’s scope of accreditation granted by a signatory to the ILAC Arrangement."
یعنی چه :
یعنی از این به بعد کلیه آزمایشگاهها برای اینکه بهترین توان اندازه گیری و کالیبراسیون خود را نشان دهند بایستی این موضوع را ارجاع بدهند به زیر گروه مربوطه BIPM key comparison database در CIPM MRA
ویا مطابق با توضیحات ارایه شده در
laboratory’s scope of accreditation granted by a signatory to the ILAC Arrangement
مثلا موسسه استاندارد ترکیه Tubitak به آدرس www.ume.tubitak.gov.tr جهت معرفی CMC آزمایشگاه ولتاژ خود اینطور توضیح میدهد:
The reliability of measurements performed in the laboratory is demonstrated through participation in various international comparisons. Details about the laboratory comparisons and calibration and measurement capabilities (CMCs) can be found in BIPM KCDB database (http://kcdb.bipm.org
در سایت بالا که وارد میشوید به بخش (Calibration and Measurement Capabilities (CMSs وارد شده و در گروهها و زیر گروهها به بخش الکتریکال و ... رفته و درنهایت کشور ترکیه را انتخاب کرده و یک فایل PDF دانلود میکنید که در آن برای هر تجهیز اندازه گیری و هر فرآیند اندازه گیری عدم قطعیت و CMCها تعریف شده است.
و یا برای توضیح CMC آزمایشگاه فشار خود چنین توضیح میدهد:
The Pressure Laboratories maintain capabilities for the measurement of 12 quantities for which Calibration and Measurement Capability (CMC) declarations have been published in the BIPM Key Comparison Database (KCDB). The Pressure Laboratories is divided into two units: the Pressure and the Vacuum Laboratories.
و یا برای توضیح CMC آزمایشگاه دما خود چنین توضیح میدهد:
The TUBITAK UME Temperature Laboratory consists of three sub-laboratories in the areas of contact temperature, radiation temperature and humidity. The Temperature Laboratory was accredited by TURKAK in 2006. All the services given by the laboratory have been reviewed and can be found in the the BIPM Key Comparison Database (KCDB) as well as in the accreditation scope
و قص علی هذا ....
این موضوع بحثی است که توسط کمیته CMC موسسه استاندارد ایران در حال پیگیری است و سازوکارهای جدیدی در حال تدوین در این کمیته هست و منجر به تعریف شرایط جدیدی خواهد شد ...
احتمالا در آینده ای نزدیک شرایط اخذ تایید صلاحیت برای آزمایشگاههای کالیبراسیون پیچیده تر و پر هزینه تر گردد. معمولا وقتی موضوعات جدید علمی وارد ایران می شود ، یکسری هم مشاور و کارچاق کن پدید می آیند و از فرصت بوجود آمده استفاده نموده و تا موقعیکه همه سر از ماجرا در نیاورده باشند ، سودهای مشاوره ای کلانی به جیب می زنند. نظیر همان قضیه عدم قطعیت که در حدود 13 سال پیش به ایران آمد و مشاور عزیز مربوطه برای محاسبه عدم قطعیت یک ست گیج بلوک مبلغ 1 میلیون تومان مطالبه میکرد ولی الان با چاپ و انتشار منابع فارسی در این زمینه ، دیگر روال كار تغيير كرده است.
این CMC هم یک کاسبی و دفتر و دستک برای این دوستان عزیزمان در موسسه استاندارد برپا خواهد داشت. اما شما کافی است که در اینترنت مقداری در این خصوص مطالعه فرمایید تا از برکت وجود این مشاوران بی نیاز گردید.
در آینده ای نزدیک به این موضوع خواهیم پرداخت و بصورت رایگان تمام مسایل مربوطه را تشریح خواهیم نمود.

[بالا]
اصطلاح KCDB در CMC چیست؟

KCDB درواقع مخفف عبارت The BIPM key comparison database میباشد
KCDB یک منبع ضروری برای افرادی است که نیاز به اطلاعات در مورد خدمات اندازه گیری دارند
شامل دو بخش اصلی است: بخش اول شامل اطلاعات درخصوص قابلیتهای بین المللی شناخته شده کالیبراسیون و اندازه گیری موسسات شرکت کننده است (CMCs) و بخش دوم حاوی اطلاعات در مورد مقایسات معین کلیدی و تکمیلی این CMCها می باشد.
KCDB همچنین بعنوان یک راهنمابرای مشتریان کالیبراسیون و آزمون جهت شناسایی و انتخاب آزمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون مناسب می باشد.
موسسات شرکت کننده می توانند عملکرد خود را در مقایسات کلیدی و تکمیلی KCDB با یکدیگر مقایسه کنند
KCDB همچنین می تواند بعنوان معیاری در ممیزیهای موسسات گواهی دهنده CB و اعتبار دهنده AB باشد.

[بالا]
دماسنج فادن (فدن) Faden چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

عمل اندازه گیری دما در دماسنج های مایع در شیشه با استفاده از حرکت یک ماده دماسنجی در برابر یک مقیاس خطی انجام می شود. این دماسنج از نظر قرار گرفتن در محیط تحت اندازه گیری یا فروبری به سه نوع تقسیم میشوند: فروبری جزیی Partial Immersion - فروبری کلی . Total Immersion - فروبری کامل . Complete Immersion ، اندازه گیری دما با این دماسنج ها زمانی صحیح انجام می گیرد که دماسنج از نظر فروبری به طور صحیح در محیط تحت اندازه گیری فروبرده شود. با توجه به اینکه در هنگام کاربرد این دماسنج ها نمیتوان همیشه میزان فروبری را دقیق و استاندارد رعایت نمود ، پس همواره مقداری خطای ساقه ترمومتر مایع در شیشه خواهیم داشت. دماسنج فادن (فدن) Faden جهت تصحیح خطای ساقه این نوع ترمومترها در کالیبراسیون بکار میرود. دماسنج فدن جهت تعیین دمای میانگین ساقه بیرون از مایع بکار میرود. در استاندارد صنایع دفاع به شماره IDS 318 به دماسنج فادن در کالیبراسیون دماسنج های مایع در شیشه اشاره شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی به نحوه عملکرد این دماسنجها و یا خرید آنها ، با کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک تماس حاصل فرمایید. منتظر تماس های شما هستیم .. 66124356 - 09126387256

[بالا]
کالیبراسیون دستگاه کروماتوگرافی HPLC و GC چطور انجام میشود؟

کروماتوگرافي به مجموعه ای از روشهای آزمايشگاهي اطلاق میشود که در جداسازي تركيب‌های شیمیایی کاربرد دارد. ماده مركب در يك مايع به نام فاز متحرك حل مي‌شود و در طول ماده ي ديگري به نام فاز ايستا حركت مي‌كند. اجزاي مختلف تركيب، با سرعت‌هاي متفاوت حركت مي‌كنند و لذا از هم جدا مي‌شوند. دو روش اصـلــي كــرومــاتـوگـرافـي عبـارتنـد از كــرومــاتــوگــرافــي مــايــع با کارایی بالا HPLC و کروماتوگرافی گـاز (GC). در کالیبراسیون کروماتوگراف GC پارامترهای: فلوی گاز ، دمای آون و خصوصیات آشکارساز مورد بررسی و کالیبراسیون قرار میگیرند و در کالیبراسیون کروماتوگراف HPLC پارامترهای: فلوی جریان مایع ، گرادیان شویش Gradient Elution ، طول موج آشکارساز Detector Wavelength، تکرارپذیری و خطی بودن آشکارساز Linearity & Repeatability و دمای آون مورد بررسی و کالیبراسیون قرار میگیرند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک CALTESCO تماس بگیرید. شرکت کالا کیفیت ستاک دوره های آموزشی کروماتوگرافی HPLC و GC را بصورت خصوصی و با رعایت بالاترین استانداردهای آموزشی برگزار می نماید. همچنین در خصوص خرید تجهیزات آزمون با کروماتوگرافی و کالیبراسیون HPLC و GC راه حل های مناسبی و مقرون به صرفه ای به مشتریان ارایه می نماید. منتظر تماسهای شما هستیم...

[بالا]
تفاوت ترکمتر Torque meter و ترک رنچ Torque wrench چیست؟

این موضوع در حقیقت سوالی است که بسیاری از افراد استفاده کننده از این تجهیزات پاسخ آنرا نمیدانند و این باعث می شود تا از بصورت صحیح از تجهیزاتشان استفاده نکنند و سبب آسیب دیدن تجهیزات می گردد. ترکمترها Torque meter باید برای سفت کردن و ترک رنچ ها Torque wrench ها برای باز کردن Re Torque مورد استفاده قرار گیرند.

[بالا]
تفاوت استاندارد ایزو 17025 و استاندارد ایزو 9001 در چیست؟

هردوی این استانداردها، مربوط به ارایه روشهای مدیریت سیستم کیفیت می باشد. ایزو 17025 صرفا الزامات مرتبط با مدیریت سیستم کیفیت در ازمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون را بیان میدارد و تفاوت اساسی آن با استاندارد ایزو 9001 در بخش الزامات فنی بند 5 این استاندارد است. بند 4 این استاندارد که مربوط به الزامات سیستمی است تا حدود 80 درصذ مطابق با الزامات استاندارد ایزو 9001 است. استاندارد ایزو 9001 را میتوان در کلیه مراکز تولیدی و خدماتی پیاده سازی نمود. از نیروگاهها گرفته تا کارخانجات و بیمارستانها و فروشگاهها و حتی در زندانها ... این استانداردبه شما می آموزد که بایستی نگاهی فرایندگرا داشته باشید، مدیریت منابع، طراحی محصول ، تولید ، برنامه ریزی ، انبارداری و ... حاصل تجربیات بشر در ادوار گذشته است که بصورت مدلی درآمده است برای کمک به مجموعه شما .. با ما تماس بگیرید.

[بالا]
زمان تحویل شما جهت تعمیر تجهیزات اندازه گیری و کالیبراسیون معمولا چقدر است؟

زمان تعمیرات بستگی به نوع تجهیزات و خرابی مشاهده شده دارد. اما به جرات میتوانم بگویم که مطابق با تجربیات و کارهای قبلی که داشتیم ، این زمان اغلب خیلی کوتاه است. مثلا تعمیر یک دستگاه کالیبراتور مولتی فانکشن فلوک 9100 که آسیبهای جدی در بخش آی سی های FPGA و ترانس پالس و A2D سوییچها دیده بود و مثلا ولتاژ 300ولت را 100 ولت نشان می داد و کلیه خوانشهای دستگاه در بخشهای ولتاژ و جریان و مقاومت و .. مشکل داشت در عرض 4 روز کاملا تعمیر و بازسازی گردید. دانستن چند موضوع در تعمیر وسایل اندازه گیری مشتریان خیلی کمک می نماید مثلا اینکه این دستگاه در چه زمانی خراب شده چرا آسیب دیده؟ پس از خرابی آیا دستگاه توسط تعمیرکار دیگری بررسی شده است؟ آیا با همان حالت خرابی مجددا مورد استفاده قرار گرفته است ؟ آخرین نتایج کالیبراسیون توسط این دستگاه در دسترس است؟ آخرین گواهینامه کالیبراسیون این دستگاه در دسترس است؟
اگر ما این موضوعات را بدانیم سریعتر میتوانیم بخشهای آسیب دیده را تشخیص دهیم. کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک با داشتن تجربیات عملیاتی کالیبراسیون تجهیزات و تعمیرات در بیش از 2000 شرکت (مشتریان) قادر به تعمیرات تجهیزات در کمیتهای دما - فشار - الکتریک - شیمیایی و .. می باشند. لطفا با ما تماس بگیرید. 66124356

[بالا]
آیا بدون داشتن کالیبراتور اسیلوسکوپ میتوان تایید صلاحیت کالیبراسیون اسیلوسکوپ را از موسسه استاندازد گرفت؟

بله میتوان این توانایی را بدون داشتن کالیبراتور اسیلوسکوپ اثبات کرد. اینکه چطور و توسط چه تجهیزاتی می توان این قابلیت را به اسکوپ آزمایشگاه اضافه نمود ... با کارشناسان ما تماس بگیرید . منتظر تماسهای شما هستیم 66124356 - 09126387256

[بالا]
اصلاح Sample rate یا Waveform Acquisition در مشخصات فنی اسیلوسکوپ ها چه معنی دارد؟

شاید بتوان گفت که 5 مشخصه در Banner Specifications اسیلوسکوپها همواره به عنوان مشخصه های مهم بیان می شوند. پهنای باند Bandbreite یا Bandwidth - تعداد کانالها - سرعت نمونه برداری از سیگنال ورودی Sample rate - سرعت فریم برداری از سیگنالهای نمونه برداری شده Capture rate - حافظه ذخیره برداری Memory depth
Sample rate یا Waveform Acquisition Rate به بیان ساده مشخص کننده سرعت و قابلیت اسیلوسکوپ در نمونه برداری از سیگنالهای ورودی می باشد. هرچه میزان سمپل ریت بالاتر باشد یعنی ریزنگری و رزولوشن دستگاه در واحد زمان بالاتر خواهد بود. یکی از خصوصیات ذاتی همه اسیلوسکوپها Dead time یا Blind time است و به این معنی است که همیشه مقادیری از سیگنالهای ورودی در واحد زمان Miss میشوند یعنی هرچه Sample rate بیشتر باشد این مقادیر Miss شده کمتر خواهد شد. واحد اندازه گیری سمپل ریت هم waveforms per second است.

[بالا]
اصطلاح Capture rate در اسیلوسکوپ به چه معنایی می باشد؟

سرعت فریم برداری از سیگنالهای نمایش داده شده در اسیلوسکوپ با اصلاح Capture rate بیان می شود.
یعنی میتوان گفت دقت و وضوح تصاویر گرفته شده با این اصطلاح بیان می شود.

[بالا]
آیا آزمایشگاههای کالیبراسیون میتوانند تجهیزات اندازه گیری ما را مردود اعلام نمایند؟

خیر گواهینامه های کالیبراسیون نبایستی حاوی اعلام نظر و ارزیابی های آزمایشگاه در خصوص تایید یا مردود بودن تجهیزات مشتریان باشد. مطابق با نص صریح استاندارد ایزو 17025 ، در صورتیکه مشتریان درخواست کرده باشند آزمایشگاه می تواند اعلام نظر نماید. وظیفه آزمایشگاههای کالیبراسیون صرفا گزارش نتایج کالیبراسیون بر طبق استانداردهای مورد استفاده شان می باشد. شما میتوانید از آنها بخواهید تا یکبار دیگز گواهینامه ای صادر نمایند که فاقد نتیجه گیری باشد و فقط خطاهای تجهیزات را گزارش کرده باشد.

[بالا]
برای گرفتن علامت استاندارد اجباری از موسسه استاندارد ایران چه مدارکی مورد نیاز است و مراحل کار چگونه است؟

شرکت کالا کیفیت ستاک برای بسیاری از واحدهای تولیدی خدمات مشاوره اخذ علامت(نشان) استاندارد از موسسه استاندارد را انجام داده است. توضیح میدهیم . دقت نمایید:
علامت استاندارد ایران جهت محصولات و خدماتی است که با توجه به قوانین و مقررات استاندارد اجباری اعلام شده اند مثل استاندارد آجرهای رسی ساختمانی ، آسانسور ، مواد غذایی و .. همینطور که میبینید این محصولات و خدمات بواسطه اینکه بصورت مستقیم بر ایمنی و سلامتی و .. جامعه تاثیر گذار هستند، پس توسط دولت اجباری اعلام میشوند و تولید کنندگان اینگونه خدمات موظفند تا تحت نظر موسسه استاندارد مبادرت به تولید و ارایه محصولات و خدمات نمایند.

ابتدا بایستی شماره استاندارد اجباری مرتبط با محصولتان را پیدا کنید ( با ماتماس بگیرید).
شما باید مجوز تولید داشته باشید که شامل جواز کسب یا پروانه بهره برداری میشود. محل شما میتواند استیجاری یا ملکی باشد. شما باید نشان تجاری (لوگو) خود را ثبت کنید (با ماتماس بگیرید) . باید یک مدیر کیفیت داشته باشید که رشته تحصیلی ایشان مرتبط با نوع محصولتان باشد(باماتماس بگیرید) باید برای مدیر کیفیت لیست بیمه رد کرده باشید. ویژگیها و روشهای آزمون شما باید مطابق با استاندارد مرتبط باشد.(با ماتماس بگیرید) برخی آزمونها میتواند برون سپاری شود و برخی باید داخل واحد تولیدی انجام شود. OPC و Layout واحد تولیدی را تهیه کنید و چارت سازمانی باید مظابق با الزامات موسسه استاندارد باشد. (با ماتماس بگیرید) کنترل مواد ورودی و حین فرآیند و محصول پایانی بایستی برنامه ریزی شده و مشخص باشد.
سپس باید .....
برای کسب اطلاعات بیشتر (با ماتماس بگیرید) ...

[بالا]
فلوک 9100 ما تاریخ کالیبراسیونش منقضی شده است آیا میتوانید بصورت نرم افزاری تاریخ آنرا تصحیح نمایید؟

بله میتوانیم. شرکت کالا کیفیت ستاک پیشرو ترین شرکت در زمینه تعمیر -بازسازی -نوسازی- ارتقا سخت افزاری - ارتقا نرم افزاری - تجهیزات اندازه گیری و کالیبراسیون در ایران است. این ادعا نیست بلکه اعتراف بسیاری از مشتریان ما می باشد. نه تنها تاریخ Calibration due date قابل تغییر است بلکه مهمتر از آن این است که ما میتوانیم بصورت نرم افزاری تجهیزات شما را کالیبره کنیم و کلیه خطاهای آنرا صفر نماییم و از بین ببریم. بسیاری کارت های سخت افزاری و برنامه های نرم افزاری و پروگرم بسیاری از ICها و ... در شرکت ما موجود است و این قبیل خدمات در ظرف 3 و 4 روز قابل انجام بوده است. مثلا یک دستگاه فلوک 9100 دچار مشکلات بسیاری بود و مشتری نیاز داشت تا کارت توان هم به دستگاه اضافه گردد، ظرف مدت 3 روز آماده گردید و به مشتری اطلاع داده شد.

[بالا]
اینزرت کوره های کالیبراسیون معمولا از چه موادی ساخته میشوند؟

مواد تشکیل دهنده و فرمول شیمیایی اینزرت کوره های خشک کالیبراسیون بستگی به دمای کاری کوره کالیبراسیون دارند. و رابطه مستقیمی با نقطه ذوب اینزرت. اینزرت کوره های خشک کالیبراسیون عموما از مواد زیر تشکیل می شوند:
35- تا 165 درجه سانتیگراد ........... aluminium
40 تا 650 درجه سانتیگراد ........... brass
200 تا 1100 درجه سانتیگراد ........... Inconel

[بالا]
حداقل عمق فروبری برای کوره های خشک کالیبراسیون چقدر است و عموما عمق فروبری برای کوره های مختلف و اینزرتهای مختلف چگونه تعیین می شود؟

مظابق با یک قانون کلی حداقل عمق فروبری برای کوره های کالیبراسیون 70mm است. معمولا در همان عمقی که سنسور مرجع قرار داده شده است ، بایستی سنسور دمایی مشتری را قرار داد. اما مطابق با یک قانون کلی دیگر ، عمق فروبری سنسور در اینزرت کوره کالیبراسیون دمایی برابر است با:
1- Diameter of the test item x 15
or
2- for a known sensitive length: sensitive length + Diameter of the test item x 10

[بالا]
قیمت دستگاه هارت کامینیکیتور خیلی بالاست ، شما پیشنهاد مناسب قیمت تری دارید؟

هارت کامنیکیتورهای موجود نظیر Emerson 375 یا Emerson 475 قیمتهای بالایی دارند. البته شرکت کالا کیفیت ستاک این تجهیزات را بصورت نو و کارکرده در استوک خود دارد. این هارت ها نیاز به یک کامپیوتر جدا ندارند ولی هارت مودمها نیاز به یک PC و یا لب تاپ همراه دارند. مثلا در سایتهای نفت و گاز و پتروشیمی و در سایتهایی نظیر پارس جنوبی و ماهشهر، ترجیح داده می شود که از هارت استفاده شود و نیاز به لب تاپ نداشته باشد. و صد البته بحثهای ایمنی و ضدانفجار بودن هم در این تصمیم گیری نقش بزرگی دارند اما علی ایحال:
بله شما میتوانید ار هارت مودم استفاده نمایید. شرکت کالا کیفیت ستاک بر اساس نیاز شما و تجهیزات مورد استفاده شما ، هارت مودمهایی طراحی و در داخل کشور میسازد. ما با بهره برداری از خطوط SMD اتوماتیک و دانش طراحی که داریم نیاز شما را با هزینه های بسیار کم برآورده می نماییم.
با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[بالا]
تفاوت حمام کالیبراسیون و کوره مرطوب چیست؟

کوره های کالیبراسیون مرطوب هم در واقع نوعی حمام کالیبراسیون پرتابل هستند که میتوان آنها را در سایت مشتری به همراه برد. کوره های مرطوب قاعدتا بخاطر قابل حمل بودن و سبک بودن وزنشان، دارای ظرفیت کمتری نسبت به حمام های ثابت هستند. قطر دهانه کوچکتر ، عمق کمتر، ثبات و یکنواختی ضعیف تر و البته قیمت پایین تری دارند.

[بالا]
آیا شما میتوانید تجهیزات مرجع ما را جهت کالیبراسیون به خارج کشور و مراجع بین المللی ارسال نمایید؟

شرکت کالا کیفیت ستاک ارسال تجهیزات مرجع کالیبراسیون به خارج کشور و مراجع بین المللی را انجام میدهد : با کمترین قیمت و کوتاهترین زمان. ما ارتباطات بسیار خوبی با آزمایشگاههای نظیر TURKAK ترکیه (که معتبرترین آزمایشگاه کالیبراسیون در منطقه ما است) داریم و حتی جهت انجام ممیزی و صدور مدارک تایید صلاحیت میتوانیم از آنها دعوت نماییم تا به ایران بیایند و گواهینامه های تایید صلاحیت برای شما صادر نمایند ... با قیمتهای حدودا نصف تعرفه های متداول !!!
با کارشناسان ما تماس بگیرید تا جزییات بیشتری را برای شما شرح نمایند ....
منتظر تماسهای شما هستیم.

[بالا]
آیا شما میتوانید خطاهای تجهیزات ما را صفر نمایید و کالیبراسیون و تنظیم نمایید؟

بله امکانپذیر است. وقتی شما تجهیزات کالیبراسیون و اندازه گیری را برای کالیبراسیون به یک آزمایشگاه کالیبراسیون ارسال می نمایید، آن آزمایشگاه بصورت مقایسه ای و در رنجها و گستره های متفاوت ، ستگاه شما را با استانداردهای خود مقایسه می نماید و در نتیجه جدولی از خطاهای تجهیزات شما را بصورت گواهینامه کالیبراسیون به شما اعلام می نماید. در نتیجه سهم عدم قطعیت دستگاه شما بالا رفته و بهترین توان اندازه گیری شما کاهش می یابد و همواره بایستی ضریب تصحیحی را در کالیبراسیون دیگر تجهیزات اعمال نمایید.
بهتر است کالیبراسیون تجهیزات خود را به کارشناسان ما بسپارید. متخصصین شرکت کالا کیفیت ستاک بصورت نرم افزاری دستگاه شما را برنامه نویسی مجدد نموده و پس از کالیبراسیون آن ، کلیه خطاهای مشاهده شده را صفر می نمایند. همواره حالت مطلوب پس از انجام کالیبراسیون از بین بردن خطاها بوده است. البته این موضوعات بیشتر برای تجهیزات الکتریکال و برنامه پذیر می باشد.
حتی تجهیزات مکانیکال هم نظیر ساعت اندیکاتور و میکرومتر و کولیس و .. میتوان به نحوی کالیبره نمود و در بسیاری موارد خطاها را صفر نمود.
حتما با ما تماس بگیرید. تا بهترین راه حل ها را با پایین ترین ریسک هزینه ای به شما پیشنهاد دهیم.

[بالا]
ما میخواهیم یک اسیلوسکوپ مناسب و خوب خریداری نماییم راهنمایی می کنید؟

سوال شما شبیه این سوال است : ما میخواهیم یک لب تاپ مناسب و خوب خریداری نماییم راهنمایی می کنید؟بله راهنمایی میکنیم. باید ببینید که چه استفاده ای میخواهید از این دستگاه داشته باشید.
مهمترین مشخصاتی که در تعیین قیمت یک اسیلوسکوپ حایز اهمیت است بصورت زیر می باشد:
با فرض اینکه انتخاب شما اسیلوسکوپ دیجیتال باشد.
- سازنده دستگاه
- باند فرکانسی ( مثلا : 70MHZ-100MHZ-300MHZ-1GHZ)
- تعداد کانالها: تک کاناله - دو کانال - چهار کانال - ...
- سمپل ریت: در واقع به نوعی همان رزولوشن دستگاه است که با چه سرعتی میتواند نمونه برداری از مقادیر ورودی را داشته باشد
- حافظه داخلی: اینکه چطور و با چه حجمی می تواند از مقادیر نمایش داه شده کپی برداری کرده و در رم خودش ذخیره نماید.

[بالا]
تعمیر دستگاه اسپکتروفتومتر انجام میدهید؟

بلی در شرکت کالا کیفیت ستاک تعمیرات دستگاههای اسپکتروفتومتر قابل انجام است. حتی فروش لامپهای مربوطه ، نوسازی دستگاه ، تعویض دستگاه با دستگاه نو و ... قابل انجام است.
منتظر تماس شما هستیم ..

[بالا]
آیا شما نقشه دمایی برای محیطهای دمایی تهیه می کنید؟

بله کارشناسان ما برای محیطهای دمایی مشتریان نقشه های دمایی دقیق تهیه می کنند و این خدمت را برای بسیاری از مشتریان آزمایشگاه انجام داده اند. لطفا جهت اطلاع از جزییات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید. 66124356 - 09126387256

[بالا]
آیا آزمایشگاههای کالیبراسیون می توانند دوره کالیبراسیون برای تجهیزات ما تعیین نمایند؟

خیر تناوب انجام کالیبراسیون را مالک تجهیزات و کاربر تجهیزات تعیین می نماید و شما می توانید ادوار 3 ماهه یا 6 ماهه یا یکساله و یا 2 و 3 ساله و .. تعیین نماید و بایستی قادر باشید که اثبات نمایید در طول این مدت تجهیزات نیازی به کالیبراسیون ندارند. در صورتیکه این موضوعات برای شما قابل تشخیص نبود ، با کارشناسان ما تما بگیرید تا بصورت جامعتری به حضور شما توضیحات ارایه نمایند.

[بالا]
در کوره ما با تعویض اینزرت ها ،کوره بصورت کوره خشک، کوره مرطوب، کالیبراسیون سنسورهای تماسی و حتی کالیبراسیون ترمومترهای لیزری می شود. آیا میتوان بوسیله آن تایید صلاحیت جهت ترمومترهای لیزری را گرفت؟

خیر. طراحی یک چنین کوره هایی جهت قابل حمل کردن آن و کالیبراسیون در سایتهای خارج از آزمایشگاه می باشد. جسم سیاه Black Body Source این کوره ها دقت و درستی لازم برای دریافت تایید صلاحیت کالیبراسیون موسسه استاندارد ایران را ندارند. و جهت گرفتن تایید صلاحیت شما بایستی یک Black Body Source جداگانه خرید نمایید.

[بالا]
چرا رطوبت در آزمایشگاه کالیبراسیون ابعادی مهم و تاثیرگذار است؟

اثر رطوبت باعث ایجاد خوردگی و زنگ زدگی می شود. همین و بس.

[بالا]
آیا اپتیکال پارالل و اپتیکال فلت نیاز به کالیبراسیون دارند؟

بله نیاز به کالیبراسیون دارند.

[بالا]
برای آزمایشگاه کالیبراسیون فشار که می خواهد گواهینامه ایزو17025 بگیرد، آیا خرید Deadweight tester الزامی است؟

خیر الزامی نیست. جهت ارایه راهنمایی های بیشتر لطفا با کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک تماس بگیرید تا در اسرع وقت و بصورت رایگان پاسخگوی کلیه ابهامات شما در زمینه مسایل اندازه گیری و کالیبراسیون باشند. کارشناسان ما همواره منتظر تماسهای پر لطف شما هستند...

[بالا]
منظور از F تست و T تست (F-test & T-test) چیست؟

به منظور حصول اطمینان از نتایج اخذ شده در آزمایشگاه بایستی بااستفاده از روشهای تحلیل آماری مناسب، صحت و درستی نتایج تضمین شوند. برای اطمینان از تکرارپذیر بودن نتایج حاصل از روشهای مختلف آزمایش، ناشی از تغییر در روش آزمون، تجهیزات، اپراتور، شرایط محیطی و ... لازم است آزمونهای مقایسه ای مناسبی انجام شود. برای مقایسه میان نتایج آزمونهای مختلف (مقایسه میان روشها، اپراتورها، دستگاهها، شرایط محیطی و ...) سه روش F-test و T-test و ANOVA بکار برده می شوند. دو روش F تست و T تست برای مقایسه میان دو آزمون و روش ANOVA برای مقایسه نتایج بیش از سه آزمون کاربرد دارند.
T-test : به منظور تعیین درستی نتایج دو آزمون مختلف نسبت به هم استفاده می شود.
F-test : به منظور تعیین دقت نتایج دو آزمون مختلف نسبت به هم استفاده می شود.

[بالا]
یکی از آزمایشگاههای همکار،تجهیزات مشتریانش را برای کالیبراسیون بعضا برای ما ارسال مینماید،ایشان گواهینامه های کالیبراسیون ما را با سربرگ خودشان صادرمیکنند؟؟ آیا اینکار تضییع حق ما نیست؟

خیر این یک کار قانونی می باشد و منطبق با الزامات استاندارد ایزو 17025 نیز هست. آزمایشگاه همکار شما مسئول قانونی جوابگو به مشتریانش می باشد و درصورتیکه مشتری اش را از سازوکارهای مربوطه مطلع نموده باشد، این موضوع برای ایشان بلامانع است و نه تنها کار اشتباهی نیست بلکه کار بسیار صحیح و منطقی و عقلانی و قانونی و شرافتمندانه ای نیز هست . زیاد سخت نگیر ....

[بالا]
اپتیکال پارالل و اپتیکال فلت چه استفاده ای در آزمایشگاهها دارند؟

جهت توازی سطوح فکهای میکرومتر و کولیس و .. و تختی سطوح اینها بکار میروند. کافی این استوانه های شیشه ای را(اپتیکال پارالل) بین فکها قرار داده و فکها را ببندید و زیر نور مونوکروم سدیم قرار دهید تا خطوطی را بر روی فکها مشاهده کنید و از شمارش این خطوط و مقایسه آن با استاندارد مرجع به حدودی دست یابید برای میزان توازی دوفک. و یا اپتیکال فلت را بر روی سطح مورد نظر قرارداده و زیر همین نور بگیرید و تعداد خطوط را بااستاندارد مرجع مقایسه کنید و میزان تختی را گزارش نمایید.

[بالا]
چرا هنگام خرید اپتیکال پارالل معمولا چهار ست 4تایی خرید باید کرد؟

چون شما میخواهید این اپتیکال پاراللها را در بین فکهای میکرومتر قرارداده و فکها را ببندید. پس با توجه به گستره میکرومترهای معمول شما باید ست های زیر را داشته باشید: 0 تا 25 میلیمتر - 25 تا 50 میلیمتر - 50 تا 75 میلیمتر - 75 تا 100 میلیمتر که جمعا میشود چهار ست.

[بالا]
منظور از اصطلاح 1/2 6 دیجیت یا 6.5 digit در تجهیزات اندازه گیری الکترونیکی که رقم را نشان میدهند چیست؟

دستگاهی که حداکثر تعداد رقمهای آن ( سون سگمنت یا صفرهای آن) 6 عدد باشد، اصطلاحا میگویند 5.5 دیجیت است و دستگاهی که حداکثر تعداد رقمهای آن ( سون سگمنت یا صفرهای آن) 7 عدد باشد، اصطلاحا میگویند 6.5 دیجیت است و همینطور الی آخر.

[بالا]
چرا با اجرای سیستمهای مدیریت کیفیت و مدلهای روز دنیا در ایران ، می بینیم که صنایع ما عقب افتاده می باشد؟

نظر شخصی من : عدم وجود رقابت و دسترسی محدود تولید کنندگان ما به بازارهای جهانی. سیستم بسته نظام اقتصادی و مبادلات تجاری ما با دنیا.. ایرانخودرو هرطوری که محصول تولید کند شما مجبورید که فقط از ایشان بخرید... این سیستمها متاسفانه در ایران ویترین کار است.

[بالا]
مامیخواهیم تاییدصلاحیت موسسه استانداردایران برای کالیبراسیون را بگیریم مراحل کار چگونه است؟

بصورت مختصر و مفید توضیح میدهم. با توجه به سرمایه ای که دارید و تحقیقات بازاری که کرده اید بایستی اقدام به خرید تجهیزات مناسب و کالیبراتورها نمایید. جهت مشاوره و راهنمایی در خصوص میزان سودآوری این کار و تحقیقات بازار با کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک CALTESCO تماس بگیرید تا در این زمینه به شما مشاوره بدهند که با توجه به سرمایه شما، موقعیت مکانی تان ، تخصصهایتان ، وضعیت فعلی بازار و ... بهتر است در چه زمینه ای سرمایه گذاری نمایید.
شما نیاز به اجاره(یا رهن) یا خرید یک مکان دارید که می تواند از یک اتاق تا مثلا 5 اتاق مجزا داشته باشد.
نیاز دارید تا یک سری میز و قفسه خرید نموده یا بسازید.
نیاز دارید تا جهت تهویه مطبوع و حفظ شرایط محیطی آزمایشگاه اسپلیت یونیت یکعدد یا دو عدد یا ...(بستگی به اسکوپهای شما دارد) خرید نمایید.
نیاز دارید تا یک سری مدارک و مستندات تهیه نمایید. جهت این موضوع نیز با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی نمایند.
شما می توانید تایید صلاحیت استانی برای استان خودتان را بگیرید و یا تایید صلاحیت سراسری برای کل کشور بهمراه گواهینامه ایزو 17025 را گرفته تا بتوانید خدمات به سراسر کشور بدهید. اگر بخواهید تایید صلاحیت استانی بگیرید بایستی با اداره استاندارد استان خود تماس گرفته و با آنها هماهنگی های لازم را انجام دهید. جالب است که اگرچه گرفتن تایید صلاحیت استانی نسبت به تایید صلاحیت کشوری از اعتبار کمتر و محدوده خدمات کوچکتری برخوردار است، اما اخذ تایید صلاحیت استانی در بسیاری موارد سخت تر و زمانگیر تر از تایید صلاحیت کشوری است. دلیل آن هم پایین بودن سطح دانش برخی کارشناسان استاندارد و باند بازیها و پارتی بازیهای موجود در شهرستانها می باشد. به تازگی سیستم نوبت گیری و درخواست از موسسه استاندارد ایران بصورت اینترنتی و مکانیزه شده است و در شروع کار نیاز به مراجعه حضوری نیست. بدین منظور شما مراحل زیر را انجام دهید:
بروید به سایت : http://naci.isiri.org پورتال مرکز ملي تاييد صلاحيت ايران
بعد بروید قسمت: سامانه جامع تایید صلاحیت
بعد بروید قسمت: ثبت نام جدید
اطلاعات ثبتی شرکت و مدارکی که خواسته رو وارد کنید تا در نهایت بررسی شده و به شما نوبت اعلام شود. اعلام نوبت هم بصورت اینترنتی انجام می شود.
هر مرحله که شما مدارک اعلامی از سوی موسسه استاندارد را آپلود میکنید ، در حدود یک هفته طول میکشد تا آنها تایید شوند. در حدود سه مرحله ارسال مدارک انجام میدهید و در نهایت تایید نهایی شده و از طریق موسسه استاندارد اعلام زمان ممیزی میشود. مدارک درخواستی شامل مدارک ثبتی آزمایشگاه و مدارک و مستندات سیستمی و فنی استاندارد ایزو 17025 می باشد.
در صورت داشتن سوالات بیشتر و ابهامات باقیمانده ، لطفا با ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم.
منتظر تماسهای پر مهر شما هستیم ...

[بالا]
مامیخواهیم گشتاورشروع به راه اندازی موتوری که تولیدکرده ایم رابدانیم آیابوسیله گشتاورسنجهای دینامیک و چرخشی محصولات شمامیتوانیم؟

موتور هنگام راه اندازی و در لحظات اولیه شروع به حرکت نیاز دارد تا بر اینرسی سکون غلبه کرده و حرکت را آغاز نماید و اگر منحنی جریان کشی را ببینیم متوجه میشویم که در لحظه اولیه میزان جریان یکدفعه خیلی بالا میرود(5 تا 8 برابر جریان نامی). به همین منظور مثلا برای کولرهای آبی خانگی یک راه انداز (سیم پیچ کمکی و خازن سری شده و سیم پیچ دورتند کولر) وجود دارد که فقط هنگام شروع در مدار قرار گرفته تا نیروی لازم را برای غلبه بر اینرسی سکون تامین نمایند. جالب است بدانید که وقتی کولر را روشن می نمایید سیم پیچ دورتند کولر در مدار قرار میگیرد. وقتی کولر روشن شد توسط یک کلید گریز از مرکز این مدار جای خود را به مدار دور تند یا کند میدهند. عموما گشتاور ره اندازی به حرکت موتور از خصیصه های درونی موتور است همانند ولتاژ دوسر منبع تغذیه بدون لود بایستی توسط طراح موتور محاسبه و برآورد گردد. گشتاورسنجهای دینامیک ما که از کمپانی AEP ایتالیا می باشد میزان گشتاور اعمالی به موتور توسط بارهای خارجی را پس از راه اندازی موتور محاسبه و آنلاین نمایش میدهد. نمونه ای از اعمال نیروی گشتاوری خارجی بر موتور عبارت است از موتور برف پاککن خودور. که در ایام مختلف سال با توجه به اینکه برف پاککن بر روی شیشه خشک حرکت کند یا شیشه خیش بر اثر باران یا برف، گشتاورهای مختلفی به موتور برف پاککن وارد می شود.

[بالا]
هارت کامنیکیتور 475 ما نیاز به برنامه Easy Upgrade دارد. آیا شما انجام میدهید؟

بله شرکت کالا کیفیت ستاک قادر به انجام این کار می باشد. درگاه Easy Upgrade درگاهی است که یوزر از طریق آن میتواند اقدام به بروزآوری نرم افزاری دیگر قابلیتهای هارت خود نماید. پس از مدتی ممکن است که خود این درگاه هم نیاز به بروزآوری داشته باشد که میتوان از طریق نرم افزاری این بروزآوری را انجام داد.
ابتدا باید متوجه شد که هارت شما اصلا قابلیت Easy Upgrade را دارد یا نه؟ جهت فهمیدن این موضوع با کارشناسان ما تماس بگیرید. در حالتی که این قابلیت را نداشته باشد نیاز به خرید قطعات سخت افزاری می باشد. در حالتیکه این قابلیت را داشته باشد ما می توانیم لایسنس 3 ساله یا لایسنس دائمی برای شما تهیه و نصب نماییم. این موضوع برای قابلیت فیلدباس نیز صادق است. اگر دستگاه شما قابلیت FIELDBUS را نداشته باشد نیاز به خرید قطعه سخت افزاری می باشد که فرآیند خرید در حدود یکماه به طول می انجامد. اگر قابلیت فیلدباس را داشته باشد ما میتوانیم لایسنس 3 ساله به شما ارایه نماییم.
همچنین شرکت کالا کیفیت ستاک در زمینه تامین قطعات یدکی هارت امرسون نظیر باطری- شارژر- صفحه تاچ اسکرین و .. فعال می باشد و کلیه تعمیرات این دستگاه را انجام می دهد. با ما تماس بگیرید.

[بالا]
هندپمپ دستی فشار ما نشتی دارد بخصوص در فشارهای بالاتر از 200 بار که بیشتر میشود؟ آیا جایی وجود دارد برای تعمیر آنها؟

بلی قابل تعمیر هستند و می توان آنها را بازیابی مجدد نمود. هزینه آن هم در حدود 200 هزار تومان می شود. اما به این نکته توجه کنید که اصولا هندپمپها عمری در حدود سه تا پنج سال دارند و پس از تعمیر ممکن است در فشارهای بالا مجددا نشتی داشته باشند. و شما نباید انتظار عمری بیشتر از این از هندپمپ دستی داشته باشید.

[بالا]
اعتبار گواهینامه ایزو 17025 چند ساله است؟ پس از اخذ گواهینامه آیا موسسه استاندارد بصورت سرزده و ناگهانی میاید به آزمایشگاه؟

اعتبار گواهینامه ایزو 17025 سه ساله است و اعتبار گواهینامه تایید صلاحیت استانی یکساله می باشد. برای گواهینامه ایزو 17025 ممیزی های مراقبتی یکساله در نظر گرفته شده است که در سال اول و سال دوم پس از اخذ گواهینامه ایزو 17025 انجام می شود. این ممیزیها با هماهنگی قبلی با شما انجام میشود. پس از سه سال هم دوباره ممیزی کلیه سیستم برای صدور گواهینامه انجام می شود. اگر بار اول است که میخواهید ممیزی شود، سختگیری موسسه استاندارد کمتر است چرا که سیستم شما تازه کار است و قاعدتا یک سری عدم انطباق قابل پیش بینی می باشد. حالا اینکه موسسه استاندارد یا هر نهاد دیگری اجازه ندارند بصورت سرزده و بدون هماهنگی وارد آزمایشگاه شما شوند و به اسناد محرمانه مشتریان که نزد شماست، دسترسی پیدا کنند. شما از لحاظ قانونی میتوانید اجازه ورود آنها را به داخل آزمایشگاه ندهید.

[بالا]
ما نیاز به استانداردهای ملی و بین المللی مورد نیاز در آزمایشگاه کالیبراسیون هستیم از کجا می توانیم تهیه کنیم؟

با کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک تماس بگیرید تا موارد مورد نیازتان را برای شما ارسال نمایند.

[بالا]
کالیبراسیون روشنایی سنج ها لوکس متر توسط چه مرکزی انجام میشود؟

جهت کالیبراسیون لوکس مترها لطفا با کارشناسان ما تماس یگیرید. علاوه بر خدمات کالیبراسیون لوکس مترها به اطلاع میرسانیم شرکت آزمایش و تحقیقات قطعات و مجموعه های خودرو (ایتراک) که متعلق به ایران خودرو و ساپکو است برروی قطعاتی چون: چراغ، شبنما، لامپ، آینه و شیشه آزمونهای روشنایی سنجی و لوکس متری انجام میدهد. آزمونهای فوق مطابق بااستانداردهای معتبر بین المللی و کارخانه ای از جمله SAE, ECE, JIS,KES و ISIRI ارائه میگردد. این آزمونها عبارتند از:
- اندازه گیری شدت نور(cd) و شدت روشنایی (lx)
- توزیع روشنایی چراغها (Isolux)
- لومن متری لامپ
- بازتاب شب نما (Cil Value)
- نورسنجی چراغ پلاک عقب
- اندازه گیری پارامترهای نوری آینه و شیشه شامل ضرایب عبور، انعکاس و پخش نور (ρ, ρd, τ, τd, τdif)
- تست چراغ کثیف
که شما میتوانید جهت این آزمونها از آنها خدمات اخذ نمایید. زیرا که این خدمات فقط مختص به قطعه سازان و خودروسازان نیست و هرشرکتی میتواند متقاضی کلیه آزمونهای ایتراک باشد. جهت اطلاعات بیشتر به آدرس www.itrac.ir مراجعه نمایید.

[بالا]
برخی از ویدیو پرژکتورهاVMSوVMMها مجهزبه پرابهایی نظیرCMMهستند،سوالم اینست که آیابااین قابلیت میتوان تاییدصلاحیت جهت کالیبراسیون گیجهای برونروحدی گرفت؟ نظیرآنچه که بادستگاههایULMوDMS گرفته میشود.

خیر نمیتوان گرفت. درست است که این ویدیو پرژکتورها مجهز به پرابهایی نظیر پرابهای دستگاههای ULMوDMS شده اند و حتی در انواعی از آنها حرکت درمحورهای XوYوZ بصورت اتومات و قابل برنامه ریزی شده است اما مهمترین نکته این است که دقت و درستی این تجهیزات بسیار کمتراز ULMها می باشد. بظوریکه در بسیاری از آنها رزولوشن دستگاه تنها 0.1 میکرون و درستی دستگاه 1 یا 2 یا 3 میکرون می باشد. اما در ULMها(Universal Length Measuring System) نظیر DMS680 رزولوشن 0.01 میکرون هست و درستی دستگاه 0.35 میکرون هست بعلاوه اینکه این دستگاه مجهز به تجهیزات جانبی جهت اندازه گیری قطعات مختلف می باشند.

[بالا]
ما میخواهیم ترکمترها را تا گستره 2000 نیوتن متر کالیبره نماییم. به چه کالیبراتورهایی نیاز داریم؟

شرکت کالا کیفیت ستاک نماینده فروش و خدمات پس از فروش شرکت AEP ایتالیا در ایران می باشد. کالیبراتور ترکمترها و ترکرنچ ها بصورت استاتیک ، مدل BTR در شرکت AEP میباشد. درستی آن 0.2% میباشد. شایان ذکر است تجهیزات سایر سازندگان مطرح دنیا در زمینه کالیبراسیون گشتاور استاتیک که در ایران هم شناخته شده می باشند، با درستی 1% می باشند اما برای AEP با درستی 0.2% است. عموما تجهیزات کشسان نظیر ترکتستر ، لودسل ، فنر و ... را در هنگام تنطیم و کالیبراسیون از محدوده 20% پایین رنج کالیبره می نمایند و دلیل این کار هم این است که اینگونه تجهیزات عموما اعداد صحیح تری در گستره بالاتر از 20% اولیه از خود نشان میدهند. حالا شما اگر برای گستره 2000 نیوتن یک دستگاه 0 تا 2000 بگیرید این دستگاه از گستره 400 نیوتن متر قابل اعتماد است پس شما نیاز به یک ترکتستر 0 تا 400 یا 500 نیوتن متر هم دارید. حالا این دستگاه 500 نیوتن متر هم از گستره 100 نیوتان متر مورد اطمینان است. حالا دستگاه 100 نیوتن متر هم از گستره 20 نیوتن متر مورد اطمینان است. 20 نیوتن متر هم از گستره 4 نیوتن متر و الی آخر .... شما باید ببینید که با چه دقتی میخواهید کار کنید و چه گستره هایی را می خواهید پوشش دهید. عوموا آزمایشگاههای کالیبراسیون تا 1000 و 1500 نیوتن متر تایید صلاحیت دارند و مبادرت به خرید دو دستگاه ترکتستر نموده اند.

[بالا]
برای کالیبراسیون ترازها به چه تجهیزاتی نیاز داریم؟

شما نیاز به صفحه صافی Surface Plate کالیبره شده ( صفحه صافی چدنی یا صفحه صافی گرانیتی) و یک عدد خط کش سینوسی دارید.

[بالا]
کالیبراسیون گوس مترها چطور انجام میشود؟ کدام آزمایشگاه گوس مترها را کالیبره می نماید؟

گوس متر Gauss meters یا تسلا متر میزان شدت (و نه جهت میدان تشعشع الکترو مغناطیسی) را در رنج های مختلف اندازه گیری می کند. این شدت سنج های میدان مغناطیسی می توانند میزان شدت را هم در یک جهت و هم در سه جهت x,y,z اندازه گیری نمایند. البته گوس متر هایی وجود دارند که می توانند میزان میدان مغناطیسی را در رنج های فرکانسی بالا یا پایین اندازه گیری نمایند. میزان و درجه تشعشعات که در ویدئو ترمینال ها، فن ها، سیستم کنترل سیم کشی، خطوط برقی و غیره به کار رفته است را بسیار دقیق اندازه گیری کند. برای کالیبراسیون گوس مترها شما نیاز به Helmholtz Coils مرجع دارید تا میزان شدت میدان االکترومغناطیس در جهات مختلف ایجاد نموده و گوس مترها را کالیبره نمایید. جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک تماس بگیرید. یک راه حل کارخانه ای دیگر هم میتواند این باشد که شما یک گوس متر دقیق خریداری نمایید که خودش کالیبره شده باشد و شما یک میدان مغناطیسی ایجاد نمایید و یک فیکسچر مناسب بسازید و با مقایسه گوس متر تحت کالیبره و گوس متر مرجع، کالیبراسیون را انجام دهید. گوس متر مرجع با گواهینامه معتبر بین المللی کالیبراسیون را ما- شرکت کالا کیفیت ستاک- به شما میدهیم. فیکسچر مناسب که قابلیت تغییر در سه جهت را داشته باشد هم به شما ارایه می نماییم. در خصوص اینکه گوس متر ها را کدام مرکز کالیبراسیون کالیبره می نماید، ما اطلاعاتی در این خصوص نداریم.
شما میدهیم

[بالا]
لودر ترکتستر در چه مواردی بکار میرود؟

این لودرها که در سایت ما مشاهده نمودید جهت اعمال نیروی گشتاوری بالا عموما استفاده می شود. البته جهت تمام رنجها می توانید از لودر استفاده کنید. شرکت کالا کیفیت ستاک این لودرها را تا رنج 2000 نیوتن متر میسازد که دقیقا مشابه با نمونه خارجی این لودر در شرکت AEP ایتالیا می باشد. مشابهت از نظر ابعاد، جنس قطعات و رنج های کاری. قیمت نمونه خارجی این دستگاه تقریبا دوبرابر لودر داخلی ساخته شده توسط شرکت ما می باشد.

[بالا]
در آزمایشگاه کالیبراسیون گشتاور چرا دما و رطوبت باید تحت کنترل باشند؟

دما بر روی حجم بازوی فلزی گشتاورسنج اثر گذاشته و این باعث تغییر در تاثیر نیروی شناوری هوای ارشمیدس بر روی بازو می شود. همچنین دما و رطوبت به دلیل اینکه بر روی چگالی هوای محیط تاثیر می گذارند، باعث تغییرات در تاثیر نیروی شناوری ارشمیدس خواهند شد.

[بالا]
تفاوت دو اصطلاح ترانسمیتر و ترانسدیوسر چه می باشد؟

اگر دقت نمایید تفاوت این دو واژه در معنای لغوی آنها نهفته است.
ترانسدیوسر Transducer ( مبدل)
دستگاهی است که یک سیگنال ورودی را به یک سیگنال خروجی استاندارد نظیر 5-0 ولت یا 20-4 میلی آمپر تبدیل می نماید.
ترانسمیتر Transfer+ Meter ) Transmitter )
هم درواقع نوعی ترانسدیوسر به همراه تقویت کننده (آمپلی فایر) است. ترانسمیتر دستگاهی است که یک کمیت ورودی را تبدیل به یک کمیت استاندارد خروجی می نماید و سپس آنرا به مکانی دورتر نظیر اتاق کنترل منتقل Transfer می کند. مهمترین دلیل تقویت سیگنال ورودی هم تلفات ناشی از بعد مسافت و یا سازگاری سیگنالها با تجهیزات بعدی می باشد.

[بالا]
در آزمایشگاه کالیبراسیون گشتاور چرا نیاز به دانستن شتاب جاذبه g در محل می باشد؟

دما بر روی حجم بازوی فلزی گشتاورسنج اثر گذاشته و این باعث تغییر در تاثیر نیروی شناوری هوای ارشمیدس بر روی بازو می شود. همچنین دما و رطوبت به دلیل اینکه بر روی چگالی هوای محیط تاثیر می گذارند، باعث تغییرات در تاثیر نیروی شناوری ارشمیدس خواهند شد.

[بالا]
SPC چیست و چه کاربردی دارد؟

SPC مخفف statistical process control می باشد یعنی کنترل فرآیند آماری. در این روش شما با استفاده از روش آماری و ثبت داده ها مدیریت فرآیند را بدست گرفته و بصورت پیشگویانه می توانید حدس بزنید که فرآیند حالت نرمال را طی می کند یا خارج از حدود استاندارد تعریف شده است. SPC یکی از Manualهای استاندارد ایزو تی اس ISO/TS 16949 می باشد. MSA تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری - FMEA تجزیه و تحلیل حالات خرابی بالقوه - APQP طرحریزی پیشاپیش کیفیت محصول - PPAP .. کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک مشاور شرکتهای بزرگ خودروسازی و قطعه سازی نظیر مگاموتور بوده اند و آماده پاسخگویی به سوالات مشتریان در این حوزه می باشند.

[بالا]
MSA یا تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری چیست؟

Measuring System Analyse یا همان MSA به معنی تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری یک روش علمی و آماری است تا به شما بگوید در یک سیستم اندازه گیری متشکل از ابزارها و اپراتورها و روشهای استاندارد و شرایط محیطی و کلیه عوامل موثر بر سیستم اندازه گیری، چند درصد از Variation ها یا پراکندگی ها یا خطاها مربوط به کدامیک از عوامل موثر بر سیستم اندازه گیری است(R&R). مثلا می گوید که اپراتورها به خاطر آموزش غلط، حدود 20% از خطاها را ایجاد مینمایند. 30% از خطاها بخاطر روشهای اشتباه مورد استفاده است. 30% از خطاها بخاطر انتخاب نادرست تجهیزات اندازه گیری است و .. یا مثلا با ترسیم نمودار ثبات ابزار Stability تاثیرات زمان و شرایط محیطی را بر دقت و صحت ابزارها تعیین می نماید. و یا در Capability می آید و Cg و Cgk aرا برای توانایی ابزار برای اندازه گیری مشخصه مورد نظر را تعیین می کند. در بایاس و خطی بودن Linearity میزان خطی بودن خطاهای ابزار را در طول گستره اندازه گیری بررسی می نماید. آزمونهای تکرار پذیری Repeatability و تجدید پذیری Reproducability میزان صحت و دقت را بررسی می نمایند و ... جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان شرکت کالا کیفیت ستاک تماس بگیرید.

[بالا]
در لودسلها منظور از خروجی mV بر V یا 2mV/V چیست؟

مدار داخلی لودسلها عموما تشکیل شده است از استرین گیجها و یک مدار پل وتستون. شما وقتی لودسل را به منبع تغذیه وصل می نمایید در حقیقت دارید مدار پل وتستون را بایاس می کنید(V) حالا وقتی به لودسل اعمال نیرو می کنید، استرین گیجها و مدار پل وتستون نسبت به نیروی وارده عکس العمل نشان داده و در خروجی پل وتستون یک ولتاژ ظاهر می شود(mV). پس به ازای یک ولتاژ مشخص و ثابت ورودی که ولتاژ بایاس است در خروجی یک میلی ولت متناسب با مقادیر اعمال نیرو ظاهر می شود. مثلا سازنده لودسل می گوید که خروجی لودسلش 2mV/V یا 4mV/V است. هرچه میزان این میلی ولت خروجی بیشتر باشد یعنی لودسل دقیقتر و با رزولوشن بیشتری خواهد بود.

[بالا]
هارت کامنیکیتور 475 ما نیاز به بروزآوری و آپگرید نرم افزاری دارد. آیا شما انجام میدهید؟

بله. شرکت کالا کیفیت ستاک بروزآوری و آپگرید نرم افزاری هارت 375 و 475 شرکت Emerson را انجام میدهد. آپگرید میتواند بصورت 3 ساله و یا مادام العمر انجام شود. درصورتیکه برخی کاربردها نظیر FOUNDATION Fieldbus مورد نیاز باشد نیز توسط شرکت کالا کیفیت ستاک قابل خریداری و نصب برروی دستگاه شما می باشد.

[بالا]
تفاوت سنسور های RTD دو سیمه با سه و یا چهار سیمه چه می باشد؟

مشکلی که RTD های دو سیمه دارند این است که در شرایطی که فاصله محل نصب سنسور RTD تا محل اندازه گیری سیگنال نسبتا زیاد باشد ، ناچار به استفاده از سیم های رابط خواهیم بود. در چنین حالتی دیگر میزان افزایش مقامت ناشی از سیم های رابط مشخص نیست و تجهیز اندازه گیر نمی تواند بین مقاومت RTD و مقاومت سیم های رابط تفاوتی قائل شود. و در نتیجه اندازه گیری دچار خطا خواهد شد. بنابراین به منظور جبران سازی تائیر سیم های رابط که در حقیقت مقداری مقاومت به مقاومت المان RTD اضافه کرده اند، از یک رشته سیم سوم در RTD استفاده می شود که این رشته سیم سوم موازی با یکی دیگر از رشته سیم هاست.

[بالا]
ما میخواهیم شتاب جاذبه زمین g را در محل آزمایشگاه بدانیم، چطور انجام میشود؟ هزینه آن چقدر است؟ آیا شما انجام میدهید؟

بله شرکت کالا کیفیت ستاک محاسبه و صحه گذاری شتاب جاذبه در محل آزمایشگاه شما را انجام میدهد با هزینه های خیلی پایینتر از هزینه های مرسوم. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این خدمت را انجام می دهد. به این صورت که این موسسه یک ایستگاه در دانشگاه تهران احداث نموده و شتاب جاذبه را در آنجا تعیین نموده و از طریق انتقال شتاب گرانی از محل خودش به محل مشتری این خدمات را رایه می نماید. طبق آخرین اطلاعات بنده هزینه انجام این کار در حدود 1 م بوده است. اما ما به طریقی ساده تر و قابل اثبات و صحه گذاری این خدمت را رایه می دهیم. با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[بالا]
ما قبلا که دستگاه مولتی فانکشن کالیبراتور فلوک خریداری کرده ایم که آپشن هایی نظیر کارت اسیلوسکوپ و توان و میگر ندارد.آیا امکان افزودن آنها به دستگاه ما وجود دارد و هزینه تقریبی آن چقدر می شود؟

بله امکان افزودن قطعات سخت افزاری و تعریف نرم افزاری آنها در سیستم عامل دستگاه شما وجود دارد. کارشناسان خبره تعمیرات تجهیزات در شرکت کالا کیفیت ستاک قادر می باشند تا در داخل کشور به دستگاه فلوک 9100 شما کارتهای اسیلوسکوپ،توان و میگر را ملحق نمایند و این قطعات سخت افزاری را در سیستم عامل دستگاه فلوک 9100 بازشناسایی نموده و همانند کمپانی فلوک این خدمات را انجام دهند. جالب است بدانید که این خدمات در کشورهای اطراف ارایه نمی گردد و این تکنولوژی با آموزشهایی که کارشناسان ما در کشورهای اروپایی طی نموده اند، بومی سازی شده است. در صورتیکه افزودن قابلیت کالیبراسیون اسیلوسکوپها مد نظر شما باشد بایستی به عرض برسانم که این سخت افزار در دونوع 300MHz و 600MHz ارایه می گردد. هزینه آن هم مقرون به صرفه است اما باتوجه به اینکه اکثر هزینه های که ما از شما دریافت میکنیم مربوط به قیمت دلاری کارت سخت افزار است که از طرق پیچیده ای بدست ما میرسد(حتی نماینده فلوک در امارات و ترکیه هم این کارتها را ارایه نمی کنند و گفته می شود که تجهیزات برای آنها ارسال گردد تا آنها دستگاه را به کارخانه فلوک در اروپا و آمریکا ارسال کنند) و نوسانات نرخ ارز، نمیتوانیم اینجا اعلام هزینه ای داشته باشیم. کارت توان هم به سادگی در شرکت کالا کیفیت ستاک قابل ارایه و نصب برروی دستگاه می باشد. کارت میگر پیچیدگی های خاصی دارد و کاملا با دیگر سخت افزارها هماهنگ نمیشود و پس از نصب آن بعضا برخی Errorها(که البته خیلی بااهمیت نیستند اما بهرحال خطا هستند و باعث مزاحمت برای کاربر میشوند) در صفحه نمایشگر مشاهده می شود اما قابل انجام است .شرکت فلوک هم جهت اضافه نمودن آن به دستگاه توصیه هایی می نماید و باتوجه به اینکه سیستم عامل دستگاه مجددا مورد بازبینی قرار میگیرد، فلوک می گوید که بهتر است دستگاه در همان مراحل ساخت اولیه کارتها بصورت مکفی به آن ملحق شوند. راه حل ما این است که برای آپشن کالیبراسیون مقاومتها، کافی است که شما Decade های مختلف با هزینه های مناسب تهیه کنید. درست است که فلوک 9100 قابلیت تولید و سورس موجهای الکتریکی و فرکانس را در حالت بیس دستگاه و بدون آپشن دارد و شاید شما تصور کنید که با همین قابلیت هم میتوان اسیلوسکوپها را کالیبره کرد اما بایستی به اطلاع شما برسانم که مطابق با استانداردهای ملی و IDSهای مربوطه تعیین مشخصات اندازه شناختی موج نگارها(اسیلوسکوپها) فقط فرکانس موج نمی باشد.(لطفا مراجعه شود به IDS338 استاندارد دفاعي ايران‌ـ كاليبراسيون اسيلوسكوپ (تا 600 مگاهرتز) و برآورد عدم‌قطعيت آن).

[بالا]
جهت تعیین ادوار کالیبراسیون چه استانداردهای معتبری وجود دارد و روش کار چیست؟

Calibration Interval را قبلا در ایران با کمک از استاندارد OIML-10 انجام میدادند. روشهای مختلفی در این استاندارد ذکر گردیده است نظیر زمان تقویمی ، Black box و غیره. شما می توانید در قسمت مقالات ما ، متن کامل این استاندارد و تجزیه و تحلیلها را مشاهده فرمایید. اما به تازگی در ایران دانش کار دز این خصوص افزایش یافته است. یک استاندارد خیلی خوب که در این زمینه می توانم معرفی کنم به شما سری Recommended Practice از NCSL International میباشد
با نام Establishment and Adjustment of Calibration Intervals و سری استانداردهای RP که این عنوان با شماره RP-1 می باشد. متن به زبان انگلیسی می باشد اما باید بگویم که این استاندارد ترجمه شده و بهمراه مطالب چند استاندارد دیگر بومی سازی شده و در آرشیو صنایع دفاع موجود می باشد. در صورتیکه نیاز به آن داشتید با من تماس بگیرید .. پیروز باشید .. سهرابی

[بالا]
خروجی pressure switch و pressuretransmitter چیست؟

pressure switch مثل یک سوییچ الکترونیکی است. وقتی که فشار از set-point تعریف شده عبور کند یک کنتاکت در خروجی تغییر وضعیت خواهد داد معمولا از NO به NC ( از نرمالی اپن به نرمالی کلوز) بنابراین خروج pressure switch ها دیجیتال هستند اما electronic pressure transmitter برای مانیتورینگ میزان فشار به کار میروند و خروجی آن ها آنالوگ خواهد بود معمولا این خروجی از نوع میلی آمپر 4-20 میلی آمپر یا ولتاژ 0-5 ولت یا 10-0 ولت DC می باشد.

[بالا]
شیلنگ فشار بالای هندپمپ ما آسیب دیده است از کجا باید شیلنگ نو تهیه کنیم و قیمت آن چقدر است؟

در هندپمپهای مدل قیچی معمولا جهت سهولت کار از شیلنگ استفاده می شود. چه در هندپمپهای پنوماتیک و چه در انواع هیدرولیک. شیلنگهای هیدرولیک فشار بالا در هندپمپها عموما گران قیمت هستند و قیمتی نزدیک به 150 دلار یا بیشتر دارند. ما به شما انواع شیلنگهای مخصوص هندپمپهای قیچی فشار بالا تا 700 بار ارایه می دهیم با قیمت 30 دلار به همراه کانکشنهای مرتبط. با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[بالا]
ترموکوپل های نوع K و J و S در چه مواردی بکارمیروند و چرا ترموکوپل نوع S بعنوان مرجع در آزمایشگاه کالیبراسیون دما بکار میرود؟

همانطور که می دانید بر اساس ترکیب های ممکن از فلز ها، می توان تعداد متنوعی ترموکوپل تولید کرد.
ترموکوپل یک ترانسدیوسر خود مولد است که از ایجاد دو یا چند اتصال بین فلزات با جنس متفاوت تشکیل شده‌است و بر اساس پدیده سی بک (seebeck) دما را به ولتاژ تبدیل می کنند. بایستی توجه داشت که یک اتصال (اتصال سرد) بایستی دردمای مرجع قرار داده شود. به عنوان مثال اتصال مرجع را بایستی درظرف حاوی یخ در حال ذوب شدن نصب کرد. اتصال دیگر ترموکوپل بایستی به جسمی که می‌خواهیم دمای آن را اندازه بگیریم، کاملاً متصل شود.
امتیاز عمده ترموکوپلها محدوده وسیع اندازه گیری آنهاست که به طور اسمی از ۱۸۰- تا ۱۸۰۰+ درجه سانتیگراد را در برمی گیرد. دیگر امتیاز ترموکوپلها، عملکرد خطی آنها در محدوده اندازه گیری است.
البته به تجربه می توان گفت که نوع های J ، K و S را بیشتر در صنعت خواهیم دید. ترموکوپل نوع K رایج ترین ترموکوپل در محیط های صنعتی هستند. به عنوان یک قاعده کلی همیشه از ترموکوپل نوع K استفاده میشود مگر اینکه دلیل خوبی برای استفاده نکردن از آن وجود داشته باشد.
دلیل استفاده از ترموکوپل نوع K قیمت ارزان و پوشش محدوده دمایی وسیع ( منهای 200 درجه تا مثبت 1200 درجه) در آن هاست. بنابر این از آن ها در کاربرد هایی که دمای بالایی دارند استفاده می شود.
ترموکول های نوع J نیز البته بدلیل قیمت مناسبشان، در صنعت رایج هستند ولی معمولا در کاربرد هایی با دمای بالاتر از مثبت 760 درجه سانتیگراد از ترموکوپل نوع J استفاده نمی شود چون بدلیل اکسید شدن فلز آهن بکار رفته در آن، در دما های بالاتر از 760 درجه به طور دایمی از وضعیت کالیبره خارج میشود.
ترمو کوپل نوع S برای اندازه گیری دماهای خیلی بالا مفید است. محدوده دمایی ترموکوپل نوع S از صفر درجه تا حدود مثبت 1600 درجه سانتیگراد می باشد. این ترموکوپل به دلیل استفاده از آلیاژ پلاتین در ساخت آن ، بسیار گرانتر از از نوع J و K بوده و بسیار دقیق تر می باشند و در آزمایشگاه های کالیبراسیون دما بکار میروند.

[بالا]
منظور از عبارات SMART و HART در سیستمهای ابزاردقیق چه می باشد؟

در ابزاردقیق معمولا با تجهیزات SMART و HART برخورد خواهیم کرد. تجهیزات HART خود مثالی از تجهیزات اصلی تر از گروه تجهیزات SMART هستند.
کلمه SMART سر واژه عبارت Signal Modulation and Re-ranging Transducer و
کلمه HART سر واژه عبارت Highway Addressable Remote Transducer می باشد.
این ها پروتکل هایی جهت ارسال اطلاعات دیجیتال روی خطوط انتقال سیگنال آنالوگ هستند. هر ترانسمیتری که از این دسته باشد ارتباط دو طرفه دیجیتالی را از طریق خط انتقال آنالوگ ارائه میدهد.

[بالا]
پس از گذشت 3 سال از تعیین شتاب جاذبه در محل آزمایشگاهمان، گفته شده است که باید شتاب جاذبه محل را مجددا محاسبه کنید؟! مگر شتاب جاذبه تغییر میکند؟

بلی اما بصورت خیلی مختصر و جزیی که حتی در محاسبات عدم قطعیت آزمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون معمولی قابل ذکر نیست. دلیلش هم تغییرات پوسته زمین و سفره های آب زیر زمینی می باشد.

[بالا]
شرکت کالا کیفیت ستاک در چه زمینه هایی آموزش برگزار می کند؟ آیا گواهینامه معتبر مورد تایید موسسه استاندارد ارایه می کند؟

شرکت کالا کیفیت ستاک با ارایه بالاترین سطح حرفه ای از آموزشهای مترولوژی و کالیبراسیون زیر نظر موسسه استاندارد ایران و با ارایه گواهینامه معتبر از موسسه استاندارد ایران ( که تقریبا یکی از 5 شرکت معتبر آموزشی دوره های فراگیر کالیبراسیون در ایران می باشد) به مشتریان خدمات ارایه می کند. آموزشها بصورت تئوری و کارگاه عملی در محل آزمایشگاه کالیبراسیون بصورت 2 و 3 روزه در دوره های کوتاه مدت و 3 تا 6 ماه در دوره های بلند مدت و در حوزه های زیر برگزار می گردد:
- دوره تخصصی کالیبراسیون دما
- دوره تخصصی کالیبراسیون فشار
- دوره تخصصی کالیبراسیون الکتریک
- دوره تخصصی کالیبراسیون ابعادو زاویه
- دوره تخصصی کالیبراسیون جرم و حجم
- دوره تخصصی کالیبراسیون فلومتری
- دوره تخصصی کالیبراسیون اسپکتروفتومتری UV/VIS
- دوره تخصصی کالیبراسیون نیرو
- دوره تخصصی کالیبراسیون گشتاور
- دوره تخصصی تخمین عدم قطعیت در کالیبراسیون
- دوره تخصصی تضمین کیفیت نتایج اندازه گیری
- دوره تخصصی تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری MSA با Minitab
- دوره تخصصی کنترل کیفیت آماری SPC با Minitab
- دوره تشریح الزامات استاندارد ایزو 17025
- دوره ممیزی داخلی استاندارد ایزو 17025
- دوره تشریح الزامات استاندارد ایزو 9001
- دوره تشریح الزامات استاندارد ایزو 14001
- دوره تشریح الزامات استاندارد OHSAS18000
- دوره تشریح الزامات استاندارد ایزو تی اس 16949 (خودروسازی)
- دوره تخصصی کنترل تجزیه و تحلیل شکست FMEA
- دوره تخصصی طراحی آزمایشات DOE
- دوره تخصصی طرحریزی پیشاپیش کیفیت محصول APQP
شرکت کالا کیفیت ستاک علاوه بر برگزاری دوره های آموزشی در زمینه های مورد اشاره بالا، دوره های تخصصی مربوط به هر آزمایشگاه کالیبراسیون برگزار می کند که در این دوره ها بصورت عملی کالیبراسیون کلیه تجهیزات به همراه معرفی و تشریح کلیه استانداردهای مورد استفاده در آن آزمایشگاه تشریح می گردد.
تدوین و تنظیم: احمد سهرابی

[بالا]
در صورت عدم استفاده از ابزارهاي اندازه گيري آيا نيازي به كاليبراسيون مجدد آنها وجود دارد؟

كاليبراسيون مجدد تجهيزات در صورت استفاده نكردن از آنها بستگي به نوع و ماهيت آنها دارد. به عنوان مثال بلوكهاي سنجه در صورت استفاده نكردن از آنها و فقط به مرور زمان به دلايلي مثل آزاد شدن تنشهاي دروني و تغييرات شبكه هاي كريستالي و مولكولي و ... مي توانند تغيير ابعاد داشته باشند كه حتي مقدار مجاز آن نيز در استانداردهاي مربوطه (استاندارد ملي 2696 يا استاندارد بين المللي ISO 3650) عنوان شده است. ولي مثلاً خطاهاي يك كوليس يا ميكرومتر بر اثر گذشت زمان در صورت عدم استفاده و رعايت ساير مطالب ديگر مثل شرايط نگهداري و .... مي تواند تغيير نكند.

[بالا]
ترمومترهای ماکزيمم- مینیمم به چه منظور استفاده ميشود؟

این ترمومترها برای تعیین حداکثر دما و حداقل دما در یک دوره زمانی بکار میروند. مثلا نوع جیوه ای-شیشه ای محیطی آن حداقل و حداکثر دما را در یک روز گذشته نشان میدهند. کافی است که در ستونهای ماکزیمم و مینیمم آنها به شاخص فلزی درون جیوه توجه نمایید. مثلا میخواهید ببینید که در یک روز گذشته حداقل حداکثر دما در آزمایشگاه چقدر بوده است.

[بالا]
بروی یک دستگاه تاییدیه های EX- IA- IIC - T6 درج شده است، مفهوم آن چیست؟

معمولا روی تجهیزات صنعتی ، انواع certificate های دریافت شده آن تجهیز با حروف مخفف ذکر میشود. یک مهندس ابزاردقیق باید بر حسب نوع محیطی که در آن کار می کند با این عبارات آشنا باشد. مثلا در مورد این سئوال می توان چنین جواب داد که:
EX بیانگر استاندارد اروپایی برای تجهیزات ضد انفجار است ( Explosion Proof ) و مفهومش این است که تجهیز مذکور در محیط هایی با احتمال وقوع انفجار ، می تواند استفاده شود.
IA/IIC بیانگر قابلیت استفاده از این تجهیز در محیط هایی شامل گاز های گروه methane ، propane، petrol است و
IIC محیط های شامل Hydrogen, acetylene, carbon disulphide می باشد.
T6 بیانگر کلاس دمایی قابل استفاده تجهیز است که در این مثال T6 یعنی کلاس دمایی این تجهیز 85 درجه سانتیگراد است.

[بالا]
چرا تعرفه قیمت خدمات کالیبراسیون در سراسر کشور یکسان نیست و دلیل اختلاف قیمتها در آزمایشگاههای مختلف چه میباشد؟

البته موسسه استاندارد ایران نرخ هایی را برای انجام خدمات کالیبراسیون تعیین نموده است اما هیچ ازمایشگاهی به این نرخها توجه نمی کند زیرا این نرخها کارشناسی شده نیستند. هر ازمایشگاه با توجه به کیفیت خدمات خود هزینه ای را به شما اعلام میکند. مثلا یک آزمایشگاه برای کالیبراسیون سیفتی ولو قیمت 30 هزار تومان اعلام میکند و یک آزمایشگاه دیگر 130هزار تومان اعلام میکند. این سیفتی ولو ممکن است با یک هندپمپ قیچی کالیبره شود و یا با یک تست بنچ 300 میلیون تومانی. بستگی دارد به شما که چقدر کیفیت خدمات کالیبراسیون بریتان مهم است. مطمئن باشید که ازمایشگاههای کالیبراسیون خوب که خدمات با کیفیت ارایه میدهند، همیشه قیمت شان کمی یا مقداری بالاتر از قیمت سایرین است. اگر فقط به دنبال برگه گواهی کالیبراسیون هستید پس بهتر است چند استعلام بگیرید و سراغ ازمایشگاههای کمتر شناخته شده بروید، شاید آنها بدون انجام کالیبراسیون هم برای شماگواهینامه صادر نمایند.

[بالا]
نسبت D:S در ترمومترهاي مادون قرمز چيست؟ و با دقت ترمومتر چه رابطه اي دارد؟

D : فاصله از جسم
S : قطر دايره اي که دماي آن خوانده مي شود
نسبت فاصله به نقطه Distance-to- Spot ratio
هر چه این نسبت بزرگتر باشد ، ترمومتر دماي دقيق تري را نشان مي دهد.

[بالا]
یکی از سنسورهای دما RTD ما آسیب دیده است. چطور می توانم این موضوع را تست کنم؟

RTD درواقع یک مقاومت اهمی است و این موضوع توسط یک مولتی متر قابل بررسی است. مولتی متر را در حالت اندازه گیری مقاومت قرارداده و اندازه گیری می کنیم . اگر سنسور مربوطه مثلا از نوع PT باشد در حالت عملکرد صحیح باید در دمای اتاق عددی نزدیک به 100 را نشان دهد. اگر مقدار مقاومت نزدیک صفر باشد به نظر می آین که سنسور خراب شده باشد.

[بالا]
آزمون مهارت (Proficiency Test) چیست؟ در استاندارد ایزو 17025 چه اشاره ای به آن شده است؟

آزمون مهارت PT درواقع همان شرکت در مقایسات بین آزمایشگاهی جهت تضمین کیفیت نتایج آزمایشگاه می باشد. آزمون مهارت در يك يا چند دوره براي حوزه خاصي از آزمون، اندازه گيري، کالیبراسیون يا بازرسي طراحي و اجرا می شود. يك الگوی آزمون مهارت، ميتواند نوع خاصي از آزمون، کالیبراسیون، بازرسي يا تعدادي از آزمون ها، کالیبراسیون ها و بازرسي ها را در اقلام آزمون مهارت پوشش دهد.
اجرای الگو های آزمون مهارت برای افزایش توان فنی و کیفی آزمایشگاه ها یکی از الزامات استاندارد ISO/IEC 17025 جهت تضمین کیفیت نتایج آزمون/ کالیبراسیون است.
مزایا و اهداف اصلی شرکت در آزمون مهارت:
تایید شایستگی عملکرد آزمایشگاه ؛
شناسایی مشکلات آزمون یا اندازه گیری (به عنوان ابزار مدیریت ریسک آزمایشگاه و بهبود عملکرد)؛
مقایسه روش ها و دستورالعمل های مختلف یک آزمون/کالیبراسیون؛
بهبود عملکرد آزمایشگاه ها؛
آموزش کارکنان؛
افزایش اعتماد درکارکنان، مدیریت و مشتریان خدمات آزمایشگاه؛
مقایسه توانایی های آزمون کنندگان؛
تولید مواد مرجع؛
تعیین دقت و درستی روش و عدم قطعیت آن ؛
رضایت نهادهای تایید صلاحیت و مراجع قانونی.
آزمایشگاه بایستی جزء گروه آزمایشگاه های همکار استان ها و یا دارای گواهینامه ISO/IEC 17025 باشد.
استاندارد ISO/IEC 17043:2010 ، استاندارد ارزیابی انطباق ارزيابي انطباق – الزامات كلي آزمون مهارت که توسط کمیته ای متشکل از مرکز آزمون مهارت ترجمه گردیده و پس از طی مراحل ویرایش و تایید سازمان ملی استاندارد به عنوان استاندارد ملی اعلام خواهد شد.
با ورود به سایت PT.standard.ac.ir در منوی برنامه های PT ، زیر منوی نحوه ثبت نام ، مطالب مندرج در آن را مطالعه نموده و فرم ثبت نام را دانلود نمایید. پس از تکمیل آنرا به مرکز آزمون مهارت ارسال نمایید. (اطلاعات تماس با مرکز آزمون مهارت در منوی ارتباط با ما موجود است). پس از این مرحله بایستی هزینه شرکت در آزمون را در وجه پژوهشگاه به شماره حساب 2175449008006 بانک ملی شعبه استاندارد به نام "حساب درآمد اختصاصی پژوهشگاه استاندارد"و یا در پرداخت های اینترنتی به نام"خزانه داری کل" پرداخت و اصل رسید بانکی را به "پژوهشکده سسیتم های کیفیت و بازرسی" ارایه (فکس) نمایید.درمورد شرکت کنندگانی که معافیت از پرداخت هزینه دارند، با ارسال فرم تکمیل شده ثبت نام و تایید ثبت نام از مرکز آزمون مهارت استاندارد، شرکت در آزمون مهارت انتخابی قطعیت می یابد.
تدوین و تنظیم: احمد سهرابی
منبع: http://pt.standard.ac.ir

[بالا]
روش آسان کالیبراسیون جریان منبع تغذیه با استفاده از مولتی متر(بدون نیاز به لودهای مختلف) چگونه است؟

معمولا منبع تغذیه و مولتی متر در همه مراکز صنعتی و کارخانجات وجود دارد و اهمیت کالیبراسیون و اطمینان از صحت قرائتهای منبع تغذیه پرواضح است. خب بصورت کارگاهی توضیح میدهم. بخش ولتاژ منبع تغذیه را با موازی کردن آن با مولتی متر در حالت ولتاژ AC یا DC تنظیم می کنیم. اما برای کالیبراسیون مقادیر جریان منبع تغذیه راه اول این است که مولتی متر(در حالت جریان) را سری کنیم با منبع تغذیه و سپس با قراردادن بارها(لودها) بصورت سری در مدار، جریان را قرائت کنیم.
اما راه حل ساده تر و دقیق تر و کارگاهی به این صورت است. ولوم تنطیم ولتاژ و ولوم تنظیم جریان منبع تغذیه را ببندید و در حالت صفر قرار دهید. مولتی متر را در حالت جریان(AC یا DC) قرار دهید.حالا مولتی متر را بصورت موازی با منبع تغذیه ببندید. سپس آرام و آهسته ولوم تنظیم جریان منبع تغذیه را باز کنید و مقادیر مشاهده شده در منبع تغذیه و مولتی متر را ثبت نمایید... حتما توجه نمایید که از ابتدا تا انتهای کار ولوم ولتاژ بسته بماند و صفر باشد. پیروز و شاد باشید. تدوین و تنظیم: احمد سهرابی

[بالا]
بريکس چيست؟ و آیا ارتباطی بین PPT% و %Brix وجود دارد ؟

Brix% بریکس معیار ساده برای بیان یک گرم ماده حل شونده (شکر) در 100 گرم محلول است که به صورت درصد بیان می شود. عددهاي اين مقياس برابر با درصد وزني ساکاروز در دماي استاندارد هستند.از اين مقياس براي نشان دادن درصد وزني جامدات حل شده نيز استفاده مي شود.
PPT% واحد سنجش غلظت موادی با غلظت کم در حجم بالایی از یک محلول است. در شیمی برای توصیف محلول ها و مخلوط ها بکار می روند و بیان گر تعداد مول ماده مشخص حل شده در مجموع مول های کل ماده (حلال + حل شونده) است که به نوعی بیانگر کسر مولی ماده است.
دستگاه رفرکتومتر Refractometer میزان غلظت ماده حل شونده را تعیین می نماید.
ارتباطی بین PPT% و %Brix وجود ندارد اگر چه هر دو واحد بنوعی مقدار ماده حل شونده را بیان می کنند.در بسیاری از وسایل اندازه گیری %PPT را با میزان وزن مخصوص در ارتباط قرار می دهد.

[بالا]
لرزش یا ارتعاش چطور اندازه گیری میشود؟

یکی از فعالیت های رایج در پلنت های صنعتی اندازه گیری میزان Vibration (ویبره / لرزش / ارتعاش) تجهیزات دوار مثل موتور ها یا فن ها است. دو روش برای اندازه میزان لرزش وجود دارد :
1- اندازه گیری به روش seismic
2- اندازه گیری به روش Probe
در روش اندازه گیری ارتعاش Seismic ، میزان لرزش از طریق مانیتور کردن بدنه تجهیز محاسبه میشود.
در روش اندازه گیری ارتعاش Probe ، میان لرزش از طریق مانیتور کردن یاطاقان / شفت کوپلینگ تجهیز دوار محاسبه میشود. در صنایع بیشتر از روش Probe استفاده میشود. سنسورهای پروب به دو فرم تماسی و غیره تماسی دسته بندی می شوند. در مدل پروب تماسی، سنسور به بدنه چسبیده است ، از این سنسورها بیشتر برای اندازه گیری سرعت V و شتاب Accelerate استفاده می شود. سنسورهای غیره تماسی (سنسورهای Eddy Current ) بر اساس جریان گردابی کار می کنند و برای اندازه گیری Gap استفاده می شوند. البته مدل های غیر تماسی لیزری نیز وجود دارند.
سنسور های پروب همچنین به دو نوع radial و axial تقسیم میشوند. سنسور radial probe در مرکز shaft استفاده میشود در حالی که سنسور axial probe به موازات شفت نصب میشود.
البته روش های دیگری نیز برای مانیتور کردن میزان لرزش وجود دارد، استفاده از قلم ( vibration pen ) ها یا حتی وایبریشن میتر ( vibration meter ) نیز از این روش ها هستند.
مشاهده Fluke 805 Vibration Meter ساخت شرکت فلوک
مشاهده VB400 Pen Vibration Meter ساخت شرکت Extech

[بالا]
Fix point ها در آزمایشگاه های مرجع کالیبراسیون دما چه هستند؟

مراجع اولیه در آزمایشگاه کالیبراسیون دما نقاط مرجع دمایی در طبیعت می باشند که مقادیر فیکس و ثابتی دارند و در اثر تغییر فشار و دیگر شرایط متغییر فیزیکی محیطی مقادیرشان ثابت می ماند و بصورت یک ثابت و یا اصل در قوانین فیزیکی شناخته شده اند. سرعت نور یکی از این ثابتها است مثلا برای تعیین یک متر مرجع آمده اند و مسافت طی شده نور در یک مدت زمان مشخص را بعنوان معیاری بر ای تعیین طول انتخاب کرده اند. نقطه سه گانه آب Water Triple point هم یکی از این نقاط در طبیعت است و عبارتست از: دما و فشاری که در آن سه فاز یک ماده با هم در تعادل ترمودینامیکی قرار دارند. با کاهش فشار، نقطه ی جوش آب پایین میاد.با ادامه این افت فشار، به جایی می رسیم که دمای جوش و انجماد یکی میشه. ثابت می شود که در فشار ۴.۵۸ میلیمترجیوه(که فشار بسیار کمی است) نقطه جوش و انجماد آب به هم می رسند وبا هم برابر می شوندمعنی این اتفاق این است که آب در این فشاردر یک نقطه هم می جوشد هم منجمد می شود هم ذوب می شود وهم بخار می شود. به این نقطه نقطه سه گانه آب می گویند. دمای مرجع نقطه سه گانه آب برابر است با: ۰٫۰۱ درجه سلسیوس و یا ۲۷۳٫۱۶ کلوین. در استاندارد بین المللی ITS 90 بصورت جامع این نقاط ثابت دمایی بعنوان مرجعی برای تحقیقات علمی معرفی شده اند.

[بالا]
هيدرو متر ها چیستند و چه کاربردی دارند؟

هيدرومتر وسيله اي است که معمولاً از جنس شيشه ساخته شده و براي تعيين وزن مخصوص مايعات (چگالی) استفاده مي شود. دماي طبيعي کاليبراسيون براي هيدرو متر چگالي 20 درجه سانتی گراد ( 68 درجه فارنهایت) می باشد. زماني که مقياس بر اساس چگالي هاي هم خانواده باشد ، دماي اشاره شده اغلب به صورت 20 درجه سانتی گراد و یا 15/56 درجه سانتی گراد ( 60 درجه فارنهایت) می باشد.

[بالا]
در یک ترانسمیتر سه سیمه ، ترمینال های + و - و test mode داریم. حالت Test Mode در چه مواردی بکار میرود؟

از ترمینال Test Mode برای اندازه گیری جریان بدون نیاز به قطع کردن ارتباط استفاده می شود. اگر یک میلی آمپرمتر داشته باشیم و آن را به موازات دیود روی ترمینال تست قرارداهیم، می توانیم جریان را اندازه گیری کنیم. از آنجا که مقاومت آمپرمتر کمتر از امپدانس دیود هست مسیر جریان عوض شده و از امپرمتر عبور میکند(اتصال کوتاه میشود). با توجه به امپدانس کم دستگاه مولتی متر ، ولتاژ بایاس کافی دو سر دیود نخواهیم داشت و در نتیجه تا زمانی که دستگاه اندازه گیری متصل هست ، مسیر دیودی هدایت نخواهد کرد. با این کار در حقیقت میلی آمپر متر را به صورت سری در مدار قرارداده ایم بدون اینکه ارتباط سیمی قطع گردد. پیروز باشید. سهرابی

[بالا]
دلیل استفاده از سیگنال 15-3 psi در ورودی شیر های کنترلی پنوماتیکی چیست؟

اینکه چرا از مقدار 15-3 psi استفاده میشود دلیلش این است که یک استاندارد است. این مقدار بر اساس استاندارد ISA SP7 به شکل گسترده ای در حال استفاده است. البته سالها پیش از ثبت استاندارد برای کنترلر های دما و فشار از 15 psi به عنوان حد بالایی و چندین مقدار متفاوت به عنوان حد پایینی در نظر گرفته میشد. اکنون هر سیگنال کنترلی پنوماتیکی با یک حد پایینی 'elevated' یا 'live' zero' شروع می شود. علت استفاده از 3-15 psi range به جای 12-0 این است که حد پایین فشار از حالت فشار صفر متمایز شود و با توجه به این که اکثر ابزارها از صفر مدرج شده اند، امکان اندازه گیری فشارهای منفی نیز به وجود آید. دلیل دیگر این است که در حرکت تجهیزات پنوماتیکی مقدار نسبی از پسماند و نیز اصطکاک داخلی وجود دارد که این عوامل سبب کارکرد غیرخطی در فشار پایین تر از 3 psi میگردد. بنابر این حد پایین در استاندارد به میزان 3 psi در نظر گرفته شده است.
PSI مخفف عبارت Per Square Inch واحد انداره گیری فشار می باشد.

[بالا]
آیا اعتبار گواهینامه های کالیبراسیون آزمایشگاههای مستقر در موسسه استاندارد از بقیه آزمایشگاهها بالاتراست؟ آیا کیفیت نتایج و تجهیزات آنها بالاتر از بقیه است؟

خیر به هیچ عنوان از نظر قانونی و حرفه ای این چنین نیست نه اعتبار این گواهینامه ها بیشتر ازبقیه است و نه کیفیت تجهیزات آنها بهتر از کیفیت تجهیزات کالیبراسیون آزمایشگاههای خصوصی است و نه دانش فنی کارشناسان موسسه استاندارد بیشتر از دیگران است.
در سراسر دنیا همواره بخش خصوصی بهترین و باکیفیت ترین محصولات و خدمات را ارایه می دهند.
شما اگر به آزمایشگاههای کالیبراسیون موسسه استاندارد ایران بروید هیچگاه با تجهیزات خارق الاده و خاص که در دیگر نقاط دیده نشود روبرو نمی شود. و دانش کارشناسان آنجا عموما ( و نه کاملا) پایینتر از دانش کارشناسان بخش خصوصی می باشد.

[بالا]
تفاوت پروفایل پرژکتور و ویدئو پرژکتور و ULM چیست؟ و با استفاده از هریک از این تجهیزات میتوان تایید صلاحیت برای چه تجهیزاتی گرفت؟

پروفایل پرژکتور یک سایه نگار است که شما وقتی قطعه مورد اندازه گیری را روی آن قرار میدهید، نور از زیر به آن می تابد و سایه قطعه بر روی صفحه نمایش داده می شود و شما می توانید اندازه گیری را برروی سایه قطعه انجام دهید. خب بایستی دقت کنید که نیم سایه ایجاد نشود و قطعه کاملا بصورت عمود بر روی دستگاه قرارگیرد وهمانطور که ملاحظه می شود این شیوه محدودیتهایی دارد. ویدئوپرژکتورها دوربین های عکس برداری هستند که مجهز به یک نرم افزار موقعیت یاب و مارکر برروی صفحه می باشند و کارکردن با آنها بسیار ساده است و بسیاری از محدودیتهای پروفایل پرژکتور را ندارند. با استفاده ای این دو تیپ دستگاه میتوانید جهت الکها شعاع سنجها و انواع تجهیزات شابلون گونه و .. تایید صلاحیت بگیرید. ULMها همانند دستگاه CMM قطعه را لمس میکنند با این تفاوت که CMM بصورت فضایی و نامحدود در سه جهت X,Y.Z قطعه را لمس می کند و ULM در یک محور و یا دومحور قطعه را لمس میکند. با استفاده از ULM شما میتوانید تایید صلاحیت برای انواع گیج های برونرو توپی رینگی دهانه اژدری و .. را بگیرید. اما بااین حال جهت کالیبراسیون گیج بلوکها شما نیاز به دستگاه کمپراتور مختص کالیبرراسیون گیج بلوکها دارید.

[بالا]
منظور از hot loop check و cold loop check در ابزار دقیق چیست و تفاوتشان را بگویید?

فرآیند loop checking یکی از فعالیت های اصلی مرحله پیش راه اندازی در پلنت های صنعتی بشمار میرود. فرآیند تست لوپ در دو مرحله انجام میپذیرد : Cold Loop Check و Hot loop check
---------------------------------------------------------------------
CLC - Cold Loop Check
در این مرحله ، هدف بررسی صحت وایرینگ از ترمینال های داخل تابلوهای کنترل به تجهیزات ابزاردقیق نصب شده در فیلد خواهد بود. اصولا کابل کشی در فیلد از تجهیز ابزاردقیق شروع میشود و پس از عبور جانکشن باکس ها و ترمینال های مارشالینگ، به ترمینال بلاک های داخل تابلو کنترل می رسد.این تست را cold مینامند چون در حین انجام آن، پاور درون سیم ها ارتباطی تزریق نمی گردد. مولتی متر از ابزار های مورد استفاده در این تست میباشد.
-----------------------------------------------------------------------
HLC - Hot loop Check
پس از انجام موفق مرحله تست cold loop نوبت به این مرحله می رسد. در این مرحله باید برای هر کدام از I/O ها تست hot loop انجام شود. هدف اصلی این مرحله تایید اتصال صحیح و بدون خطا هر instrument به PLC یا DCS و مطابقت آن با طراحی می باشد. در این روش عملکرد تمام لوپ به وسیله شبیه سازی سیگنال ناشی از PLC یا DCS تست میشود و می تواند شامل امور زیر باشد:
1.Calibration range
2.Activation of inputs / outputs / Field switches / Solenoids
3.PLC/DCS register updates
4.SCADA updates
این تست را Hot می نامند چون در حین انجام آن، پاور به سیم های ارتباطی تزریق میگردد. از ابزار های مورد استفاده در این تست می توان به signal simulator/generator, calibrators اشاره کرد. فرآیند تست داغ لوپ برای تمام انواع لوپ ها از جمله digital input, digital ouput, flow,RTDs,Transmitters 4/20 mA or 0/10 V و غیره قابل انجام است. ضمن اینکه حتی توسط کالیبراتور های فشار یا پمپ های دستی می توان pressure transmitter loop را شبیه سازی کرده و فیدبک های دریافتی در کنترلر را چک نمود.

[بالا]
آیا ساعت های اندازه گیری ابعادی را می توان با فیلر یا گیج بلوک کالیبره کرد؟

سابقا به این شکل انجام می شد و موسسه استاندارد هم مشکلی نمی گرفت اما در حال حاضر مورد قبول نیست. شما بایستی کالیبراتور مخصوص این کار را تهیه کنید. شرکت کالا کیفیت ستاک نظیر اینگونه تجهیزات را برای ازمایشگاههای کالیبراسیون تامین نموده است.
جهت راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

[بالا]
چطور میتوانیم دمایی که یک ترموکوپل نوع K نشان میدهد را از روی mV خروجی بفهمیم؟

ترموکوپل نوع K رابج ترین سنسور دمایی مورد استفاده در صنعت است. وقتی در محیط صنعتی قصد یافتن دمای تقریبی نشان داده شده توسط ترموکوپل نوع K را از طریق اندازه گیری خروجی میلی ولت mV تروکوپل داشته باشیم، روش ساده ای وجود دارد که خیلی دقیق نیست ولی می توان با آن حدود دما را بدست آورد.
دمای ترموکوپل نوع K مساوی است با ولتاژ خروجی mV اندازه گیری شده ضرب در عدد 25 بعلاوه دمای محیط. مثلا اگر ترموکوپل در خروجی 30 میلی ولت را نشان دهد دمای اندازه گیری شده عبارت است از:
30*25 = 750+دمای محیط (فرض میکنیم 25 درجه سانتیگراد) = 775 درجه
دلیل تقریبی بودن این روش این است که ما پارامتر رفرنس cold junction compensation در نظر نمی گیریم که می تواند کمی تاثیر گذار باشد. البته این روش برای نوع K کاربرد دارد و برای انواع دیگر ترموکوپل ها قابل استفاده نیست.
برای محاسبه دمای ترموکوپل از روی میلی ولت و یا برعکس شرکت FLUKE ابزار های جالب و کارآمدی را روی سایت خود گذاشته است که پیشنهاد می شود استفاده کنید.
Thermocouple Voltage to Temperature Calculator
Thermocouple Temperature to Voltage Calculator
در موتور جستجوی گوگل هم اگر سرچ نمایید، نرم افزارهای زیادی را در این زمینه ملاحظه خواهید نمود.

[بالا]
ما یک کوره کالیبراسیون تا 1200 درجه داریم که در دماهای بالا ثبات خوبی دارد اما در دماهای پایین همانند دماهای بالا ثابت نمیشود.آیااین ایراد میتواند از کنترلر و PIDکوره باشد؟

خیر به نظر من این یک ایراد نیست و کوره شما طبیعی کار میکند. عموما در دنیا کوره های خشک کالیبراسیون در سه محدوده دمایی تولید میشوند:
1- دمای منفی 40 درجه تا حدود 150 درجه
2- دمای محیط تا 650 درجه
3- دمای 150 درجه تا 1200 درجه
احتمالا شما میخواهید که این کوره در دمای 150 درجه همان Stability داشته باشد که در دمای 1100 درجه دارد. اگز به کنترلر دستگاه دست بزنید و ضرایب تعریف شده را تغییر دهید، بعید میدانم چیزی بهتر شود و کل سیستم کنترلر را دچار اختلال خواهید کرد. علی ایحال سازنده و مدل دستگاه را به من بگویید تا مستقیما از سازنده دستگاه برای شما پاسخ قطعی را بگیرم. اما طبق تجربه چندین ساله آزمایشگاهی که داریم ، دستگاه شما مشکلی ندارد. پیروز باشید.

[بالا]
تفاوت ددویت تستر با کمپراتورها و هندپمپ ها چیست؟ و اصولا چرا باید ددویت تستر خریداری گردد؟

اصولا تفاوت ددویت تستر با کمپراتورها (یا هندپمپها)در تعریف فشار در دستگاههای یکاهای SI می باشد:
Dead weight( ترازوی فشار ) با استفاده از تعریف فیزیکی فشار (مقدار نیرو بر واحد سطح) کار میکند. شما در اینجا با نیروی وزن و سطح مقطع ددویت سروکار دارید. قابلیت اطمینان اندازه گیری خیلی بالاست. کافی است که وزنه ها دقیق باشند و شتاب جاذبه را در محل دقیقا بدانید و سطح مقطع سیلندرو پیستون ددویت را دقیق اندازه گیری کنید، همه چیز جلوی چشمان شما اتفاق میافتد و با حضور یکاهای اولیه دستگاه SI ، همه چیز P:F/A میباشد .
Comparator or Handpump یک مقایسه گر است که با استفاده از تعریف: در یک مدار هیرولیکی بسته فشار در تمام نقاط یکسان است کار میکند. شما برای رسیدن به دقتهای بالا ناگزیرید که از تست گیجهای دیجیتال استفاده کنید که باز خیلی قابل اطمینان نیستند(البته در مقایسه با ددویت تستر) مسئله نشتی در مدار هیدرولیک باز عاملی است که قابلیت اطمینان را کاهش میدهد.

[بالا]
دستگاه مگر چیست و کجا استفاده میشود؟

مگر (میگر ) وسیله ای است که برای تست مقاومت عایقی کابل ها و تجهیزات و مواد دیگر استفاده می شود. نام این تجهیز از روی نام اولین شرکت سازنده آن یعنی کمپانی megger همه گیر شده است. در واقع megger وسیله ای است که ولتاژ مستقیم بالایی ( DC high voltage ) را جهت تست مقاوم عایقی، کنترل عایقی کابل در موارد اتصال زمین و غیره تولید می کند. در برخی از این تجهیزات، ولتاژ اندازه گیری به 30KV نیز می رسد. ولتاژ معمول این دستگاهها ، بین ۱۰۰ ولت تا ۱۰ کیلو ولت است.
هدف اصلی در تست مگر اندازه گیری مقاومت عایقی بین سیم پیچ ها (windings ) و زمین (ground ) و یا بین دو winding می باشد. مقاومت اندازه گیری شده توسط این تجهیزات در حد مگا اهم می باشد. طول زمانی تست ولتاژی باید یک دقیقه باشد. معمولا برخی شرکت های تولید کننده اطلاعاتی در مورد تست مگر تجهیزاتشان ارائه میکنند. در صورت نبود چنین اطلاعاتی می توان از جدول زیر استفاده کرد.
Transformer Insulation Resistance Acceptance Testing
Insulation Resistance-MΩ...........Winding Insulation Class-KV
1.2.................................................600
2.5...............................................1000
5.0...............................................1500
8.7...............................................2000
15...............................................3000

[بالا]
بریر -Barrier- چیست و کجا استفاده می شود؟

بریر ها در تابلو های کنترلی و برای اجتناب از ایجاد جرقه احتراقی و انفجار زا (spark explosion) در شرایط و محیط های خطرناک (hazardous area) مثل شرایط وجود نشت گاز ، مثلا در جایگاههای گاز CNG استفاده میشوند. بریر ها جهت اتصال مدارات intrinsically safe به مدارهای non-intrinsically safe استفاده میشود. مدل های قدیمی بریر ها از نوع دیود زنری ساخته میشدند ولی کنون تکنولو‍ژی ساخت آنها به گالوانیک تغییر یافته است.

[بالا]
ما مشتریان زیادی داریم که درخواست خرید دارند اما ما سازوکارهای لازم را نداریم، آیا میتوانیم بصورت مشترک کارهای بازرگانی را انجام دهیم؟

بلی این یک پیشنهاد خوب ، و یک فرصت عالی Opportunity برای طرفین هست و یک فضای برد-برد Win to Win برای ما می باشد. ماهمواره استقبال می کنیم از اینگونه پیشنهادها. استراتژی ما در خصوص این گونه همکاریها پرداخت یک کارمزد مثلا 10% یا 15% سود به شما نیست، بلکه مایلیم که بصورت مشترک کار را انجام دهیم و سود حاصله را Share نماییم. کارهای بازرگانی و مالی و لجستیکی از ما و مدیریت درخواست مشتری و گرفتن درخواست خرید تجهیزات و خدمات(مشاوره) از شما. ما مطمئن هستیم که از این طریق سود مناسبی نصیب شما و مجموعه تان می شود.

[بالا]
چرا در هنگام استفاده از یک Hart communicator از یک مقاومت 250 اهمی به صورت سری استفاده می کنیم؟

یک جواب اشتباه این است که بگویم این دستگاه می تواند ولتاژ 1 تا 5 ولت DC را بخواند برای همین مقاومت را سری میکنیم ولی جواب صحیح این است که HART Communicator ها بدلیل مشخصات ساختاری برای برقراری ارتباط علاوه بر منبع تغذیه DC نیازمند یک مقاومت حداقل 230 اهم هستند و از آنجا که مقاومت 250 اهمی رایج ترین مقاومت نزدیک به این عدد است از آن استفاده میشود. البته شما می توانید مثلا از یک مقاومت 330 اهم و یا حتی 470 اهمی نیز به صورت سری استفاده کنید و ارتباط برقرار خواهد شد.

[بالا]
صحه گذاری و کالیبراسیون اتوکلاوها چطور انجام می شود و به چه تجهیزاتی در این زمینه نیاز می باشد؟

جهت کالیبراسیون و یا صحه گذاری اتوکلاوها نیاز به دیتالاگرهای دمای بالا و فشار بدون سیم Wireless می باشد. چرا بدون سیم ؟ برای اینکه دستگاه اتوکلاو تحت فشار و دمای مشخصی مبادرت به استریلازسیون تجهیزات پزشکی و دارویی میکند. بنابراین برای عبور دادن سیم های دیتالاگر نمیتوان جایی را درنظر گرفت بدین منظور بایستدیتالاگرها بدون سیم باشند و هنگام قرارگرفتن در درون اتوکلاو اطلاعات را ذخیره نمایند. شرکت کالا کیفیت ستاک نماینده فروش و خدمات پس از فروش شرکت Madgetech آمریکا-انگلستان در ایران می باشد. و برای بسیاری از ازمایشگاههای کالیبراسیون و مراکز صنعتی و پزشکی و دارویی، دیتالاگرهای مخصوص تهیه نموده است. شاید بتوان گفت که بهترین کیفیت در دیتالاگرهای اتوکلاو که در ایران شناخته شده و مورد استفاده قرارگرفته اند یکی Ebro و دیگری Madgetech می باشد. هم اکنون شرکت Ebro دیگر باایران همکاری نمیکند و ارایه خدمات پس از فروش این کمپانی و حتی خرید اولیه از آن بسیار مشکل و پرهزینه شده است البته شرکت کالا کیفیت ستاک در گذشته از این کمپانی خرید میکرد اما از حدود 3 سال پیش شروع به همکاری با شرکتMadgetech نمود که حاصل این همکاری، معرفی محصولات آن به بازار ایران و فیدبک های بسیار مثبت مشتریان بوده است. دیتالاگرهای دما تا 140 درجه و دیتالاگرهای فشار تا 5 بار می باشند. و باتوجه به حجم اتوکلاو شما می توانید تعدادی دیتالاگر دما و یکعدد دیتالاگر فشار تهیه نمایید. دیتالاگرهای دماوفشار باهم نیز موجود است. به همراه سنسورها بایستی اینترفیس و نرم افزار هم خریداری کنید. راه اندازی و آموزش هم توسط کارشناسان ما برای شما انجام می گردد. بهتر است چند عدد باطری اضافه هم خریداری کنید.

[بالا]
آیا با استفاده از یک لودسل کششی-فشاری 5تن کلاس C4 میتوان درحالت کشش و فشار از موسسه استاندارد تاییدصلاحیت گرفت؟

در این خصوص بایستی چند نکته را یادآوری کنم. اول اینکه: با استفاده از یک لودسل کششی-فشاری بعنوان لودسل مرجع، فقط می توان در جهت فشاری یا کششی تاییدصلاحیت آزمون یا کالیبراسیون گرفت. یعنی اگر شما میخواهید که تا توناژ 5 تن بصورت هم کششی و هم فشاری تایید صلاحیت انجام خدمات کالیبراسیون از موسسه استاندارد بگیرید بایستی حداقل یک لودسل دیگر هم تهیه نمایید. دوم اینکه: با توجه به توناژی که شما میخواهید تایید صلاحیت داشته باشید بایستی در طول گستره موردنیاز چند عدد لودسل تهیه کنید. مثلا میخواهید تا توناژ 200 تن فشاری تایید صلاحیت بگیرید، کافی است بدانید که در لودسلها نقطه شروع کالیبراسیون از 20% اول طول گستره شروع میشود و درگواهینامه درج میگردد که برای توناژ 200 تن میشود 40 تن. این بدان دلیل است که لودسل یک سنجه کشسان است مانند فنر که خطاهای بارگذاری در مقادیر کوچک بالاتر است. در وانت نیسان هم هرچقدر بار بیشتری در عقب داشته باشد، کمک فنرها بهترعمل میکنند و ماشین نرمتر است. هرچه تعداد لودسلهای مرجع شما بیشتر باشد بهترین توان اندازه گیری آزمایشگاه شما نیز بالاتر خواهد بود. سوم اینکه: عموما به جز لودسلهای مرجع شما بهتر است یک سری لودسلهای کاری با قیمت ارزانتر داشته باشید و خیلی از ممیزین تایید صلاحیت تاکید بر این دارند. توناژ فشاری برای کالیبراسیون در بین آزمایشگاهها عموما 200 یا 300 تن است. و برای توناژ کششی 10،15،20،30 تن میباشد. چهارم اینکه شما بایستی جک اعمال نیروی کششی و فشاری داشته باشید. چون همیشه به این شکل نیست که شما به محل مشتری مراجعه کنید و لودسلهای خودتان را با لودسل مشتری سری کنید و با دستگاه مشتری اعمال نیرو نمایید، بلکه در مواقعی مشتری لودسل هایش را باز کرده و به محل آزمایشگاه ارسال می نماید و در این مواقع شما نیاز به جک اعمال نیرو دارید. جک های کششی 1 تن و تا 5 تن میتوانند حتی بصورت رومیزی و در توناژهای کم بصورت دستی طراحی و ارایه شوند اما برای توناژهای بالاتر از 5 تن تجهیزات هیدرولیکی بزرگتر مورد نیاز است. جک های فشاری تا توناژ 200 و 300 تن بصورت هیدرولیکی بوده و قیمتی بین 10 تا 15م می باشند. جک های کششی هم 2م تا 5م قیمت دارند.

[بالا]
گیج بلوک های گرید 0 و 1 و 2 را چگونه کالیبره میکنند و حداکثر خطاهای مجاز آنها چقدر است؟

برای کالیبراسیون گیج های بلوک معمولا استانداردهای ذیل بعنوان مرجع مورد استفاده قرار میگیرند:
ISIRI 2696 - ISO 3650 - DIN 861 و به تجهیزات ذیل نیاز می باشد:
گیج بلوک گرید K و گیج بلوک کمپراتور با درستی 0.01 میکرومتر و یا درستی 0.1 میکرومتر.
البته برای کالیبراسیون گیج بلوکهای بالاتر از 100میلیمتر معمولا از دستگاه DMS یا ULM استفاده میشود.
روش مورد استفاده:
مقایسه ای (مقایسه بین بلوک گرید K و بلوکهای 0 ، 1 ، 2 ) استفاده میشود.
مشخصه های زیر مورد بازرسی :
تختی ، توازی ، گونیایی و اندازه طولی (دو سطح آینه ای).
اندازه گیری از بلوک گرید K در یک نقطه (Center Point) صورت میگیرد اما در گریدهای پایین تر در 5 نقطه و متوسط انحرافات بعنوان عدد مبنا صورت می گیرد.
حداکثر تلرانس تختی تا 1000 میلیمتر برای گرید 0 و 1 و 2 : 0.25 میکرومتر
حداکثر تلرانس گونیایی تا 1000 میلیمتر برای گرید 0 و 1 و 2 : 180 میکرومتر
حداکثر تلرانس توازی یک سطح باسطح لبه دیگر تا 100 میلیمتر برای گرید 0 و 1 و 2 : 80 میلیمتر
حداکثر انحراف از اندازه اسمی در طول یکسال برای گریدهای 1 و 2 (100میلیمتر) : 0.055 میکرومتر
توضیحات:
انحراف مجاز از اندازه اسمی در هر نقطه اندازه گیری: te و تلرانس تغییرات در اندازه طولی: tv
Ln : اندازه اسمی بلوک سنجه
حداکثر تلرانس اندازه طولی بصورت انحراف از اندازه اسمی (تا 10 میلیمتر) :
گرید 0 : te: 0.12 Micrometer tv: 0.10 Micrometer
گرید 1 : te: 0.2 Micrometer tv: 0.16 Micrometer
گرید 2 : te: 0.45 Micrometer tv: 0.30 Micrometer
.........................................................................................................................
حداکثر تلرانس اندازه طولی بصورت انحراف از اندازه اسمی (تا 100 میلیمتر) :
گرید 0 : te: 0.3 Micrometer tv: 0.12 Micrometer
گرید 1 : te: 0.6 Micrometer tv: 0.2 Micrometer
گرید 2 : te: 1.2 Micrometer tv: 0.35 Micrometer
...........................................................................................................................
تدوین و تنظیم: احمد سهرابی

[بالا]
مقادیر عدم قطعیت که در گوهینامه های کالیبراسیون نوشته میشود، به چه درد ما میخورد؟ و چرا گاهی نوشته میشود و گاهی نیست؟

گزارش کالیبراسیون تجهیزات که آزمایشگاههای کالیبراسیون به شما میدهند اصولا نبایستی حاوی هیچگونه اعمال نظر ، نتیجه گیری (در خصوص تایید/رد/مشروط) ، عدم قطعیت یا ادوار کالیبراسیون باشد جز اینکه شما خود از آزمایشگاه خواسته باشید. وقتی نتایج را میبیند، در حقیقت عدم قطعیت بایستی یک عدد کوچکی باشد که شک و تردید آزمایشگاه را در خصوص گزارش کالیبراسیون در بر دارد. این عدد بایستی خیلی کوچکتر از ریزنگری، دقت ، درستی ابزارهای شما و کوچکتر از ماکزیمم خطاهای قابل قبول استانداردهای کالیبراسیون ابزارهای شما باشد. شما هم اگر کارهای دقیق می کنید میتوانید عدد کوچک عدم قطعیت را بعنوان شک و تردیدتان بیان کنید. آزمایشگاهها ملزم نیستند همواره عدم قطعیت را به شما اعلام کنند مگر اینکه خودتان درخواست کرده باشید. حتی می توانند هزینه مجزایی هم بابت آن از شما مطالبه نمایند. هرچه آزمایشگاه کالیبراسیون بهتر ودقیق تر باشد باید عدد عدم قطعیت که به شما اعلام میکند کوچکتر باشد. چون کوچکتر بودن این عدد جز اینکه مربوط به تجهیزات تحت کالیبراسیونUUT شما می باشد مربوط به دقیق بودن تجهیزات آزمایشگاه کالیبراسیون، رویه های آنها، شرایط محیطی آنها ، بهترین توان اندازه گیری آنها، تخصص و مهارت کارشناسان آنها و غیره دارد.

[بالا]
در هندپمپ فشاری که داریم بهتر است از آب استفاده نماییم یا روغن و کدامیک در افزایش طول عمر دستگاه موثرتر می باشند؟

در هندپمپهای دستی که به هندپمپهای قیچی نیز معروف می باشند، میتوان از آب بدون املاح(چون املاح به مرور زمان باعث گرفتگی مجراهای هندپمپ می شوند) و یا روغن استفاده نمود. عموما روغن بخاطر ویسکوزیته بالاتر بهتر و سریعتر پاسخ میدهد اما بهرحال آلودگی و چربی هم بهمراه دارد. درصورتیکه از آب بدون املاح استفاده نمایید و روغن با ویسکوزیته مناسب باشد عمر محصول شما بالا خواهد رفت.

[بالا]
گشتاورسنجهای دینامیک شرکت AEP ایتالیا در چه مواردی کاربرد دارند لطفا کامل توضیح دهید.

شرکت کالا کیفیت ستاک بعنوان نماینده فروش و خدمات پس از فروش محصولات شرکت AEP ایتالیا در ایران می باشد. گشتاور سنجهای دینامیک جهت سنجش گشتاور برای روتورهای گردان مورد استفاده قرار میگیرند. لازم به ذکر است که تجهیزات AEP گشتاور شروع به حرکت ( غلبه بر اینرسی ساکن) را اندازه گیری نمی کند و گشتاور روتور در حال حرکت را اندازه گیری میکند. و فقط گشتاور مورد نیاز را بر خلاف جهت حرکت روتور اعمال نموده و گراف می کشد. این مدل RT2 می باشد که شما با مطالعه کاتالوگهای آن مشخصات فنی را خواهید دید. Aeptransducers.com را نگاه کنید. گستره اعمال گشتاور آن 0 تا 0.5 نیوتن متر و 0 تا 2.5 نیوتن متر و 0 تا 5 نیوتن متر و همینطور رو به بالا تا 0 تا 5000 نیوتن متر و حداکثر دور 4000 دور بر دقیقه RPM می باشد. درستی و دقت آن 0.2% می باشد. قابلیت کنترل گشتاور و سرعت زاویه ای به همراه نمایشگر و کوپلینگهای مربوطه و نرم افزار.

[بالا]
برای کالیبراسیون اسپکتروفتومتر به چه تجهیزاتی نیاز می باشد؟

نیاز به فیلترهای کالیبراسیون اسپکتروفتومتر می باشد. این فیلترست ها بصورت جامد و مایع تولید میشوند. و اصطلاحا جزو مواد مرجع گواهی شده CRM محسوب می شوند. شرکت کالا کیفیت ستاک نماینده فروش و خدمات پس از فروش شرکت Starna انگلستان در ایران می باشد و برای بسیاری از آزمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون و شرکتهای تولیدی ، بهداشتی ، دارویی و ... این فیلترها را بصورت جامد و مایع تهیه کرده است. شرکت Starna انگلستان یکی از 5 شرکت پیشرو در دنیا در زمینه تولید سل های کالیبراسیون می باشد. معمولا جهت کالیبراسیون اسپکتروفتومترها در گستره UV و VIS از فیلترهای جامد استفاده میشود. عمومی ترین ست هایی که در این زمینه به فروش رسیده است ست های 5 تایی است که شامل یک فیلتر هلیوم اکساید و یک بلانک و سه فیلتر جذب و عبور می باشد. و در محدوده طول موج 200 تا 700 نانومتر میباشد. درصدهای جذب تا 2A و درصدهای عبور 0 تا حدود 60% می باشد.

[بالا]
بهترین آزمایشگاه کالیبراسیون در زمینه الکتریک یا دما یا فشار یا ابعاد کدامها هستند؟؟؟

وقتی شما می گویید بهترین ها کدامها هستند منظورتان بهترین کیفیت و خدمات می باشد. بهترین ازمایشگاههای کالیبراسیون عموما و مطابق با تجربه ما در یکی یا چند حوزه کاری تبحر دارند و این متاثر از دانش و تجربه و سابق مدیران آن آزمایشگاه می باشد. مثلا آقای ... که سالها مدیر آزمایشگاه کالیبراسیون ابعادی شرکت صنایع هواپیمایی بوده حالا بصورت شخصی یک آزمایشگاه کالیبراسیون دایر نموده است. قاعدتا آزمایشگاه او بیشتر در زمینه های تخصصی خود ایشان رشد کرده است. در صورت تمایل با ما تماس بگیرید تا قرار ملاقات حضوری برای شما با آزمایشگاههای کالیبراسیون تنطیم نماییم و در این زمینه راهنماییهای لازم را به شما ارایه نماییم.

[بالا]
آیا در ممیزی ایزو 17025 موسسه استاندارد، سیستم مالی و حسابداری آزمایشگاه هم ممیزی میشود؟

خیر در ممیزی سیستمهای کیفیت نظیر ایزو 9001 - 17025 - TS16949 و .. با سیستم مالی و حسابداری کاری ندارند. و هیچگونه ممیزی از اسناد مالی و غیره انجام نخواهد شد. البته در موارد نادری ممکن است بخواهند فاکتور خرید یک دستگاهی را که شما ادعا میکنید جزو اموال آزمایشگاه است را مشاهده کنند. ممیزی سیستم مالی صرفا توسط سازمان امور مالیات کشور انجام می شود. البته سازوکارهای خرید ملزومات و خدمات و صلاحیت پیمانکاران فرعی و روشهای گزینش و غیره مورد ممیزی قرار میگیرد تا اطمینان حاصل شود که شما دارای سازوکارهای مناسب، شفاف و کارا و اثربخش هستید. موفق باشید.

[بالا]
تفاوت دو واژه کنترل کیفیتQC و تضمین کیفیتQA چیست؟

Quality Control و Quality Assurance هردو اصطلاحاتی هستند که در سیستمهای کیفیت نظیر ایزو 9001 و 17025 و تی اس 16949 (و شاید بتوان گفت تمامی سیستمهای کیفیت) مورد استفاده قرار گرفته اند. معمولا واحد تضمین کیفیت یک واحد نظارتی است که یک مرتبه بالاتر از واحد کنترل کیفیت در سازمان قرار میگیرد. و هدف آن اطمینان و تضمین از صحیح بودن روشها و سازوکارهای درون سیستم کیفیت است. و به نوعی یک دابل چک میباشد که توسط یک واحد مجزای دیگر که در هرم سازمانی یک طبقه بالاتر قرارگرفته، انجام می شود. اگر به دو واژه کنترل و تضمین دقت شود- که بخوبی ترجمه شده اند- معنی این دو درک خواهد شد. تضمین کیفیت شامل روشهای صحه گذاری است که روشهای کنترل کیفیت و سایر شیوه های مورد استفاده در سازمان را مورد شک و تردید و نقد قرار داده تا از صحت آنها اطمینان حاصل کند. بطور مثال دستورالعملهایی که خود آزمایشگاه نوشته است و استاندارد نیست، توسط سازوکارهای تضمین کیفیت (نظیر مقایسات بین آزمایشگاهی) مورد نقد و وارسی مجدد قرار میگیرند تا از درستی آنها اطمینان حاصل شود. یا مثلا تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری MSA در استاندارد ایزو تی اس 16949 یک سازوکار تضمین کیفیتی است که صحه می گذارد بر:
توانایی و شایستگی ابزارها برای استفاده در تعیین مشخصه های کمی(Cg و Cgk)
روشهای بازرسی مشخصه های ظاهری
یکنواخت و صحیح بودن آموزشهای طی شده اپراتورها
روشهای مورد استفاده در کنترل کیفیت و بازرسی اقلام و تجهیزات
موضوعات کیفی بحثهای داغ و طولانی می باشد. شما می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بطور مفصل در خصوص این مسایل راهنماییهای لازم به حضورتان تقدیم گردد.

[بالا]
منظور از : فشار اتمسفر - فشارنسبی - فشار گیج - فشارمطلق- فشارخلا - فشار تفاضلی(اختلاف فشار سنج) چه میباشد؟

فشار اتمسفر (فشار هوا)
فشار اتمسفردرحدود 1 اتمسفر یا 1000 میلی بار است که در سطح تهران و بسیاری از شهرهای دنیا مقداری بین 850 میلی بار تا 950 میلی بار دارد و مربوط است به وزن و تراکم ملوکولهای هوا که براجسام در سطح زمین وارد میشود. همواره چه بخواهیم و نخواهیم یک فشار حدودا 1 بار به همه اجسام روی زمین وارد میشود.

فشار نسبي Relative Pressure یا فشار گیج Gauge Pressure
بصورت ساده یعنی فکر کنیم فشار هوا صفر است.اگر مبناي اندازه گيري، فشار اتمسفر باشد( یعنی فشار هوا درمحیط صفر فرض شود) آنگاه فشار قرائت شده را فشار نسبي Relative Pressure مي نامند. اين فشار را فشار گيج Gauge Pressure نيز مي نامند. گیج های فشار معمولی که می بینید از این گونه اند.مقدار خوانده شده فشار توسط گيج فشار نسبي به مقدار فشار اتمسفر (فشار هوا در محل اندازه گيري) بستگي دارد. کافي است فشار اتمسفر کمي تغيير کند تا فشار در حال اندازه ­گيري توسط گيج فشار نسبي نيز دستخوش تغيير قرار گيرد. براي انجام کارهايي که تنها اندازه­گيري مقدار تقريبي فشار کافي است، مي­توان از اين گيج استفاده کرد.

فشار خلا Vaccum Pressure
فشار خلا یعنی فشارهای کمتر از فشار محیط. به فشار کمتر از اتمسفر فشار منفی یا خلا یا مکش یا وکیوم می‌گویند. و مقدار آن میتواند 850- تا 900- میلی بار باشد.پس در فشار نسبی، فشار منفی داریم.

فشار مطلق Absolute Pressure
بطور ساده یعنی همواره فشار 1 بار هوا را به حساب آوریم.اگر فشار نسبی را با فشار اتمسفری جمع نماییم، فشار بدست آمده را فشار مطلق می نامند. برای اندازه‌ گیری فشار مطلق باید فشار خلأ را صفر در نظر گرفت و فشار مورد نظر نسبت به خلأ فشار مطلق نامیده می‌شود. در مقیاس فشار مطلق فشار منفی نداریم.مقدار خوانده شده فشار توسط گيج فشار مطلق مستقل از فشار اتمسفر (فشار هوا در محل اندازه­ گيري) مي­باشد.

فشار تفاضلی (اختلاف فشار سنج Differenial Pressure meter)
این وسیله تفاضل دو فشار مختلف را اندازه گیری می نماید. پس دو ورودی مجزا برای دو فشار مختلف دارد. شادی و خوشحالی و سعادت همراهتان باشد. سهرابی

[بالا]
آیا در ایران جایی برای اجاره تجهیزات کالیبراتور وجود دارد؟

خیر در ایران جایی وجود ندارد که شما تجهیزات کالیبراسیون را از آنجا اجاره نمایید. البته شرکت کالا کیفیت ستاک هم اکنون برخی تجهیزات کالیبراتور را اجاره میدهد و در آینده نزدیک قصد دارد که کلیه تجهیزات کالیبراسیون را اجاره ای در اختیار مشتریان قرار دهد.

[بالا]
آیا موسسه استاندارد ایران خودش آزمایشگاه کالیبراسیون دارد؟ و آیا میتوان تجهیزات را مستقیما برای کالیبره به آنجا فرستاد؟

بلی موسسه استاندارد ایران دارای مجموعه آزمایشگاههای کالیبراسیون می باشد که از نظر ساختار سازمانی در زیرگروه بخش اوزان و مقیاسها قرار دارد. محل آزمایشگاههای کالیبراسیون موسسه استاندارد در شهر کرج (میدان استاندارد) می باشد. شما می توانید تجهیزات اندازه گیری را مستقیما جهت کالیبراسیون به موسسه استاندارد ایران ارسال کنید. هزینه های کالیبراسیون آنها هم تقریبا مشابه سایر آزمایشگاههای خصوصی می باشد.

[بالا]
هزینه تقریبی موسسه استاندارد ایران برای ممیزی استاندارد ایزو 17025 چقدر است؟ و زمان نوبت دهی آنها چقدر است؟

موسسه استاندارد ایران بعنوان تنها مرکز ارایه تایید صلاحیت خدمات آزمایشگاه همکارCertification Body در ایران می باشد که بنام مرکز ملی تایید صلاحیت ایران با علامت اختصاری (NACI(National AccreditationCenter of Iran معروف است.
دو نوع تیم ارزیاب موسسه استاندارد ایران دارد.
تیم اول مربوط به کارشناسان موسسه استاندارد است که نوبت دهی را به شما میدهند و با توجه به ترافیک کاری زمانهایی از یکسال تا دوسال در صف انتظار برای شما درنظر میگیرند.(البته اگر از طریقی بتوانید با آنها رایزنی کنید این زمان میتواند 2 و 3 ماه نیز باشد...) هزینه این شیوه بسیار پایین است و شامل هزینه های اداری و اعزام کارشناس می شود.(درصورت تمایل با من تماس بگیرید تا با توضیحات کاملتر و رایزنی با مسئولین مربوطه به شما کمک نمایم...).
تیم دوم متشکل از کارشناسان ممیز و ارزیاب صنایع دفاع ایران می باشد که نوبت دهی را خودشان به شما میدهند و زمانهایی بین 3 و 4 و 6 ماه باتوجه به ترافیک کاری به شما میدهند. هزینه این گونه ممیزی با توجه به تعداد اسکوپهای کاری مشتری و تعداد کارشناسانی که از صنایع دفاع اعزام میشوند متغیر است اما شما مبلغی بین 5 تا 9 میلیون تومان بایستی کنار بگذارید که برای خیلی از آزمایشگاهها این رقم کمی نیست!!! اخذ تایید صلاحیت از موسسات و Certification Body های بین المللی هم 10 تا 20 میلیون تومان هزینه دارد. که جهت توضیحات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید.

[بالا]
تفاوت دو اصطلاح اثربخشی و کارایی که در سیستمهای کیفیت مورد استفاده قرار گرفته است چیست؟

اثربخشی Effectiveness و کارایی Efficiency دو اصطلاحی است که مجموع آنها بهره وری Productivity را برای سازمان بهمراه خواهد داشت.
Productivity = Effectiveness + Efficiency
اثربخشی اشاره به انجام کارهای صحیح دارد و عبارت است از درجه و میزان نیل به اهداف تعیین شده.
کارایی اشاره به انجام کار به شیوه درست دارد و داشتن حداکثر خروجی با حداقل منابع موجود
یک مثال میزنم:
مثلا شما میخواهید به همراه خانواده مسافرت بروید مشهد. اگر هدف شما این است که به خانواده خوش بگذرد و صحیح و سالم بروید و برگردید و این کار را بطور صحیح انجام دهید، فعالیت و برنامه ریزی شما اثربخشی مطلوب را داشته است.
حالا اگر در کنار این اهدافی که داشتید برایتان مدیریت هزینه و زمان سفر هم مهم باشد و فکر کنید که اگر از جاده فلان بروم آنگاه بنزین کمتری مصرف میشود و سریعتر به مقصد میرسیم و به خانواده هم خیلی خوش خواهد گذشت و ... اگر اینگونه به مدیریت هزینه و زمان در سفر فکر کنید و مصصم باشید با صرف حداقل منابع بهترین کیفیت سفر را داشته باشید آنگاه شما در کنار اثربخشی، کارایی هم خواهید داشت.
در استاندارد ایزو 9001 تاکید اساسی بر روی اثربخشی شده است. در استاندارد ایزو TS16949 برروی کارایی خیلی تاکید شده است و روشهای تضمین کیفیت زیادی در آن گنجانده شده است، حتی روشهای Cost of quality یا COQ (هزینه های کیفیت) در آن الزام شده است.
در استاندارد ایزو 17025 برروی اثربخشی بیشتر تاکید شده است.
مثالی میزنم: برای کالیبراسیون یک دستگاه که میترهای زیادی بر روی آن نصب گردیده است، و دارای یک یا چند میتر اصلی است که نتایج کلی را نمایش میدهند:
در استاندارد ایزو9001 بهتر است که شما همه آنها را کالیبره نمایید.
در استاندارد ایزو TS16949 بهتر است که شما فقط میترهای اصلی و کلیدی را کالیبره نمایید( جهت پایین آوردن هزینه های کیفیت)
دراستاندارد ایزو 17025 تاکیدی بر مدیریت هزینه و زمان بعمل نیامده است.
خواستگاه بسیاری از روشهای تضمین کیفیت و مدیریت هزینه ها ، استاندارد ایزو TS16949(خودرویی) بوده است.
شرکت کالا کیفیت ستاک با تجربه نزدیک به دودهه متخصصین آن، و همکاری با بزرگترین شرکتهای قطعه سازی و خودروسازی(نظیر اتحاد موتور،کاچیران،مگاموتور،..) و شرکتهای تولیدی و صنعتی و نیروگاههای حرارتی، برق آبی(سد عباسپور،سددز،نیروگاه رامین و زرگان و ..) آماده مشاوره و همکاری با مشتریان در زمینه کلیه سیستمهای مدیریت کیفیت (ایزو9001-16949-17025-14001-OHSAS18000-...) می باشد.
موفق ، پیروز و سربلند باشید . سهرابی

[بالا]
استانداردهای ملی و بین المللی در زمینه های کالیبراسیون و فنی را از کجا می توان تهیه کرد?

استانداردهای ملی در زمینه اندازه گیری و کالیبراسیون را می توانید از سایت موسسه استاندارد ایران به آدرس ISIRI.org بصورت رایگان تهیه نمایید. (ایران جزو معدود کشورهایی است که استانداردهای ملی بصورت رایگان در اختیار قرار دارد). البته محدودیتی در دانلود روزانه وجود دارد که فکر کنم در یک روز بتوانید حداکثر 10 استاندارد دانلود کنید. البته به اطلاع برسانم که آرشیو موسسه استاندارد در خصوص کالیبراسیون و اندازه گیری بسیار فقیر است و اکثر استانداردهای ملی تدوین شده مربوط به بیش از 10سال پیش است که مورد بازنگری و بروزآوری قرارنگرفته است. مثلا آمده اند برای ترموکوپل ها استاندارد نوشته اند که مطالبی پیش پا افتاده و قدیمی دارد و حرفی از تخمین عدم قطعیت در کالیبراسیون آورده نشده است. اما من به شما یک آرشیو استاندارد ملی دیگر معرفی می کنم که کاملا بروزآوری شده است و مطالبی علمی و عملی دارد. آرشیو استانداردهای صنایع دفاع بسیار کامل و جامع است و تقریبا در مورد همه تجهیزات استاندارد تدوین شده است و معروف به IDS calibration Standards می باشند.
البته IDS ها بصورت اینترنتی و رایگان منتشر نشده اند و شما برای تهیه آن بایستی به مرکز انتشارات صنایع دفاع مراجعه کنید و استانداردها را خریداری نمایید. راه دیگرش این است که با من تماس بگیرید و من IDSها را بهمراه جدول لیست آنها را در اختیار شما قرار خواهم داد. آرشیو استانداردهای ملی و بین المللی شرکت کالا کیفیت ستاک بسیار کامل و جامع است و شامل استانداردهای ISO-DIN-JIS-ASTM - BS و ... میشود.

[بالا]
درجه IP چیست؟

IP مخفف کلمه Ingress Protection به معنی درجه حفاظت دستگاه در مقابل نفوذ اجسام خارجی نظیر آب،گرد و غبار،روغن و .. می باشد. استانداردبین المللی NEMA IEC 60529
Degrees of Protection Provided by Enclosures - IP Code مربوط به این موضوع می باشد.
همراه IP دوعدد آورده می شود که درجه حفاظت را مشخص میکنند.
عدد اول: درجه نفوذ در برابر ذرات جامد (Solid objects - Dust)
0 No special protection
1 Protected against solid objects over 50 mm, e.g. accidental touch by persons hands
2 Protected against solid objects over 12 mm, e.g. persons fingers
3 Protected against solid objects over 2.5 mm (tools and wires)
4 Protected against solid objects over 1 mm (tools, wires, and small wires)
5 Protected against dust limited ingress (no harmful deposit)
6 Totally protected against dust
عدد دوم: درجه نفوذ در برابر ذرات مایع(Liquid)
0 No protection
1 Protection against vertically falling drops of water e.g. condensation
2 Protection against direct sprays of water up to 15o from the vertical
3 Protected against direct sprays of water up to 60o from the vertical
4 Protection against water sprayed from all directions - limited ingress permitted
5 Protected against low pressure jets of water from all directions - limited ingress
6 Protected against temporary flooding of water, e.g. for use on ship decks - limited ingress permitted
7 Protected against the effect of immersion between 15 cm and 1 m
8 Protects against long periods of immersion under pressure
....................................................
عدد اول از 0 تا 6 میتواند باشد.
عدد دوم از 0 تا 8 میتواند باشد.
یعنی بالاترین حد حفاظت می تواند عدد 68 باشد.

[بالا]
کدام یک از آزمایشگاههای کالیبراسیون گوس متر را کالیبره می نماید؟

ما نمی شناسیم آزمایشگاهی را که تایید صلاحیت گوس متر (شدت میدان مغناطیسی) داشته باشد.

[بالا]
مهمترین فاکتورهای تاثیرگذار شرایط محیطی بر نتایج در هریک آزمایشگاه های کالیبراسیون به ترتیب اولویت چه میباشد؟

- آزمایشگاه کالیبراسیون ابعادی:
دما (بخاطر تاثیرضریب انبساط طولی فلزات)
رطوبت (بخاطر احتمال زنگ زدگی تجهیزات ابعادی)
- آزمایشگاه کالیبراسیون جرم و اوزان:
لرزش و حرکت کف و میزها(ترازوها همگی بایستی برروی میزهای خیلی سنگین سنگی نصب گردند تا از لرزش آنها جلوگیری گردد
حرکت توده های هوا(نیروی شناور یارشمیدس) بخاطر تاثیر این توده ها برروی کفه های ترازوهای خیلی دقیق
شتاب جاذبه g ( بخاطر تاثیر شتاب جاذبه بروزن اجسام)
دماورطوبت
- آزمایشگاه کالیبراسیون فشار:
شتاب جاذبه- تاثیر آن برروی بارمرده ددویت در محاسبات عدم قطعیت
دما و رطوبت
- آزمایشگاه کالیبراسیون دما:
دما و رطوبت
- آزمایشگاه کالیبراسیون نیرو:
دما و رطوبت
- آزمایشگاه کالیبراسیون گشتاور:
دما و رطوبت
- آزمایشگاه کالیبراسیون الکتریک:
ارت تمیز
امواج الکترومغناطیسی و پارازیتها
دما و رطوبت

[بالا]
یک دستگاه فلوک کالیبراتور 718 داریم که فشار پمپ نمیکند آیا قابل تعمیر است و شرایط صحیح استفاده از این دستگاه چیست؟

تمامی تجهیزات کمپانی فلوک در شرکت کالا کیفیت ستاک قابل تعمیر ، بروز رسانی، ارتقا ، بازسازی مجدد هستند. در مورد کالیبراتور فشار 718 فلوک بایستی بگوییم که کلیه تعمیرات سیستمهای الکترونیکی و پنوماتیکی برای مشتریان در حال انجام بوده و هست. ببینید دونکته کلیدی را در استفاده از این دستگاه همواره بایستی مدنظر داشته باشید. اول اینکه جهت ونت کردن(تخلیه کردن) فشار محبوس شده در دستگاه بایستی خیلی به آهستگی و تدریجی این عمل انجام گردد تا آسیبی به دیافراگم های دستگاه نرسد. ثانیا بهتر است در ورودی دستگاه از فیلترهای مخصوص که توسط کمپانی فلوک ارایه شده استفاده نمود که عموما مشتریان از وجود این فیلترها بی اطلاع هستند که به مرور زمان باعث آسیب دیدن تجهیزات آنها می گردد.

[بالا]
BMC یا بعبارتی Best Measuring Capability چیست؟ و تفاوت آن با عدم قطعیت Uncertainty چه میباشد؟

BMC( بهترین توان اندازه گیری) در حقیقت بیانگر بالاترین میزان درستی و دقت تجهیزات آزمایشگاه می باشد که برگرفته از دفترچه های فنی سازنده تجهیزات و گواهینامه های کالیبراسیون می باشد. در گواهینامه تایید صلاحیت آزمایشگاههای اکردیته در ستون سمت چپ مقادیر BMC برای هریک از کمیتها در گستره ها رنج های مختلف مشخص میشود. در واقع این ستون به مشتریان آزمایشگاه اطلاع میدهد که تجهیزات آزمایشگاه قادرند با چه دقتی تجهیزات مشتریان را کالیبراسیون یا آزمون نمایند.
Uncertainty عدم قطعیت در حقیقت میزان شک و تردیدی است که بصورت پیشگویانه نسبت به نتایج گزارشات فنی آزمایشگاه ارایه میشود. همچنین گرید و کلاس آزمایشگاه با عدم قطعیت بیان میشود. مثلا در گزارش نتایج کالیبراسیون یک کولیس بگویید: این کولیس مورد تایید است و خطاهایش که در گزارش آمده است همگی در محدوده مجاز قرار دارند اما به احتمال 98% در نتایجی که ما ارایه کردیم ممکن است 0.002 میلیمتر خطا وجود داشته باشد که البته این میزان شک ما نیز اگر اعمال شود باز در محدوده مجاز قرار خواهد گرفت.
BMC فقط و فقط برگرفته از مشخصات فنی تجهیزات آزمایشگاه می باشد اما Uncertainty مفهومی گسترده تر دارد و BMC یکی از مولفه های موثر در عدم قطعیت می باشد.

[بالا]
وارانتی چیست؟

وارانتی (Warranty) یا بعبارتی همان خدمات پس از فروش
وارانتی شباهت زیادی به گارانتی دارد ولی خریدار در دوره وارانتی نمی تواند پول خود را پس بگیرد و یا کالای خریداری شده را با کالای نو تعویض کند. فروشنده معمولا در مدت زمان وارانتی در صورت بروز مشکل برای محصول هزینه تعمیر یا تعویض قطعات را به عهده می گیرد و به این طریق به مصرف کننده اطمینان می دهد که در طول مدت وارانتی نیازی به انجام هزینه تعمیرات ندارد. از این رو در مدت گارانتی می توان به اصل پول خود رسید اما در مدت وارانتی این امر میسر نیست.
شرکت کالا کیفیت ستاک برای کلیه تجهیزات فروخته شده به مشتریان دوره وارانتی(خدمات پس از فروش) 5 و 10 ساله درنظر میگیرد.

[بالا]
گارانتی چیست؟

گارانتی (Guarantee)
معمولا تولیدکنندگان محصولات، به مصرف کننده های خود ضمانت یا گارانتی می دهند که محصولاتشان در مدت زمان مشخصی کاملا درست کار می کند و اگر این طور نباشد اصل پول برگشت داده یا تعویض می شود. گارانتی در واقع نوعی پشت گرمی برای مصرف کننده است که تولیدکننده در مدت زمان خاص برای محصول خود به وی می دهد تا اطمینان حاصل کند محصول خریداری شده همانی است که مشخصاتش در تبلیغات آمده و اگر مصرف کننده راضی نبود، حاضر است آن را پس گرفته یا تعویض کند.
شرکت کالا کیفیت ستاک برای کلیه تجهیزات فروخته شده به مشتریان، گارانتی 1 و 2 ساله درنظر میگیرد.

[بالا]
مدرک تحصیلی مدیر فنی آزمایشگاه چه باید باشد؟

در استاندارد ایزو 17025 و یا استانداردهای مربوط به شایستگی و صلاحیت و آموزش ، هیچ اشاره ای به نوع مدرک تحصیلی برای احراز شغل نگردیده است. (البته مثلا شما اگر بخواهید نشان استاندارد - علامت استاندارد - را برای محصول و یاخدمت خود از موسسه استاندارد ایران بگیرید، آنجا برای هر صنعت و هر محصول آمده اند و نوع مدرک تحصیلی را گفته اند. بعنوان نمونه شرکتی که شیشه آبدیده حرارتی سکوریت تولید می کند بایستی -حتما- مدیرکیفیت آن واحد مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر در رشته های تحصیلی نظیر متالورژی، سرامیک، صنایع، شیمی داشته باشد).
همیشه خاطرتان باشد که مطابق با استاندارد ایزو 10015 (مديريت كيفيت – راهنماييها يي براي آموزش) که همیشه بعنوان استاندارد مرجع مورد استفاده قرار گرفته است شایستگی و صلاحیت افراد برای احراز شغل از طریق تنها یکی از 3 راه زیر اثبات میگردد:
1- مدرک تحصیلی و آموزشهای آکادمیک Education
2- آموزشهای سپری شده و آموزشهای حین کار Trainning - On the job trainning
3- سوابق کاری ، تجربیات کاری از قبل Work Experience - Skill
یعنی اینکه هیچ ممیزی نمی تواند به شما خرده بگیرد که چرا حتما مدرک تحصیلی مدیر فنی و یا ... چرا مثلا فلان مدرک نیست ..
البته همه اینها منوط به این است که شما بتوانید یکی از سه موارد بالا و یا هرسه مورد آنرا برای کارکنانتان اثبات کرده و مدارک مستندی برای این منظور ارایه دهید.

[بالا]
آیا آزمایشگاه کالیبراسیون می تواند مدیر کیفیت نداشته باشد؟

خیر نمی شود در آزمایشگاه کالیبراسیون مدیر کیفیت نداشت.

[بالا]
کدام یک از آزمایشگاههای کالیبراسیون تجهیزات سنجش شدت روشنایی(لوکس متر) را کالیبره می نماید؟

ما نمی شناسیم آزمایشگاهی را که تایید صلاحیت کالیبراسیون لوکس مترها را داشته باشد.

[بالا]
هزینه تقریبی مشاوره ایزو 17025 چقدر است؟ و مشاوره شامل چه موضوعاتی است و چه مدت طول می کشد؟

مطابق با استاندارد ایزو 17025 شما باید در دوحوزه الزامات سیستمی و الزامات فنی ، مدارک و مستندات و سوابق تهیه نمایید. مدت زمان لازم جهت آموزش، پیاده سازی ، استقرار، ممیزی داخلی در حدود 6 ماه برآورد می گردد که این مدت زمان بیشتر مربوط به تهیه سوابق و ارایه آموزشهای عملی می باشد. باتوجه به تعداد اسکوپهای کاری شما، رقم مشاوره متغیر است. مشاور شما بایستی کاملا مسلط باشد به موضوعات فنی شامل عدم قطعیتها و بهترین توان اندازه گیری و تضمین کیفیت نتایج اندازه گیری و همچنین تبحر داشته باشد تا بتواند یک اسکوپ کاری بزرگ که فراگیر باشد برای شما تدارک ببیند. مشاور باید دقیقا بداند که با تجهیزاتی که شما تهیه کرده اید میتوان چه اسکوپهایی را اخذ کرد و نظریات تیمهای ممیزی را خوب بداند چون معمولا این تیمها در ساسر کشور بیشتر از 30 نفر کارشناس نمی باشند و یک مشاور باید با نظریات آنها آشنا باشد. زمانی شما هزینه می کنید و یک دستگاه خریداری می کنید بعد ممیز می آید و می گوید که اسکوپ کوچکی را میتوان به آن تخصیص داد و یا اصلا نمیتوان اسکوپی به آن تخصیص داد، حالا شما می مانید با یک دستگاه بی مصرف و یک مشاوری که برای پوشاندن خطایش مدام دلیلهای بی اساس به شما رایه می کند. درضمن مشاور شما بایستی تعهد نماید که حداقل تا 1سال تا 2سال از سیستم شما پشتیبانی نماید. و شما مجبور نباشید که برای پاسخ دادن به ابهامات کارمندانتان مجددا یک مشاور دیگر استخدام کنید. شرکت کالا کیفیت ستاک بهترین راه حل ها و راهها را جهت استقرار و ممیزی ایزو 17025 در اختیار شما قرار میدهد. کافی است با ما تماس بگیرید.
تدوین و تنظیم: احمد سهرابی

[بالا]
شباهت و تفاوت ایزو 9001 و ایزو 17025 و ISO/TS 16949 چیست؟

شباهت :
هر سه سیستم مدیریت کیفیت هستند. که براساس تجربیات اروپایی ها و آمریکایی ها در اختیار کشورهای جهان سومی همانند ما قرار گرفته است. و شامل راهنمایی هایی است که میگوید برای اینکه فعالیتهای درون سازمان اثربخش تر و کاراتر انجام شود و مشتریان راضی تر بوده و سهم بازار ما افزایش پیدا کند، بهتر است چه فعالیتها را به چه نحو انجام دهیم.
تفاوت:
- ایزو 9001 در همه جا میتواند بکار گرفته شود از کارخانجات و ادارات و صنایع مختلف تا بیمارستانها و بانکها و حتی زندانها بکار گرفته می شود. نگاهها همه فرآیندی است. تاکید بر اثربخشی فعالیتها می باشد.
- ایزو 17025 صرفا راهنمایی ها و الزاماتی است جهت آزمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون که مستقل هستند یا بخشی از یک مجموعه بزرگتر می باشند.
- ایزو TS16949 جهت شرکتهای خودروسازی و قطعه سازی تدوین شده است. نگاه فرآیندی است. تاکید زیادی بر پایین آوردن هزینه ها و حذف اتلاف و بالا بردن کارایی سیستم کیفیت می باشد.

[بالا]
آیا مدیرعامل ( یا اعضای هیات مدیره) آزمایشگاه میتواند همزمان مدیرکیفیت نیز باشد؟

بلی میتوانند و مانعی ندارد.

[بالا]
آیا در آزمایشگاه کالیبراسیون مدیر فنی و مدیر کیفیت میتواند یک شخص باشد؟

خیر نمیتواند به این گونه باشد.

[بالا]
تفاوت تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری MSA و کالیبراسیون چیست؟

(Measuring System Analyses (MSA تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری یکی از ابزارها و تکنیکهای کیفی معرفی شده در استاندارد ایزو TS16949 (که مربوط به صنایع خودروسازی و قطعه سازی است) می باشد. ابزارهای دیگر معرفی شده در استاندارد اشاره شده عبارتند از:
(Statistical Process Control(SPC کنترل فرآیند آماری
(Measuring System Analyses (MSA تجزیه و تحلیل سیستمهای اندازه گیری
DOE طراحی آزمایشات
(Potential Failure Mode and Effects Analysis(FMEA تجزیه و تحلیل حالات بالقوه خرابی
(Production Part Approval Process(PPAP فرآیند تایید قطعه تولیدی
(Advanced Product Quality Planning & Control Plan(APQP طرحریزی پیشاپیش کیفیت محصول
متخصصین شرکت کالا کیفیت ستاک با تجربه پیاده سازی استاندارد ایزو TS16949 در شرکتهای قطعه سازی و مشاوره و ممیزی برخی شرکتهای صاحب نام همچون مگاموتور- کاچیران- نیرو محرکه و ... آماده مشاوره و پاسخگویی به سوالات مشتریان می باشد.
MSA : نتایج تجزیه و تحلیل ها در نهایت به شما می گوید که چند درصد کل خطاها (Variation) در سیستم اندازه گیری مربوط به اپراتورها - ابزار اندازه گیری - محیط اندازه گیری و .. می باشد.
ثبات Stability- خطی بودن Linierity- کفایت Capability - تکرار پذیری Repeatability - تجدیدپذیری Reproducability موضوعاتی است که درباره آنها صحبت میشود.
این تکنیکها همچنین در تضمین کیفیت نتایج در آزمایشگاههای آزمون و کالیبراسیون می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
تفاوت کالیبراسیون و MSA :
کالیبراسیون بررسی وضعیت ابزار در محیطی که شرایط محیطی آن کنترل شده است می باشد. اما MSA بررسی وضعیت کل سیستم اندازه گیری شامل اپراتورها- روشهای بازرسی- محیط اندازه گیری و .. می باشد و این بررسی ها در شرایط کنترل شده محیطی (مانند کالیبراسیون ) نیست و در شرایط واقعی محل ابزار می باشد. خروجی گزارش کالیبراسیون در مورد صحت و سلامت و خطاهای ابزار است. اما خروجی گزارشات MSA درمورد کل سیستم اندازه گیری می باشد.

[بالا]
حداقل فضای مورد نیاز جهت هریک از آزمایشگاه های ابعاد - جرم و اوزان - دما - فشار - الکتریک - شیمی - نیرو و گشتاور- فلو چقدر می باشد؟

تخصیص یک فضای مناسب جهت هریک از آزمایشگاههای کالیبراسیون به اسکوپ کاری و نوع تجهیزات و دقت کاری شما و اینکه میخواهید چند آزمایشگاه داشته باشید و چقدر فضای موجود دارید، بستگی دارد.
موضوعات زیر پیشنهادی است و باتوجه به تجربیات ما و تجربه بازدید بیش از 100 آزمایشگاه کالیبراسیون در ایران می باشد و درصورت درخواست شما و سایت ویزیت کارشناس ما که بصورت رایگان انجام میشود راه حل ها Solution های مرتبط با نیازهای شما ارایه خواهد گردید. مثلا می گویید که آیا مطابق با الزامات ایزو 17025 میشود آزمایشگاه دما و الکتریک من در یک فضا باشند؟ یا ...
- آزمایشگاه ابعادی نیاز به یک فضای2*3 یا بهتر است 3*3 متری دارد که اسپلیت یونیت باید نصب گردد.(بافرض یک آزمایشگاه معمولی که ULM و کمپراتور ندارد اما مثلا ویدیو پرژکتور دارید)
- آزمایشگاه دما نیاز به یک فضای 1*3 یا بهتر است 2*3 متری دارد که اسپلیت یونیت و هود باید نصب گردد.(بافرض یک آزمایشگاه معمولی که کوره و حمام دارد از -40 درجه تا 1200 درجه) آزمایشگاه دما میتواند در 2 یا 3 متر طول و 1 متر عرض باشد که البته خیلی لاغر می شود و این بدین دلیل است که همه فعالیتها درون محیطهای حرارتی روی میزها و یا روی زمین انجام می شود.
- آزمایشگاه فشار نیاز به یک فضای 2*2 یا بهتر است 2*3 متری دارد که اسپلیت یونیت و میز محکم و گیره باید نصب گردد.
- آزمایشگاه جرم و اوزان نیاز به یک فضای 1*2 یا بهتر است 1*3 متری دارد که اسپلیت یونیت و میز محکم سنگی باید نصب گردد. شما نیاز دارید که ترازوهای دقیق را بر روی یک میز ثابت محکم که هیچ لرزش و تکانی نخورد تراز کنید و همیشه جای ترازوها همانجا بماند. حتی شما نبایستی که جای ترازوها را تکان دهید و یا برای کارهای ماموریتی آنها را به محل مشتری ببرید. البته اگر بخواهید تایید صلاحیت مربوط به باسکولها تا 1تن یا 2 تن را بگیرید نیاز به وزنه های 10 و 20 کیلوگرمی دارید که مقداری فضا اشغال میکنند که پیشنهاد من این است که آنها را در یک فضای دیگر مثل پارکینگ ساختمان یا انباری ساختمان نگهداری کنید چون در 95% مواقع کالیبراسیون باسکولها تجهیزات بچینگ در سایت مشتری انجام می شود.
- آزمایشگاه شیمی نیاز به یک فضای 1*1 یا بهتر است 1*2 متری دارد شما در این آزمایشگاه انواع موارد مرجع و مواد مرجع گواهی شده را نگهداری خواهید کرد (RM & CRM) و قادرخواهید بود تجهیزاتی نظیر: PHمتر-کانداکتیویته متر - رفراکتومتر - و ... را کالیبره نمایید.
- آزمایشگاه گشتاور نیاز به یک فضای 3*2 یا بهتر است 3*3 متری دارد. یک میز محکم جهت نصب دو یا سه ترک تستر مرجع بر روی آن تا رنج 1000 یا 2000 نیوتن متر. چون نیاز به اعمال نیرو می باشد و بعضا ترکمترها و ترکرنچ های مشتری با طول دسته های بلند تا 2 و 3 متر می آیند نیاز به یک فضای باز حرکتی می باشد. اسپلیت یونیت هم لازم است.
- آزمایشگاه نیرو نیاز به یک فضای 2*2 یا بهتر است 3*2 متری دارد. شما در این آزمایشگاه بایستی تجهیزات اعمال نیرو را نصب کنید. اعمال نیرو تا 200 یا 300 تن فشاری دستگاهی است به ابعاد 0.5 در 0.5 در 1.5 متر و وزن تقریبی 150 کیلوگرم. خیلی نیاز به فضای آزاد در اطراف ندارد. بعد یک دستگاه اعمال کشش تا 5 تن یا 10 تن می خواهید که 5 تن میتواند رومیزی باشد و به ابعاد 0.5 در 0.5 در 0.5 متر . 10 تن روی زمین نصب می گردد و اگر تا 20 و 30 و بالاتر بخواهید که روی زمینی است و ارتفاع آن تا 2.5 متر می تواند باشد.
- آزمایشگاه الکتریک نیاز به یک فضای 1*3 یا بهتر است 3*2 متری دارد. شما در این آزمایشگاه بایستی تجهیزات سورسینگ و Measuring دقیق و مولتی فانکشنها و Decade ها و منابع تغذیه و .. را نصب کنید. بهتر است میز دو طبقه باشد. به مقدار زیاد پریز برق نصب کنید. ارت شما هم Clean باشد. اسپلیت هم حتما نیاز است و .... موفق باشید.

[بالا]
برای کالیبراسیون دوربینهای نقشه برداری نظیر تئودولیت،توتال استیشن به چه نوع تجهیزات مرجعی مورد نیاز است،استانداردمربوطه چیست،هزینه آن چقدراست؟

برای کالیبراسیون دوربین های نقشه برداری نظیر تئودولیت و توتال استیشن، شما نیاز دارید به یک دستگاه کلیماتور یا کالیماتور. عموما کلیماتورها بصورت دو محوره،سه محوره، چهار محوره و یا تعداد محورهای بیشتر ارایه می گردند. قیمت آنها از 5م شروع و تا 20م تومان افزایش می یابد. اصول کار آنها هم بدین صورت است که ابتدا شما محورهای کالیماتور را کالیبره و تنطیم می نمایید و سپس محورهای دوربین نقشه برداری را در مقایسه با آنها تنظیم و کالیبره می نمایید. استاندارد ملی در این زمینه نداریم و بنده هم تابحال به استاندارد بین المللی در این زمینه برخورد نکرده نکرده ام. و شرکتها در این زمینه مبادرت به تهیه دستورالعمل های داخلی می تمایند. مهمترین موضوع در تنظیم و کالیبراسیون دوربین های نقشه برداری تجربیات عملی شما در تنظیم و رفع عیوب و خظاهای انواع این دوربینها می باشد و تسلط به انواع نرم افزارها و سخت افزارهای مختلفی که توسط کمپانیهای متنوع اروپایی و چینی و .. که در ایران مورد استفاده هستند، می باشد. مثلا معروفترین و معتبرترین برند در دوربینهای نقشه برداری در ایران برند لایکا (سوئیس) می باشد که نمایندگی در حال حاضر در ایران ندارد بخاطر وجود تحریمها.

[بالا]
تفاوت تایید صلاحیت استانی و سراسری چیست؟

مراکز استاندارد که در استانهای سراسر کشور مستقر هستند، بر اساس روش اجرایی NACP-13 اقدام به ممیزی آزمایشگاههای همکار در سطح استان خود می نمایند و درنهایت مجوز فعالیت در سطح استان صادر می نمایند. جالب است بدانید که سلایق این کارشناسان نیز بسیار متنوع و در خیلی موارد متناقض با هم می باشد اما با ارایه دلیل و منطق میتوان آنها را متقاعد نمود. تایید صلاحیت سراسری همان استاندارد ایزو 17025 است که در سراسر کشور مجوز فعالیت میدهد.

[بالا]
برای کالیبراسیون کولیس و میکرومتر نیاز به گیج بلوک با چه گریدی می باشد؟

گیج بلوک گرید 1 و 2 کفایت می کند

[بالا]
آیا مدیر فنی آزمایشگاه کالیبراسیون میتواند همزمان مسئول فنی چندآزمایشگاه داخلی نیز باشد؟

بلی می تواند مثلا همزمان مسئول آزمایشگاه دما و الکتریک و مدیر فنی کل مجموعه باشد.

[بالا]
مجموعه ما متشکل از 5 شرکت میباشد. آیا میتوانیم با خرید یک ست تجهیزات کالیبراتور اقدام به کالیبراسیون تجهیزات پنج شرکت نماییم بدون اینکه گواهینامه ایزو 17025 داشته باشیم؟

بله می توانید. مطابق با الزامات استاندارد ایزو 9001 بند 6-7 و استاندارد ISIRI-ISO 10012 (سیستمهای مدیریت اندازه گیری- الزامات فرايندهاي اندازه گيري و تجهيزات اندازه گيري) شما با داشتن حداقل امکانات و صلاحیتهایی مجاز به کالیبراسیون تجهیزات درون سازمانتان و شرکتهای ذینفع و جوینت با خودتان نمایید. استاندارد ایزو 17025 درخصوص انجام خدمات برای مشتریان شخص ثالث می باشد. چند موضوع مهم است که باید شما آنها را داشته باشید:
اول صلاحیت، شایستگی و آموزش افراد مجری انجام کالیبراسیون می باشد. احراز صلاحیت و شایستگی از سه راه میسر میشود و با داشتن حداقل یکی از موارد زیر صلاحیت افراد برای احراز شغل مربوطه اثبات می گردد که این شرایط عبارتند از : الف- داشتن مدارک تحصیلی مرتبط با شغل Education که شما خودتان آنرا در سازمان تعریف می کنید. مثلا کالیبراسیون ابعادی طبعا نیاز به داشتن مدارک تحصیلی فنی نظیر مکانیک و فیزیک و صنایع و غیره دارد. ب) گذراندن دوره های آموزشی Training و آموزشهای حین کار On the job training مثل دوره های کالیبراسیون ابعادی و .. در مراکز آموزشی مجاز(دقت نمایید که در مراکزی آموزشهای فنی و تخصصی کالیبراسیون را بگذرانید که صرفا مورد تایید موسسه استاندارد ایران باشند و تاییدیه های مرتبط را داشته باشند) و یا برگزاری دوره های آموزشی حین کار که شما در محل کارخانه برگزار میکنید و کارآموزان به مدت مثلا 3 ماه یا شش ماه و یا ... تحت نظارت و آموزش شما قرار میگیرند بشرطی که مدرس آموزشها خودش Qualify شده باشد و دارای شرایط سه گانه احراز شغل باشد. ج- داشتن تجربه و سابقه کاری مرتبط با شغل Skill و Work Experience مثلا شخصی که تجربه کاری 5 ساله در زمینه شغل مرتبط را دارد و می تواند این موضوع را اثبات نماید.
دومین موضوع :تجهیزات مرجع بایستی 3 تا 10 برابر تجهیزات تحت کالیبره دقت داشته باشند.
سوم: شما بایستی به شیوه مطلوبی(مطابق با استاندارد OIML-10) ادوار کالیبراسیون را تعیین نمایید.
چهارم: برنامه زمانبندی مدونی برای انجام کالیبراسیون داشته باشید.
پنجم: برای کلیه تجهیزات شناسنامه مناسب تهیه کنید و کلیه سوابق کالیبراسیون و تعمیرات را در آن درج نمایید و بهتر است که یک لیست از کلیه تجهیزات تحت کالیبراسیون داشته باشید. و در این لیست تجهیزاتی که نیاز به کالیبراسیون دوره ای دارند آورده شود. همچنین تجهیزاتی که نیاز به کالیبراسیون ندارند ( No Calibration Requirement ( NCR و تجهیزاتی که قبل از هربار استفاده باید کالیبره شوند (Calibration Before Use (CBU
ششم: گواهینامه کالیبراسیون برای انجام کالیبراسیونها تهیه و نگهداری کنید.
هفتم: مهر و موم تجهیزات پس از کالیبراسیون برای اطمینان از اینکه تنظیمات انجام شده توسط افراد غیرمجاز قابل دسترسی آسان نباشد. البته این موضوع برای برخی تجهیزات خاص و حساس مصداق دارد مثلا حتما بایستی سیفتی ولوها در جایگاههای گاز CNG پس از کالیبراسیون مهروموم شوند.
هشتم: استفاده از برچسبهای مناسب در سطح کارخانه نظیر: خارج از سرویس - NCR- CBU- برچسبهای کالیبراسیون که شامل کد دستگاه ، تاریخ کالیبراسیون و تاریخ انقضا کالیبراسیون ...
نهم: دستورالعملهای مناسبی برای انجام کایبراسیون تهیه نمایید که بهتر است این دستورالعملها قابل ردیابی به استانداردهای ملی و بین المللی باشند. حتی میتوانید دستورالعملی هم تهیه نکنید و صرفا در آرشیو کارخانه استانداردهای ملی وبین المللی نگهداری نمایید و همواره آنها را بروز رسانی نمایید.

[بالا]
کوره ها و حمام های کالیبراسیون که خودشان نشانگر دارند پس چه لزومی دارد که سنسور ونشانگر مرجع خریداری شود؟

بر روی محیطهای حرارتی کالیبراسیون عموما دو ردیف اعداد نمایش داده میشود. ردیف پایین مربوط به ست پوینت است که شما تنطیم میکنید و میخواهید دمای کوره به آن دما برسد. ردیف بالا هم از طریق یک سنسور به اینزرت کوره و یا محیط حمام متصل است و در حالتی که دما بالا می رود و یا پایین می آید تغییرات دمای کوره را نشان میدهد. که فقط برای اطمینان از ست شدن دمای کوره می باشد و عموما درستی بیش از 1 درجه سانتیگراد دارد. برای همین شما نیاز به تهیه سنسور مرجع و نشانگر مرجع دارید. البته بسیاری از کوره ها و حمام ها مجهز به نشانگر مرجع می باشند که دیگر نیازی به تهیه نشانگر مرجع نمیباشد. مثلا مدلی از کوره های شرکت Leyro اسپانیا به مدل: LHC 40 را ببینید که مجهز به نشانگر مرجع با درستی 0.01 درجه سانتیگراد می باشد. همچنین یک مدل از کوره های کالیبراسیون شرکت فلوک به مدل: Fluke 9142 را بررسی کنید که علاوه بر اینکه مجهز به نشانگر مرجع اندازه گیری دما میباشد، همچنین جهت کالیبراسیون نشانگر های دمایی مجهز به سیستم سورس Type های مختلف ترموکوپل و RTD نیز می باشد.

[بالا]
ما میخواهیم که ادوار کالیبراسیون تجهیزات ما 2 یا 3 ساله باشد، اما آزمایشگاه کالیبراسیون... همیشه این دوره را یکساله تعیین میکندو حرف مارا قبول نمیکند آیا این موضوع قابل پیگیری است؟

بلی. حرف شما درست است و آزمایشگاه کالیبراسیون مطابق با استانداردهای مربوطه و قوانین موجود نبایستی مقاومتی در این زمینه نماید. احتمالا شما برای آنها بازار جذابی هستید و آنها دوری شما را بیش از یکسال تحمل نمیکنند...
براساس استاندارد OIML-10 ادوار کالیبراسیون بایستی توسط استفاده کننده از تجهیزات و بر اساس مواردی همچون: تعداد و دفعات استفاده از دستگاه، نوع و خصوصیات ذاتی تجهیزات، دقت دستگاه، توصیه های سازنده دستگاه، مقایسه گواهینامه های کالیبراسیون متوالی در چند دوره اخیر و غیره تعیین شود. اگر شما ممیزی شخص ثانی دارید که در منافع محصول و خدمت نهایی بصورت مستقیم و غیر مستقیم با هم شریک می باشید، آنگاه او میتواند اعمال نظر نماید در تعیین طول دوره کالیبراسیون. مثلا شما برای ایران خودرو تولید می کنید ، بازرسین ساپکو یا ایرانخودرو می توانند نظر داشته باشند.
البته استاندارد ملی تعیین ادوار کالیبراسیون تهیه شده است و چندی است که در دسترس عموم جامعه قرارگرفته است. جهت تعیین ادوار کالیبراسیون تجهیزات با ما تماس بگیرید تا راهنمایی کنیم.

[بالا]
آیا شرکتی که میخواهد تجهیزات خودش را کالیبره نماید از جهت قانونی نیاز به اخذ گواهینامه تایید صلاحیت از موسسه استاندارد دارد؟

خیر نیازی ندارد. در صورتیکه شما مشتری خارج از شرکت داشته باشید(مشتری شخص ثالث) نیاز دارید تا از مراجع قانونی گواهینامه تایید صلاحیت دریافت نمایید.

[بالا]
ما یک مولتی فانکشن کالیبراتور داریم که قابلیت سورس جریان تا 2 آمپر دارد اما این کافی نیست و ما نیاز داریم جهت کالیبراسیون کلمپ مترها تا 1000 یا 2000 آمپر قابلیت سورس داشته باشیم، راه حل چیست؟

شرکت کالا کیفیت ستاک قادر است تا برای شما کویل های کالیبراسیون جهت کالیبراسیون مولتی مترها و پاورمترهای کلمپی بسازد که دقیقا مشابه با نمونه های ساخته شده در شرکت فلوک است و همان دقت را دارد. قیمت آنها هم بسیار مقرون به صرفه بوده و مورد تایید ممیزین موسسه استاندارد می باشد. جالب است یادآوری کنم که خوشبختانه هزینه کالیبراسیون مولتی مترها و کلمپ مترها بد نیست و اگر شما مثلا 100 عدد از آنها را کالیبره کنید هزینه کویل درمی آید. اما چند ست گیج بلوک را کالیبره کنید تا هزینه یک کمپراتور تامین شود؟ یا چند عدد گیج برونرو حدی را کالیبره کنید تا هزینه یک ULM دربیاید؟ متاسفانه بخاطر سیاستهای غلط موسسه استاندارد، بخش خصوصی که آزمایشگاههای کالیبراسیون باشند، بایستی هزینه های این اشتباهات را بپردازند.

[بالا]
تفاوت وزنه های دقیق کلاس E که ساخت چین هستند (و قیمت پایین تری دارند)با وزنه های دقیق که ساخت اروپا هستند چیست؟

در انتخاب وزنه های دقیق بایستی همواره به سه موضوع توجه کنید:
1- کلاس دقتی وزنه مطابق با استاندارد OIML R111 باشد. به گواهینامه کالیبراسیون وزنه توجه کنید تا کلیه خطاهای ارایه شده در محدوده مجاز باشند(مطابق با جدولی که در ضمیمه این محصول گذاشته ایم)
2- جنس وزنه و چگالی فلز بکارگرفته شده مهم است. چگالی هرچه به 8 نزدیکتر باشد بهتر است.
3-مغناطیسی بودن جنس فلز هم مهم است و هرچه کمتر مغناطیسی باشد مطلوبتر است.
4- فرآیندهای ساخت وزنه خیلی بااهمیت است. مراحل تنش گیری وزنه بایستی جزو آخرین مراحل تولید باشد.
5- موسسه ای که گواهینامه کالیبراسیون برای وزنه تهیه کرده است نیز مهم است. معمولا گواهینامه های کالیبراسیون که توسط موسسه استاندارد چین صادر می شوند یا تقلبی هستند و یا از نظر بسیاری از متخصصان و ممیزان ایرانی فاقد اعتبار است و قابل قبول برای موسسه استاندارد ایران نمی باشد.
6- هر گواهینامه کالیبراسیونی که جهت تجهیزات کالیبراسیون دریافت کردید را توسط ایمیل زدن به مرکز صادر کننده بررسی کنید تا تقلبی نباشد معمولا این گواهینامه ارزشی بیش از 400 دلار دارند.
و ارایه گواهینامه تقلبی در این حوزه اتفاق نادری نیست.

[بالا]
آیا در میکرومترهای ورنیه ای امکان از بین بردن خطاها پس از کالیبراسیون وجود دارد؟

بلی در بسیاری مواقع امکان پذیر است. منوط به اینکه خطاها مربوط به صحت باشند نه دقت دستگاه و این خطاها ناشی از شیفت نقطه صفر میکرومتر به جلوتر و عقب تر باشد. برای این منظور بایستی فک های ثابت و متحرک را باز و از هم جدا کرد و تنظیم را انجام داد.

[بالا]
هزینه تقریبی راه اندازی یک آزمایشگاه کالیبراسیون الکتریک در سال 1394 که بتواند تاییدیه موسسه استاندارد ایران را داشته باشد چقدر است؟

در جواب باید گفت که آزمایشگاه کالیبراسیون الکتریکال از جهت پیچیدگیهای فنی و هزینه های راه اندازی اولیه و همچنین تولید درآمد شاید بتوان گفت درمقام اول بین کمیتهای متداول باشد.
شما بایستی استانداردهای کمیت الکتریک نظیر ولتاژ-جریان-مقاومت-فرکانس و توان را داشته باشید.
موسسه استاندارد ایران هر تجهیزی را بعنوان استاندارد کمیت الکتریکی قبول نمیکند. معمولا این استانداردها بایستی دارای درستیAccuracy خوبی باشند و میزان تغییرات مقادیر آنها یا بعبارتی Stability مناسبی در طول یکسال داشته باشند. جهت ارایه راهنمایی بیشتر با من تماس بگیرید.
امکان برقراری آزمایشگاه کالیبراسیون الکتریک با مبلغ 30 میلیون تومان 8500 دلار مقدور است
امکان برقراری آزمایشگاه کالیبراسیون الکتریک پیشرفته با هزینه 60 میلیلیون 17500 دلار مقدور است.

[بالا]
تست گیج فشار 700 بار با درستی 0.05 درصد فول اسکیل F.S دارم، بهترین توان اندازه گیری آن چقدر است؟

700 بار با درستی 0.05 درصد F.S یعنی اینکه درستی این دستگاه چه در 700 بار و چه در 10 بار برابر است با: 0.05/100 * 700 که می شود: 0.35 بار . پس بهتر است برای دستیابی به بهترین Accuracy شما چند عدد تست گیج داشته باشید. مثلا اگر تست گیج تا 50 بار با درستی 0.05 درصد داشته باشید، آنگاه بهترین توان اندازه گیری شما خواهد بود: 0.025 بار

[بالا]
کالیبراسیون(بازرسیهای میان دوره ای) ترکتسترهای مرجع در آزمایشگاههای کالیبراسیون چطور انجام می شود؟

با استفاده از یک بازوی مرجع که طول آن(مرکز تا مرکز محل اتصال و محل اعمال نیروی خارجی) آن دقیقا مشخص شده و وزنه های کالیبره شده. و در نهایت استفاده از تعریف فیزیکی گشتاور که میشود: حاصلضرب نیرو در فاصله اثر نیرو.

[بالا]
چرا برای آزمایشگاه کالیبراسیون دما سنسورهای مرجع ترموکوپل و SPRT خریداری میکنند؟

مراجع و رفرنسهای آزمایشگاه کالیبراسیون دما ، سنسورهای مرجع ترموکوپل TC و مقاومتی RTD می باشد. همانطور که در آزمایشگاه ابعادی، گیج بلوک ها و در آزمایشگاه الکتریک تجهیزات سورس کمیتهای الکتریکی مثل Decade ها و .. می باشند. خب حالا چرا بایستی دونوع سنسور مقاومتی و ترموکوپل تهیه کرد به این دلیل است که برای دماهای منفی تا دمای محیط و تا دمای حدود 400 تا 600 درجه سانتیگراد، سرعت پاسخگویی و دقت دماسنجهای مقاومتی بعنوان رفرنس دما مناسب است و ترموکوپلها در دماهای بالا تا 1200 درجه مناسب می باشند. ترموکوپلها بر اساس قانون سی بک عمل میکنند که هرگاه دونوع فلز با دوجنس متفاوت را بهم متصل کنید (Joint) و محل اتصال راحرارت دهید، در دوسر دیگر اختلاف پتانسیل(ولتاژ) خواهید داشت که در حد میلی ولت خواهد بود و نشانگرهای مرجع و یا مولتی فانکشن کالیبراتورها همین میلی ولت را می خوانند و بعضا تبدیل به واحدهای دمایی می کنند. RTDها یا همان PT ها یا SPRTها یک سنسور مقاومتی است که هرگاه در معرض حرارت قرار گیرد مقاومت اهمی آن تغییر می کند. مثلا PT100 در دمای صفر درجه سانتیگراد مقاومت 100 اهم دارد .

[بالا]
تفاوت بین اصطلاحات دقت اندازه گیری، صحت اندازه گیری، درستی Accuracy و عدم قطعیت اندازه گیری چیست؟

هرکدام از این اصطلاحات معنای جداگانه ای دارند. اما بصورت خیلی خلاصه و ساده می توانم اینگونه شرح دهم:
1- درستی Accuracy: عموما مجموع دقت و صحت دستگاه اندازه گیری بصورت درستی بیان می شود. این اصطلاح بیشتر توسط سازنده دستگاه انداطه گیری بکارمیرود. چون او می داند که دستگاه مزبور تا چه حد درست و صحیح عمل خواهد کرد در شرایط مختلف و گذشت زمان. مثلا یک گیج فشار سنج دیجیتالی تولید میکند که تا 100 بار گستره دارد. این گیج با ریزنگری 0.01 بار و با درستی 0.1 درصد F.S معرفی میگردد. یعنی سازنده دارد می گوید که من اعتمادم به صحیح بودن قرائتهای این گیج 0.1 درصد فول رنج است یعنی:
100 بار ضربدر 0.1 تقسیم بر 100 که می شود : 0.1
اینطور میتوان توضیح داد که ریزنگری دستگاه 0.01 است اما اعتماد به این دستگاه در حدود 0.1 است و خوانشهای 0.01 فاقد صحت مناسب می باشد.
2- صحت دستگاه معرف نزدیکی عدد خوانده شده به مقدار واقعی سنجه مورد اندازه گیری می باشد.
3- دقت دستگاه معرف میزان تکرارپذیری مناسب دستگاه را نشان می دهد.
4- عدم قطعیت:
میزان شک و تردید و احتمالات بروز خطا در نتیجه اندازه گیری بصورت یک عدد که همان عدم قطعیت است بیان می شود. قاعدتا این یک شک و گمان و احتمال است که ما پیشگویانه می گوییم. برای درجه بندی سطح آزمایشگاهها هم معمولا این سطوح با تخصیص عدم قطعیتی به هر آزمایشگاه تعیین می شود.
عدد عدم قطعیت همواره باید کوچک باشد و همیشه باید از درستی و دقت و صحت خیلی کوچکتر باشد.

[بالا]
ما میخواهیم تایید صلاحیت موسسه استاندارد در زمینه کمیت فشار را داشته باشیم، آیا حتما نیاز است که دستگاه ددویت تستر تهیه کنیم؟

نه الزاما نیاز نیست. اما این موضوع بستگی دارد به عامل: 1- شما برای چه اسکوپهایی و با چه BMC می خواهید تایید صلاحیت بگیرید؟ 2- شما میخواهید تایید صلاحیت استانی بر اساس روش اجرایی NACP-13 بگیرید یا می خواهید گواهینامه ایزو 17025 کشوری بگیرید؟
اگر شما می خواهید که گیج های فشار معمول را کالیبره کنید مثلا گیج های فشار موجود در جایگاههای گاز CNG شما نیاز است که یک تولید کننده فشار وخلا داشته باشید بهمراه چند تست گیج فشار با درستی 0.05 درصد .
برای تایید صلاحیت استانی بایستی حتما دستگاه ددویت تستر تهیه شود( این حتما را ذائقه ممیزین موسسه استاندارد تعیین کرده است و سلیق ایشان الان اینطور است). اما جهت گرفتن گواهینامه ایزو 17025 نیازی به تهیه DWT ددویت تستر نمی باشد.

[بالا]
فیلدباس چیست؟

فیلد باس را که اگر بخواهیم معادلی در فارسی برایش بیابیم ،می توانیم اتوبان دستگاهها را به جایش پیشنهاد کنیم روشی کاملا جدید در شبکه بندی ابزارآلات و دستگاههای کارخانجات و صنایع است که در آنها همه وسایل ، موظف به رعایت یک زبان (پروتکل) خاص در جهت ارتباط با یکدیگر می شوند. پس از زبان فهم شدن همه دستگاهها ، آنها به راحتی به یک شبکه یا گذرگاه (Bus) عمومی متصل می شوند که در نهایت به PC ها و کامپیوتر های مدیریت کارگاه ختم می شود
فیلد باس در استاندارد ISA به شماره 50.02 قسمت 24 به صورت زیر تعریف شده است: فیلدباس یک گذرگاه دیجیتال کامل ، دو سویه (Tow Way) وچند انشعابی با پروتکلی مشخص و از پیش تعیین شده (Deterministic) است که برای ارتباط کنترلی توزیع یافته ، میان ابزارها و دستگاههای سطح میدان (Field) به وجود آمده است
برای شناخت فیلدباس بهتر است توجه خود را به سطح فیلد معطوف کنیم.
در حالت معمول یک ترانسمیتر توسط اتصال مستقیم به کارت آنالوگ ورودی کنترلر متصل می شود. اتصال ممکن است دوسیمه سه سیمه یا چهارسیمه باشد. نوع سیگنال نیز می تواند 4 تا 20 میلی آمپر یا صفر تا 10 ولت یا سایر جریانها و ولتاژهای مجاز باشد.اگر چندین ترانسمیتر وجود داشته باشند همه آنها با کابل های موازی به کنترلر متصل می گردند.
اگر شبکه ای وجود داشته باشد و تمام ترانسمیترهای فوق به همان کابل دو رشته شبکه متصل شوند آنرا فیلدباس می نامیم پس فیلدباس مشابه شبکه LAN کامپیوترهاست با این تفاوت که بجای کامپیوتر عناصر فیلد را به هم مرتبط ساخته و جایگزین سیگنالهای آنالوگ 4 تا 20 میلی آمپر شده است.
برای شناخت فیلدباس بهتر است توجه خود را به سطح فیلد معطوف کنیم.
در حالت معمول یک ترانسمیتر توسط اتصال مستقیم به کارت آنالوگ ورودی کنترلر متصل می شود. اتصال ممکن است دوسیمه سه سیمه یا چهارسیمه باشد. نوع سیگنال نیز می تواند 4 تا 20 میلی آمپر یا صفر تا 10 ولت یا سایر جریانها و ولتاژهای مجاز باشد.اگر چندین ترانسمیتر وجود داشته باشند همه آنها با کابل های موازی به کنترلر متصل می گردند.
اگر شبکه ای وجود داشته باشد و تمام ترانسمیترهای فوق به همان کابل دو رشته شبکه متصل شوند آنرا فیلدباس می نامیم پس فیلدباس مشابه شبکه LAN کامپیوترهاست با این تفاوت که بجای کامپیوتر عناصر فیلد را به هم مرتبط ساخته و جایگزین سیگنالهای آنالوگ 4 تا 20 میلی آمپر شده است.
شبکه فیلدباس یک شبکه چند انشعابی (Multidrop) است یعنی امکان اتصال چندین وسیله به همان زوج سیم اصلی شبکه وجود دارد،در سیستم فیلدباس ارتباط به صورت دوسویه است.
در شبکه فیلدباس ارتباط بصورت دیجیتال است یعنی مقادیر دیتای ارسالی از وسایل یا دیتای دریافتی آنها بصورت رشته هایی از صفر و یک منطقی بر روی باس پشت سرهم (بصورت سریال) جریان می یابد.
باید خاطر نشان کنم که فیلدباس نام یک شبکه خاص نیست بلکه نام یک خانواده است ،خانواده ای که در آن انواع متنوعی از شبکه ها موجود است.به عنوان مثال شبکه های زیر در خانواده فیلدباس جای می گیرند.
• Foundation Fieldbus and HSE

• Controlnet

• Profibus and Profinet

• P-NET

• WordFIP

• INTERBUS

• SwiftNet

پایین ترین سطح را سطح فیلد یا سطح Sensor/Actuator می نامند، سطحی که وسایل فیلد قرار می گیرد.در این سطح حجم اطلاعات کم ولی زمان دسترسی به اطلاعات بایستی کوتا و در حد چند میلی ثانیه باشد و شبکه که برای این سطح استفاده می شود باید دیتا را در زمان مناسب جابجا کند تا مشکلی در کار فرآیند رخ ندهد.
سطح بعدی که در بالای سطح فیلد قرار می گیرد سطح کنترل نامیده می شود که در این سطح PLC ها و DCS ها که کار اصلی کنترل را بر عهده دارند ،قرار می گیرند،حجم دیتا در این سطح بیشتر از سطح فیلد است.در این سطح زمان تبادل دیتا باید کوتا باشد.
سطح سوم Cell Level, سطحی است که عمدتا برای مانیتورینگ استفاده می شود.در این سطح دیتاهای یک plant در کامپیوترها مانیتور میشود،حجم دیتا در این سطح زیادتر از دو سطح پایین ترمی باشد و نیاز به شبکه پر سرعت می باشد
سطوح بالاتر یعنی سطح 4 و 5 برای نظارت کلی Plant است. در این سطح حجک دیتا خیلی زیاد است.

[بالا]
آیا در فشارسنج عقربه ای امکان از بین بردن خطاها پس از کالیبراسیون وجود دارد؟

بلی در بسیاری مواقع امکان پذیر است. منوط به اینکه خطاها مربوط به صحت باشند نه دقت دستگاه و این خطاها ناشی از شیفت نقطه صفر به جلوتر و عقب تر باشد. برای این منظور دو راه وجو دارد. اول اینکه با عقربه کش یا همان پوینتر پولر که در همه آزمایشگاههای کالیبراسیون وجود دارد مبادرت به درآوردن عقربه گیج فشار از روی نگهدارنده در صفحه گیج فشار می کنیم و سپس عقربه را درجای صحیح قرارداده و نصب میکنیم. اما راه حل بهتر که در بسیاری از گیج های فشار عقربه ای بوردونی وجود دارد تغییر اندک در مکانیزم پشت گیج فشار می باشد.

[بالا]
ما میخواهیم تجهیزات اندازه گیری در جایگاههای گاز CNG را کالیبره نماییم و تایید صلاحیت از موسسه استاندارد بگیریم.لطفا راهنمایی کنید؟

خب در یک جایگاه CNG تجهیزات اندازه گیری مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها جهت کالیبراسیون عبارتند از: گیج های فشار - گیج های دما - سیفتی ولوها - فلومترهای جریان گاز در دیسپنسرها- سنسور نقطه شبنم . جهت کالیبراسیون سیفتی ولوها شما نیاز به یک دستگاه تولید کننده فشار دارید که بنده هندپمپ ها و کامپراتورها و یا ددویت تستر را پیشنهاد نمیدهم اما با هندپمپ و تست گیج فشار می توانید تایید صلاحیت آزمایشگاه همکار موسسه استاندارد را بگیرید. سیفتی ولوها در جایگاههای گاز معمولا تا رنج 275 بار می باشند. روش اصولی برای کالیبراسیون آنها استفاده از تست بنچ کالیبراسیون سیفتی ولوها می باشد که این تست بنچها انواع مختلفی دارند و عموما قیمتی بالای 25000 دلار دارند.اما استفاده از پمپهای تولید و تنطیم فشار متداول و مرسوم است در کالیبراسیون جایگاههای گاز.
جهت کالیبراسیون سنسورهای دما شما نیاز به محیط های خشک و یا تر کالیبراسیون دارید بهمراه سنسورهای مرجع. جهت کالیبراسیون سنسور نقطه شبنم زیاد تلاش نکنید و فراموشش کنید. جهت کالیبراسیون فلومترهای جریان گاز در دیسپنسرها که از نوع کوریولیس می باشند، شما بایستی یک دستگاه مرجع Prover داشته باشید که بصورت سنتی شرکتهایی مثل تامکارگاز و پارس کمپرسور و .. که تامین، ساخت ،نصب و تعمیرات جایگاهها را برعهده دارند، در اختیار دارند اما به دلیل اینکه موسسه استاندارد صحه گذاری این شرکتها را قبول ندارد بنابراین شرکت ملی پالایش و پخش به تازگی این فعالیتها را به آزمایشگاههای همکار واگذار نموده است. این Prover حتما بایستی گواهینامه کالیبراسیون معتبر بین المللی داشته باشد و درستی آن حداقل 10 برابر درستی فلومترهای جایگاه باشد. و تاییدیه های مختلفی مربوط به ایمنی و مواد داشته باشد. قیمت تقریبی اینگونه Proverها در حدود 8000 دلار می باشد.

[بالا]
آیا امکان از بین بردن خطاها در ساعت های اندیکاتور عقربه ای ابعادی پس از کالیبراسیون وجود دارد؟

بلی امکان پذیر است. منوط به اینکه خطاها مربوط به صحت باشند نه دقت دستگاه و این خطاها ناشی از شیفت نقطه صفر به جلوتر و عقب تر باشد. برای این منظور درب پشتی ساعت را باز کنید و با کمی تغییر در مکانیزم پشت ساعت با استفاده از پیچ گوشتی ساعتی کوچک، مکان قرار گیری عقربه بر روی صفر را تنظیم می کنیم.

[بالا]
تفاوت اصطلاحات اندازه گیری Measurement - بازرسی Inspection - آزمون Test - کالیبراسیون Calibration چیست؟

اندازه گیری Measurement :
اندازه‌گیری فرایند برآورد اندازهٔ ویژگی‌های یک چیز، مانند طول، وزن یا عمق آن نسبت به یکاهای اندازه‌گیریِ استاندارد، مانند متر و کیلوگرم است.
بازرسی Inspection:
در لغت به معنای تفتیش و وارسی کردن -عموما گزارش بازرسی بصورت مردود یا قبول بودن بیان می شود.
آزمون Test :
ساز و کاری که با کمک اندازه گیری و یک روش مشخص مبادرت به تعیین ویژگیهای خاصی از یک موضوع را نماید
کالیبراسیون Calibration :
ساز و کاری برای بررسی مشخصات اندازه شناختی تجهیزات اندازه گیری می باشد.

[بالا]
آیا در کولیسهای ورنیه ای امکان صفر کردن خطاها پس از کالیبراسیون وجود دارد؟

خیر بصورت معمول وجود ندارد. اما در صورت لزوم و بصورت کارگاهی تنها روش تنظیم کولیس ورنیه ای، باز کردن پیچ های ورنیه از بدنه کولیس و کمی گشادتر کردن سورخها و تغییر جزیی مکان قرارگیری ورنیه رو بدنه می باشد.

[بالا]
شرکت کالا کیفیت ستاک CALTESCO
[تهران]
  • نوع فعالیت: وارد کننده، عمده فروش، خرده فروش، خدمات
  • خدمات/محصولات : تامین تجهیزات اندازه گیری،آزمون و کالیبراسیون، ارایه خدمات پس از فروش، برگزاری آموزشهای تخصصی مترولوژی و کالیبراسیون، انجام خدمات کالیبراسیون، تعمیر و بازسازی تجهیزات کالیبراسیون، مشاوره جهت استقرار سیستمهای مدیریت کیفیت، مشاوره رایگان جهت ساخت و تجهیز آزمایشگاه، اخذ نشان CE ، تامین استانداردهای بین المللی، مشاوره جهت اخذ علامت استاندارد ایران جهت محصولات، مشاوره جهت تدوین استاندارد کارخانه ای، ممیزی وصدورگواهینامه سیستمهای کیفیت ، مشاوره جهت استاندارد کارخانه ای، ثبت برند و علامت تجاری، برگزاری سمینارهای علمی
  • نوع مالکیت: شرکت با مسئولیت محدود
  • تلفن: 0912-6387256